Alternatywne, drewniane budownictwo

Alternatywne, drewniane budownictwo: branża budowlana, zwłaszcza jeśli chodzi o domy jednorodzinne oferuje kilka technologii. Dominuje standardowe budownictwo oparte na cegle i tego typu materiałach, przygotowanych z mieszanek zawierających cement i inne kruszywa. Jednak coraz powszechniej inwestorzy zwracają uwagę na zapomniane technologie, czyli wykorzystujące glinę, drewno czy gotowe elementy (tak zwane konglomeraty stosujące szeroką gamę półproduktów).

Zalety domów drewnianych

Domy z bali, domy drewniane, domy kanadyjskie większości z nas kojarzą się z górskimi widokami. Jednak takie myślenie opiera się na szufladkowaniu ciekawych i ekologicznych technologii. Przykładem może być Skandynawia i Kanada, gdzie propagowane jest to rozwiązanie. Jak widać sprawdzają się w dużo bardziej surowych warunkach klimatycznych, niż te panujące w Polsce.

Alternatywne, drewniane budownictwo
budowa domu szkieletowego

Wbrew pozorom jest to trwałe rozwiązanie, które dodatkowo opiera się na naturalnych materiałach. Dla potwierdzenia tego stwierdzenia można spojrzeć na budynki drewniane wybudowane około sto lat temu, które w większości są w dobrej kondycji. Oczywiście bez względu na wybrany sposób wybudowania domu, każdy z nich będzie wiązał się z konserwacją.

Warto podkreślić, że samo postawienie domu z bali można zakończyć w trzy miesiące. W tym przypadku nie jest konieczne przygotowywanie fundamentów i prowadzenie innych mokrych prac, które są niewątpliwie zależne od warunków atmosferycznych. Budowę takiego domu można porównać do budowy z klocków, co jest sporą zaletą. Taki dom można złożyć, jak i rozłożyć w dowolnym czasie i przeprowadzić się, gdy zajdzie taka konieczność.

Drewno to nie tylko doskonały budulec, ale i produkt cieszący się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi. Wybierając bale o średnicy 22 centymetrów dodatkowa izolacja nie jest już konieczna, co pozwala poniekąd obniżyć poniesione koszty z budową domu z bali. Drewno poza tym, że jest świetnym izolatorem zapewnia korzystny mikroklimat w domu. To rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom borykającym się z alergią. Dlatego wielu użytkowników domów drewnianych dziwi się, że mimo wszystko wybierane jest standardowe budownictwo.

Poznaj ofertę:

Kolejną zaletą domów, zwłaszcza stawianych z bali to koszt poniesiony za jeden metr kwadratowy wykończonego budynku. Waha się on od 1700 do 2500 złotych. Porównując z technologią ceglaną, jest to bardzo często dużo niższa kwota. Dodatkowo zyskuje się sporo czasu w trakcie realizacji projektu jaki pochłania budowa – a to kolejna oszczędność, która związana jest także z kosztami. Poniesiona kwot,a podobnie jak i w przypadku pozostałych rozwiązań budowlanych, uzależniona jest od zastosowanych rozwiązań takich jak: ogrzewanie (gazowe, kominkowe czy z płaszczem wodnym, które może być połączone z rozprowadzeniem ogrzewania podłogowego), pokrycie dachowe (dachówka ceramiczna, blachodachówka czy ekologiczne pokrycie ze strzechy czy gontów osikowych), wielkość budynku (katalogi projektowe obejmuję w większości zakres to 50 – 300 metrów kwadratowych), wykorzystane bale i technologia łączenia. To tylko część czynników, jakie bierze się pod uwagę przy sporządzaniu kosztorysu budowy. Nim przystąpi się do finalizacji, warto zapoznać się ze szczegółową wyceną przygotowaną przez firmę budowlaną.

Projekty domów drewnianych, podobnie jak w przypadku innych rozwiązań dotyczących budowy domu są bardzo zróżnicowane. Domy drewniane Szczecin są budowane jako domy jednokondygnacyjne, jak i piętrowe. Ich metraż najczęściej oscyluje pomiędzy 60 a 90 metrami kwadratowymi. Jednak wśród licznych, ciekawych projektów można również znaleźć projekty willi liczących sobie ponad 100 metrów kwadratowych. Tu rozpiętość jest spora, bo można znaleźć domy od 120 do 280 metrów kwadratowych. Ilość pomieszczeń i ich wielkość uzależniona jest od wybranego projektu lub też wprowadzonych zmian wraz z architektem. Liczna ilość projektów architektonicznych ma uwzględnione dodatkowe elementy, takie jak zadaszony taras, garaż jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy, poddasze użytkowe, garderobę i wiele innych udogodnień.

Alternatywne rozwiązania z wykorzystaniem domów drewnianych

Jak wspomniano, w Polsce najczęściej domy drewniane spotykane są w górach. Jednak coraz częściej rozwiązanie to wykorzystuje się w innych rejonach kraju. Domy z bali i inne domy drewniane w licznych przypadkach to rozwiązanie na mieszkanie całoroczne. Niemniej z tego typu budownictwem bardzo często można się spotkać na terenach rekreacyjnych, takich jak działki (Rodzinne Ogródki Działkowe) czy okolice jezior i lasów. Za rozwiązaniem i w tym przypadku przemawia szybkość budowy, koszt i względy formalne.

Warto podkreślić, że małe domy z drewna i alternatywnych surowców mają swój urok. Bardzo często przyszli właściciele znacznie mocniej angażują się w budowę swojego domu, niż byłoby to możliwe w przypadku tradycyjnej budowy. Można powiedzieć, że takie domy mają tchniętego w siebie ducha. Pragnąc podsumować, domy z bali to na pewno rozwiązanie godne uwagi niejednego inwestora. Budownictwo tego typu łączy ze sobą wiele cech, począwszy od względów estetycznych i ekologicznych po zaoszczędzony czas i pieniądze.