Czym zajmuje się podolog?

Czym zajmuje się podolog? Podolog to specjalista, którego zadaniem jest kontrola stanu zdrowia stóp. W naszym kraju nie jest to jeszcze popularny zawód, jednak z roku na rok z usług podologów korzysta coraz większa liczba pacjentów. Warto pamiętać o tym, iż podolog tak naprawdę nie jest lekarzem. W niniejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie zajmuje się podolog oraz kiedy warto korzystać z jego usług. Jak znaleźć podologa w Warszawie? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Podolog – Warszawa. Czym zajmuje się podolog?

Podolog jest słowem pochodzącym z języka greckiego – „logos” oznacza „nauka”, zaś „podos” to „stopa”. Łatwo można zatem wywnioskować, iż jest to nauka dotycząca stóp. Na zachodzie zawód podologa jest niezwykle popularny. W naszym kraju dziedzina ta dopiero zaczyna się rozwijać. Mimo tego, iż nazwa wskazuje, że podologia jest specjalizacją lekarską, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Podolog na ten moment nie może być nazywany lekarzem. Polskie Towarzystwo Podologiczne podjęło jednak szereg działań, dzięki którym profesja ta została wpisana w 2015 roku do listy wykonywanych w Polsce zawodów. Podologów w Warszawie jest całkiem sporo – polska stolica wyróżnia się dużą liczbą doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie.

sklep podologiczny
sklep podologiczny

Mimo tego, iż podolog nie jest nazywany lekarzem, stale współpracuje z chirurgami, diabetologami, flebologami oraz dermatologami. Jest to zawód mocno powiązany z kosmetologią. Aby zostać podologiem, należy najpierw ukończyć kierunkowe studia wyższe. Niestety, w chwili obecnej kierunek ten jest rzadko spotykany na polskich uczelniach. Istnieje również inna ścieżka do pozostania podologiem: specjalistyczne kursy. Podolodzy uczestniczą również w rozmaitych kongresach i seminariach podologicznych, na których przeprowadza się wiele szkoleń i wykładów. Dzięki nim stale poszerzają oni zakres swojej wiedzy. Zanim skorzystamy z usług jakiegokolwiek podologa, warto sprawdzić, jakie posiada on wykształcenie oraz jakim może pochwalić się doświadczeniem. Może zdarzyć się tak, iż trafimy na osobę, która ukończyła tylko jeden kurs. Można też oczywiście trafić na wybitnego podologa, który skończył kierunowe studia wyższe oraz ma kursy (w tym także zagraniczne) oraz jest w stałym kontakcie z lekarzami.

Jaki jest zakres obowiązków podologa?

Warszawa podolog
Warszawa podolog

Zgodnie z definicją, każda osoba wykonująca zawód podologa, zajmuje się samodzielnym rozpoznawaniem zmian określanych jako patologiczne w obrębie kończyn dolnych. Ponadto, diagnozuje ich przyczyny. Obowiązkiem podologa jest również dobranie odpowiedniego dla danego pacjenta rodzaju terapii. Podolodzy wykonują również zabiegi, których celem jest przywrócenie odpowiedniego funkcjonowania stóp oraz ich optymalnego wyglądu. W tym celu podolog koryguje, szlifuje bądź obcina paznokcie. Usuwa również powstałe zgrubienia i odciski. Klienci korzystający z usług podologa otrzymują również szereg wartościowych informacji odnośnie prawidłowych zasad pielęgnacji paznokci.

Kto najczęściej korzysta z usług podologa? Do takiego specjalisty z reguły udają się ludzie starsi, którzy skarżą się na rozmaite problemy dotyczące stóp, osoby zmagające się z cukrzycą bądź takie, które w ostatnim czasie miały źle wykonane zabiegi u kosmetyczki (np. pedicure). Wśród kwestii, którymi zajmuje się podolog, należy wymienić:

  • masaż stóp,
  • udzielanie porad dotyczących zasad prawidłowej pielęgnacji stóp,
  • informowanie pacjentów odnośnie profilaktyki chorób stóp,
  • profesjonalne korygowanie paznokci,
  • zakładanie opatrunków na piętach i stopach,
  • dobieranie ortez,
  • stopa cukrzycowa,
  • wrastające paznokcie – podolodzy tworzą i zakładają klamry, których zadaniem jest korygowanie wrastających paznokci,
  • grzybica paznokcia,
  • nagniotki, modzele, odciski,
  • rekonstrukcje paznokci – zmiana struktury bądź ich kształtu.

Wizyta u podologa krok po kroku

Wiele osób zmagających się ze schorzeniami stóp z pewnością zastanawia się, jak wygląda wizyta u podologa. Poniżej krok po kroku opisujemy poszczególne elementy wizyty u podologa:

  • Wywiad – każde badanie u podologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Dzięki niemu specjalista uzyskuje szereg informacji odnośnie trybu życia pacjenta, jego aktywnościach oraz wszelkich przebytych chorobach i kontuzjach. Dobrze przeprowadzony wywiad pozwala na postawienie wstępnej diagnozy;
  • Badanie podbaroskopem – po wywiadzie przeprowadza się badanie na macie, która podłączona jest do komputera (podbaroskop). Na początek ma miejsce badanie statyczne – dzięki niemu podolog uzyskuje informacje odnośnie symetrii bądź asymetrii obu stron ciała oraz w jaki sposób rozkłada się ciężar ciała na stopie. Po badaniu statycznym przeprowadza się badanie dynamiczne – tam sprawdza się wzorzec chodu oraz tor przetoczenia stopy;
  • Badanie na podoskopie – po badaniu pacjent staje na podoskopie, pod którym ulokowane jest lustro. To pozwala na określenie wysklepienia oraz kształtu stopy;
  • Badanie na plantografie – plantograf pozwala na sprawdzenie strefy nacisku stopy. Uzyskuje się wówczas informacje odnośnie kształtu wysklepienia stopy oraz jej długości;
  • Badanie manualne – jest to końcowy etap badania. Specjalista sprawdza ruchomość stawów stopy oraz kontroluje ustawienie miednicy.

Podolog Warszawa – jak znaleźć dobrego specjalistę od stóp w stolicy?

Znalezienie podologa w Warszawie nie powinno być trudne. W polskiej stolicy działa bowiem wiele gabinetów doświadczonych fachowców, którzy mogą pochwalić się posiadaniem wielu certyfikatów oraz kierunkowego wykształcenia wyższego.