Doświadczony glazurnik radzi jak dobrze położyć płytki drewnopodobne

Doświadczony glazurnik radzi jak dobrze położyć płytki drewnopodobne: do układania płytek ceramicznych najczęściej wybieramy polecaną firmę remontową, ponieważ zależy nam na tym, aby robota była wykonana solidnie, a płytki bez zarzutu służyły nam przez lata. Jednak układanie płytek to nie jest jakaś wiedza tajemna zarezerwowana tylko dla wybranych. Przy odrobinie chęci, każdy z nas może zostać domowym glazurnikiem. Potrzebny do tego jest dobry poradnik, odrobina cierpliwości i chęć do pracy.

Etap pierwszy – szał zakupów

Doświadczony glazurnik radzi jak dobrze położyć płytki drewnopodobneZanim przystąpimy do pracy, czeka nas etap intensywnych przygotowań. Po pierwsze trzeba wybrać odpowiednie kafle. Zadanie to, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Ilość dostępnych w sklepach wzorów i kolorów potrafi wręcz onieśmielić. Z drugiej strony daje to nieograniczone wręcz możliwości kreowania nowych, ciekawych przestrzeni w naszych domach. Doskonale nadają się do tego płytki drewnopodobne, które stały się hitem sprzedażowym w ostatnich latach. I trudno się temu dziwić, ponieważ ich ciepłe, naturalne wzory, które imitują drewno, świetnie się wpisują w nowe, ekologiczne trendy w segmencie wyposażenia wnętrz. Nadają się one do każdego pomieszczenia w domu. Mogą być płytkami ściennymi do kuchni, płytkami podłogowymi https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne czy płytkami na schody zewnętrzne. Warto ich szukać w outlecie płytek ceramicznych, ponieważ można tam znaleźć naprawdę ciekawe wzory, za które zapłacimy niewiele.

Etap drugi – przygotowania do układania płytek

Zanim jednak zakupimy wymarzone kafelki drewnopodobne, należy zawsze dokładnie wymierzyć powierzchnie, które chcemy pokryć płytkami. Dobrym rozwiązaniem jest również rozrysowanie sobie szkicu położenia płytek, jeżeli planujemy jakieś wzory. Po dokonanych obliczeniach do uzyskanej sumy należy dodać jeszcze 10% płytek, ponieważ tyle średnio ulega zniszczeniu podczas prac glazurniczych. Pamiętaj również o kupieniu zaprawy klejowej, zaprawy fugowej, masy wyrównujące lub foli w płynie oraz kompletu narzędzi. Jeśli chcesz mocować płytki na niestabilnych, trudnych podłożach pamiętaj o kupieniu zaprawy uszlachetnionej tworzywami sztucznymi. W przypadku mocowania płytek na zewnątrz – zaopatrz się w zaprawę i fugi mrozoodporne.

Etap trzeci – przygotowywanie podłoża

Nawet najwyższej jakości drewnopodobne paradyż płytki https://ceramixplytki.pl/ nie przytwierdza się podłoża, jeśli będzie ono źle przygotowane. Przed przystąpieniem do pracy należy posadzkę dokładnie oczyścić czyli wyszczotkować, umyć i wysuszyć. Jeśli nowe płytki będziemy kładli na starych, to należy je wcześniej porysować papierem ściernym lub szlifierką. Dzięki temu nowa warstwa płytek będzie stabilnie przylegać do podłoża.

Dodatkowych przygotowań z naszej strony wymaga podłoże w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i zalania. Zalicza się do nich przede wszystkim łazienka, kuchnia i niektóre piwnice. W takich przypadkach, przed położeniem płytek podłogowych czy płytek ściennych, należy dodatkowo zastosować izolację podłoża oraz uszczelnić newralgiczne punkty za pomocą taśm uszczelniających.

Etap czwarty – mocujemy płytki

Po przygotowaniu zaprawy klejowej można przystępować do mocowania płytek. Kafle należy przykładać delikatnie do zaprawy, a następnie docisnąć i dobić gumowym młotkiem. Do rozdzielania płytek używamy separatorów czyli elementów potocznie nazywanych krzyżykami dystansowymi. Nadmiar kleju usuwamy i sprawdzamy przy pomocy poziomicy czy położona warstwa jest równa. Przy układaniu płytek imitujących drewno należy pamiętać, żeby układać je z tak zwanym przesunięciem do jednej trzeciej płytki sąsiadującej. Dzięki temu układ kafli będzie bardziej naturalny. Po zamocowaniu płytek na całej powierzchni pozostaje nam jeszcze przycinanie i dopasowywanie płytek leżących na krawędziach. Jest to bardzo trudny etap wymagający cierpliwości i precyzji. Najlepiej wykorzystać do tego gilotynę do cięcia płytek i wiertarki z otwornicami.

Etap piąty – fugowanie

Fugowanie rozpoczynamy dopiero po tym jak stwardnieje zaprawa klejowa. Pamiętaj, żeby wcześniej dokładnie usunąć jej nadmiar, zanim zdąży się związać. Najlepiej wykonać to specjalnym drewnianym rylcem. Spoiny między płytkami dekoracyjnymi  https://ceramixplytki.pl/2-wszystkie najlepiej wypełniać najwcześniej po 12 godzinach od momentu zakończenia ułożenia płytek. Jednak zawsze warto sprawdzić zalecany czas schnięcia w instrukcji producenta, ponieważ sugerowany czas oczekiwania może wynosić nawet 48 godzin, w zależności od wykorzystanych składników. Nadmiar fugi należy usunąć.

Etap szósty – prace wykończeniowe

Ostatnim etapem montażu jest czyszczenie płytek i uszczelnianie spoin. Czyszczenie można zacząć w momencie, kiedy zaprawa do fugowania zrobi się całkiem matowa. Najlepiej usuwać ją za pomocą wilgotnej gąbki, tak aby nadmiernie nie moczyć świeżych fug. Następnie należy wypolerować powierzchnię płytek dekoracyjnych suchą szmatką. Spoiny, które są pomiędzy podłogą a ścianą, nie wypełnia się zwykłą zaprawą fugową. Miejsca te są wyjątkowo narażone na gromadzenie się wilgoci, więc należy je dodatkowo zabezpieczyć. Najlepiej wykorzystać do tego specjalną masę uszczelniającą z zawartością silikonu. W swoim składzie zawiera ona również środki chroniące przed pleśnią i grzybami.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl