Ile zapłacisz za auto w skupie?

Ile zapłacisz za auto w skupie? W Polsce posiadanie własnego samochodu jest równoznaczne z pełną swobodą – samochód pozwala ci jechać gdziekolwiek chcesz, kiedy chcesz. Samochody – nawet te najtańsze – są drogie. Nawet najprostszy, wiekowy pojazd kosztować cię będzie kilka tysięcy. Używane auto popularnych marek, w dobrym stanie technicznym i z wygodnymi dodatkami może cię wynieść nawet kilkukrotność twojej rocznej pensji. Z pewnością nie jest to więc zakup tani.

Dla większości ludzi posiadanie samochodu nie jest wyborem. Wymagane jest, aby dostać się do  pracy, iść do sklepu spożywczego, zobaczyć przyjaciół – w zasadzie pojechać prawie wszędzie w naszym kraju z niedoborem transportu publicznego, zwłaszcza poza miastami.

Ile należy wydać na samochód?

Ile zapłacisz za auto w skupie?

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na pytanie: „Ile powinienem wydać na samochód?” brzmi: „Jak najmniej”. Oszczędność pieniędzy sprowadza się do dokonywania dobrych wyborów w zakresie trzech największych wydatków w dorosłym życiu: domu, który kupujesz, samochodu, który kupujesz i tego ile płacisz za studia. Najbardziej oszczędne osoby posiadają tylko jeden pojazd na rodzinę, dbają o niego i dobrze się sprawuje, chociaż nie jest to najnowszy rocznik. Zgodnie z ekonomiczną zasadą: na samochód można wydać 35% dochodu, oczywiście rocznego. Oczywiście w tym przypadku wiele zależy także od indywidualnej sytuacji danej osoby. Na przykład tego, czy spłacasz poza nim także inne zobowiązania finansowe.

Zasada oszczędności: 10% dochodu. Dotyczy to osób, które mają trudniejszą sytuację finansową. W tym przypadku okazać się może, że to naprawdę niewiele. Na przykład przy rocznych dochodach na poziomie 60 000 złotych, to zaledwie 6 tysięcy. Za tę cenę raczej nie kupi się modelu nowszego.

Kompromis: 20% rocznego dochodu. W tym przypadku mowa już o zakupie czegoś bardziej bezpiecznego i niezawodnego. Zwłaszcza w przypadku młodej rodziny i dwóch zapracowanych rodziców pracujących, niezawodność jest kluczowa – wysyłanie samochodu do naprawy przez cały czas byłoby kłopotliwe.

Nie wydawaj za dużo

Ponownie, nie wydawaj więcej niż możesz sobie na to pozwolić. Zwłaszcza, jeżeli zakup drugiego samochodu ma mocno uszczuplić twoje oszczędności.  Jeśli jednak kochasz samochody, możesz pozwolić sobie na droższy zakup. Nie ma nic złego w celowych wydatkach na rzeczy, które najbardziej cenisz. Przez „celowe wydatki” rozumie się wydawanie pieniędzy, może więcej niż inni ludzie uważają za rozsądne, na rzeczy, które cię interesują.

Więc jeśli cenisz samochody, nie ma niczego złego w wydaniu na niego więcej niż jest to zalecane dla większości ludzi. Ta kwota może dojść nawet do 50 procent twoich dochodów. W tym przypadku są szanse na większą dbałość o samochód, czerpanie z niego większej przyjemności i włożenie w niego większej ilości pieniędzy niż przeciętny właściciel samochodu, co może odbić się na cenie sprzedaży. Ponownie, musisz tylko pamiętać, że ponieważ samochód będzie dużym wydatkiem, musisz być bardzo czujnym na inne.

Wybór auta w skupie

Na szczęście w skupie aut znajdziesz naprawdę różnorodne samochody. Niektóre są droższe, niektóre tańsze. Wiele modeli i roczników pozwala ci na dobór takiego, który w pełni spełni twoje oczekiwania dotyczące własnego pojazdu. W ofercie jest zawsze sporo modeli tańszych, do codziennej eksploatacji, bo takie cieszą się największym powodzeniem. Nie znaczy to oczywiście, że nie możesz znaleźć droższego, bardziej luksusowego auta.

Wiele skupów aut prowadzi także działalność związaną ze sprawdzaniem samochodów z zagranicy. W takim wypadku możesz dać nawet zlecenie na sprowadzenie dla ciebie konkretnego pojazdu. Przede wszystkim upewnij się, że w ten sposób pozyskane auto posiada komplet dokumentów. Inaczej nie będzie mógł dokonać jego rejestracji w Wydziale Komunikacji.

Sprawdź stan techniczny

Kupując swój samochód w skupie aut należy bardzo uważać, aby nie nabyć pojazdu w słabym stanie technicznym. Zawsze na oględziny warto zabrać ze sobą jakąś osobę, która nieco zna się na samochodach. W razie wątpliwości można dokonać przeglądu pojazdu na stacji diagnostycznej. Wówczas okaże się, czy nie ma on jakiś ważnych usterek, które wpływają na użytkowanie pojazdu w późniejszym czasie.

Pamiętaj, że kupując samochód w skupie aut masz również prawo do reklamacji zgodnie z prawem do rękojmi. Ma się na to aż dwa lata od chwili podpisania umowy. To bardzo istotne, jeżeli na przykład w samochodzie w tym czasie objawiłaby się bardzo istotna wada. Jeżeli nie jest to usterka wynikająca bezpośrednio z normalnego zużywania się pojazdu, nabywca może od firmy zajmującej się handlem samochodami zażądać usunięcia usterki, wymiany pojazdu na inny, obniżenia ceny zakupu, a nawet zwrotu całości zapłaconej za auto ceny. W ten sposób konsument jest więc zabezpieczony. Kupno samochodu używanego to bardzo ważna decyzja. Decydując się na skup aut musisz wiedzieć, że najczęściej znaleźć w nim można pojazdy o wartości od kilku tysięcy złotych do nawet kilkuset, dlatego wcześniej dobrze przeanalizuj swój budżet.