Dobre książki ranking: czytanie książek na różne tematy pozwala poszerzyć swoją wiedzę, poprawić lub zrelaksować się. Czytelnicy sięgną po książkę o każdej porze roku, nie tylko w pochmurne jesienne dni, ale także latem, by odpocząć na plaży czy w ogrodzie. Warto poznać recenzje o dobrych książkach, a rankingi na pewno pomogą.
Dobre książki w rankingach
Wielu autorów i różnorodność tematów pozwala znaleźć odpowiednią dla siebie książkę.
Naomi Klein – Doktryna szoku
Doktryna szoku, nowa książka Naomi Klein, opowiada brutalną prawdę o współczesnym porządku światowym i opowiada historię o tym, jak amerykańska gospodarka wolnorynkowa zawładnęła światem. Dziś każda globalna katastrofa kończy się nowym triumfem prywatnego kapitału. Wydarzenia te są wzorem dla nowej strategii podboju świata, którą autorzy nazywają teorią szoku. Wykorzystaj chaos narodowy wywołany niepokojami społecznymi na dużą skalę (wojny, zamachy terrorystyczne, klęski żywiołowe) do przeprowadzenia reform gospodarczych zwanych terapią szokową.
Cormac McCarthy – Droga
Cormac McCarthy to nowoczesny amerykański klasyk wysokiego kalibru, dobrze znany czytelnikom „Bez kraju dla starych ludzi” (film braci Coen zdobył cztery Oscary na podstawie książki). Jego powieść Droga zdobyła nagrodę Pulitzera w 2007 roku i znalazła się na liście bestsellerów księgarni. Powieść „Droga” pozostawiła niezatarte wrażenie. To w pewnym sensie szok emocjonalny. Fabuła jest prosta. Po katastrofie ojciec i syn podróżowali po spalonej ziemi i po całym kontynencie. W książce przewijają się głębokie i poruszające pytania.
Elizbeth Kolbert – Szóste wymieranie. Historia nienaturalna
Co sprawia, że masowe wymieranie, które ma miejsce dzisiaj, różni się od pięciu, których doświadczyła Ziemia w ciągu ostatnich 500 milionów lat? Po raz piąty zniszczenie wszystkich dinozaurów było spowodowane uderzeniem asteroidy, a teraz my, ludzie, jesteśmy asteroidą. Autorka Elizabeth Colbert zabiera czytelników w miejsca na świecie, w których najbardziej widoczne są ślady szóstego wyginięcia. Czy można je powstrzymać? Niepokojąca, ale absolutnie niezbędna książka dla nas wszystkich.
Chimamanda Ngozi Adichie – Połówka żółtego słońca
Piękna i bogata Orana nigdy nie była tak odważna jak jej siostra bliźniaczka Kenny, ale to Orana postanawia porzucić wygodne życie dla miłości. Przeprowadzając się do małego miasteczka, w którym mieszka i pracuje jej przyszły mąż, profesor na miejscowym uniwersytecie, prawie nie zdaje sobie sprawy, że nieodwołalnie zmienia swoje przeznaczenie.
Ali Smith – Autumn
Wyobraźnia jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich pisarzy, Alego Smitha, jest niemal niezrównana. „Jesień” to powieść kolażowa złożona z fragmentów pamięci, refleksji nad istotą sztuki, a teraz komicznej fabuły. Książka została nazwana pierwszą wielką powieścią ery post-Brexit, a powieść toczy się właściwie po referendum, ale trudno powiedzieć, żeby była prostą deklaracją polityczną lub broszurą po Brexicie.
Ta-Nehisi Coates – Between the World and Me
W 2015 roku reporter The Atlantic Ta-Nehisi Coates zdobył nagrodę National Book Award za literaturę faktu za „Between the World and Me”. W swojej książce Coats zajmuje się współczesnym czarnym życiem i problemami rasowymi w społeczeństwie amerykańskim, zwracając się do syna.
Sięgnij po:
- pilch wisła https://literackigps.pl/autor/jerzy-pilch/
- potaczała to nie jest miejsce do życia https://literackigps.pl/autor/krzysztof-potaczala/
- olga tokarczuk recenzje książek https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/
W.G. Sebald – Austerlitz
Jacques Austerlitz, który poświęcił swoje życie studiowaniu fortów, pałaców i budowli zamkowych, nagle uświadamia sobie, że nie wie nic o swojej osobistej historii poza tym, że w 1941 roku jako pięcioletni chłopiec został deportowany do Wielkiej Brytanii. Tak więc dekady później biega po Europie, siedzi w archiwach i bibliotekach, tworząc krok po kroku własne muzeum zaginionego i odnalezionego, budując własną historię katastrof.
Kazuo Ishiguro – Nie opuszczaj mnie
Malcolm Bradbury, absolwent Szkoły Literatury Japońskiej, otrzymał w 2005 roku Nagrodę Bookera za najbardziej fascynującą powieść w języku angielskim. 30-letnia Casey wspomina swoje dzieciństwo w uprzywilejowanej szkole w Helsham, pełne dziwnych zaniedbań, półobejmujących się i ukrytych zagrożeń. To bajka, opowieść o miłości, przyjaźni i pamięci.
Marilynne Robinson – Gilead
W późniejszych latach ojciec Jan Ames opowiada rodzinną historię obejmującą cały XIX i połowę XX wieku swojemu siedmioletniemu synowi, który jest u drzwi nowego świata. Ames rozumie, że kiedy los zacznie go wystawiać na próbę, nie będzie mógł patrzeć, jak rośnie i go wspiera, ale wierzy, że najważniejszą rzeczą w tym życiu jest zawsze to samo, jego wsparcie. Z takim przekonaniem napisała do syna, opowiadając mu historię wytrwałości, miłości i nadziei, której celem było udzielanie mądrych rad, ratowanie go i życzenie powodzenia.
Hilary Mantel – W komnatach Wolf Hall
Anglia, lata 20. XVII wieku, dynastia Tudorów. Naród na krawędzi katastrofy: jeśli Henryk VIII zginął bez dziedzica, wojna domowa była nieunikniona. Oto Thomas Cromwell, syn hałaśliwego kowala, geniusz polityczny, którego narzędziami są łapówki, groźby i pochlebstwa. Jego celem było przekształcenie Anglii zgodnie z własnymi życzeniami i życzeniami króla, któremu wiernie służył. Hilary Mantel w swój wyjątkowy sposób przedstawia społeczeństwo w przełomowym momencie historii, w którym każdy człowiek pełen odwagi i pasji podąża za własnym przeznaczeniem.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |