Jak dobrać i dbać o biżuterię?

Jak dobrać i dbać o biżuterię?

Czym jest biżuteria? Czy w dzisiejszych czasach, nie stała się już ona małymi dziełami sztuki, a nie tylko ozdobą? Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli biżuterii, zarówno damskiej jak i męskiej, która wykonywana jest z najróżniejszych materiałów, począwszy od tych tradycyjnych jak złoto, srebro, Bursztyn,. Masa perłowa, a kończąc na nowoczesnych unikatowych komponentach jak, plastik, metal, kevlar, tytan i tym podobne. Sklepy z biżuterią prześcigają się, jeśli chodzi o różnorodność asortymentów. Wciąż powstają nowe bardziej oryginalne kolekcje biżuterii, dzięki, którym każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Klasyka czy nowoczesność?

Klasyczna złota lub srebrna biżuteria posiada swój ponadczasowy urok i elegancję. Decydując się na ozdoby wykonane z tych materiałów można mieć pewno są, że praktycznie nigdy nie wyjdą one z mody. Dodatkowo najwięcej właśnie takich wyrobów można spotkać w sklepach z biżuterią. Złoto jest najstarszym kruszcem, który od wieków jest pożądany przez społeczeństwo. W starożytności było ono uważane za najbardziej szlachetny metal, ze względu na swoje właściwości. Na przełomie Wieków niezmiennie służyło ono, jako środek płatniczy na całym świecie. Dziś wykonywana z niego biżuteria jest wciąż tak samo pożądana zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Największe powodzenie ma biżuteria pochodząca z Włoch, królestwa złotnictwa, to tam dyktowane są trendy, jeśli chodzi o asortyment złotniczy w sklepach z biżuterią. Srebro pomimo mniejszej popularności, jest równie cennym kruszcem, jeśli chodzi o przemysł jubilerski. Srebro rodowane, pozwala uzyskać piękny i szykowny blask w biżuterii. Jest ona mniej krzykliwa od złotej biżuterii, doskonale sprawdza się zarówno na co dzień jak i na eleganckie okazje. Jest również tańsza od złota, jednak nie oznacza to wcale, że gorsza. W sklepach z biżuterią można zauważyć, że tendencje się nie zmieniają od lat i wciąż pozostaje tylu samych zwolenników złota, i srebra.

Jak dbać o biżuterie?

Najważniejszym aspektem, jeśli chodzi o dbanie o biżuteria jest sposób jej przechowywania. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, jakby mogło się na początku wydawać, zwłaszcza jeśli kolekcja coraz bardziej się rozrasta. Należy to robić w odpowiedni sposób, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych i zarysowań na powierzchni. W tym celu najlepiej sprawą się szkatułki i puzderka miękko wyściełane welurowym materiałem w środku. Z łatwością można je dostać niemal w każdym sklepie z biżuterią. Kolejny punkt to użytkowanie. Jeśli biżuteria ma służyć w świetności przez długo okres warto nie narażać jej na działanie wody oraz soli, czy innych substancji chemicznych. Dobrze jest zawsze przed kąpielą pamiętać o tym, aby zdjąć cała biżuterie i odłożyć ją do szkatuły.  Dodatkowo warto wiedzieć, że nawet kontakt biżuterii z perfumami na bazie alkoholi może na nią niekorzystnie wpływać.

Biżuterii nie należy też zbytnio zgniatać, zginać, naraża na ciepłe temperatury, wiele składników codziennych kosmetyków naraża tez biżuterie na zniszczenia. Kontakt z woda może powodowa matowienie, przebarwienia i odbarwienia.

Czyszczenia najlepiej jest wykonywać w profesjonalnych sklepach z biżuterią, gdzie na posiadaniu znajdują się specjalne środki do tego. Jeśli jednak koniecznie chcemy to robić własnoręcznie, warto się zaopatrzyć w miękką ściereczkę oraz preparaty dedykowane tym czynnościom. Pomimo obiegowej opinii czyszczenie biżuterii pastą do zębów lub roztworem wody z solą nie jest najlepszym pomysłem, i może doprowadzić do większej szkody.

Srebro jest wyjątkowo wrażliwe na wilgoć, która powoduje jego matowienie, dlatego należy uważać na to, aby zbytnio nie eksponować go na takie warunki. Natomiast złoto zachowa swój piękny blask dzięki unikaniu kontaktów Biżuterii z wszelkiego rodzaju detergentami. Zasady te są uniwersalne i tak samo należy się do nich stosować Jeśli chodzi o pielęgnacje biżuterii z tworzyw sztucznych, dodatkowo taka biżuteria jest bardziej podatna na przebarwienia i zarysowania, Obecność kamieni szlachetnych to również powód do szczególnej troski o ozdoby. Wszelkie szafiry, rubiny i ametysty są bardzo wrażliwe na promieniowanie słoneczne, dlatego należy chroniąc je w miarę możliwości przed tym negatywnym czynnikiem. Nie chodzi o oczywiście, aby biżuterie z dodatkami tych kamieni nosić Tylko w pochmurne dni, jednak po zdjęciu warto oszczędzić im zbędnej ekspozycji.

W sklepach z biżuterią tak naprawdę można znaleźć aktualnie każdego rodzaju biżuterie bez względu na swoje upodobania, styl i preferowany materiał. Ten element jest nieodłącznym atrybutem kobiecości. Dlatego warto stawiać na droższe modele, które posłużą przez lata i prezentują się bardziej efektywnie, od ich tańszych zamienników. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można przedłużyć ich świetność i dłużej cieszyć się z pięknej ozdoby i stylowego wyglądu jakie pomaga osiągać dobrze dobrana biżuteria, każdego dnia bez względu na okazję.

angielski

Moda