Jak lekarz bada wzrok? Zaglądamy do gabinetów okulistycznych

Jak lekarz bada wzrok? Zaglądamy do gabinetów okulistycznych – kłopoty ze wzrokiem pojawiają się bez względu na wiek. Mają je dzieci i dorośli. Najczęstszymi powodami, które skłaniają pacjenta do wizyty u okulisty są:  pogorszenie widzenia, stany zapalne, ciała obce w oku, niewyjaśnione bóle głowy i rutynowe badania, np.: w medycynie pracy lub na zakończenie określonego etapu edukacji. Okulistyka stała się powszechnie dostępna – profesjonalne badanie wzroku można wykonać nawet w centrum handlowym i od razu wybrać okulary. Badanie wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych i profilaktycznych. Jego rosnąca popularność wynika z chęci dbania o zdrowie. Jak wygląda badanie wzroku?

Troska o oczy

Jak lekarz bada wzrok? Zaglądamy do gabinetów okulistycznych
Dobór i aplikacja soczewek

Dobry wzrok ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jest niezwykle istotny dla kierowców, nauczycieli, policjantów, informatyków i fotografów.  W zasadzie w każdym zawodzie i rodzaju aktywności wzrok odgrywa kluczową rolę. Okulistyka stała się dostępna niemal na każdym rogu.  Powstawanie gabinetów okulistycznych ułatwiają przepisy – do okulisty nie jest potrzebne skierowanie. Pacjent może w dowolnym momencie skorzystać z porady lekarza – okulisty.  Co ciekawe bezpłatne badania wzroku oferują sieci sprzedające okulary. W ciągu jednej wizyty można wykonać badanie wzroku i wybrać okulary. Salon optyczny oferuje nie tylko klasyczne okulary, ale także wszystkie akcesoria, np.: futerały, chusteczki do czyszczenia okularów, soczewki, płyny do soczewek i okulary przeciwsłoneczne.  Konsultacja lekarska salonie optycznym następuje od razu po przybyciu pacjenta.

Badanie wzroku

Wizyta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego.  Przed rozpoczęciem badania lekarz pyta o powód wizyty, o występowanie problemów z oczami w przeszłości, o ewentualne leczenie wad wzroku, o choroby przewlekłe, np.: cukrzycę, nadciśnienie. Potem lekarz przystępuje do badania wzroku. Podstawowym badaniem w okulistyce jest sprawdzenie ostrości widzenia do dali i bliży. Jest przeprowadzane dla każdego oka osobno.  Jako pierwsze badane jest oko, na które zdaniem pacjenta gorzej widzi. Drugie oko jest zasłonięte.  Badanie to jest wykonywane za pomocą próbnej ramki okularowej lub foropteratu. Sprawdzenie ostrości widzenia do dali odbywa się z wykorzystaniem  tablic, na których znajdują się różnej wielkości optotypy, tzn. literki, cyferki lub obrazki (dla dzieci), które pacjent czyta każdym okiem osobno, w pozycji siedzącej lub stojącej. Odległość czytającego od tablicy powinna wynosić około  5 m. Jeśli badany odczytał prawidłowo jedynie pierwszy rząd, to jego widzenie jest równe 0,1. U pacjenta, który odczytał ostatni rząd widzenie wynosi 1,0. Okulistyka za prawidłową ostrość wzroku uznaje 1,0.  Zdarzają się przypadki, że badany nie jest w stanie rozpoznać żadnego znaku na tablicy. W takiej sytuacji okulista pokazuje palce. Jeżeli badana osoba nie jest w stanie powiedzieć, ile palców widzi, wówczas konieczne jest sprawdzenie poczucia światła. Brak poczucia światła oznacza ślepotę. Do badania bliży również wykorzystuje się tablice.  Jednakże pacjent odczytuje znaki z odległości 30 cm. Jeżeli ostrość wzroku pacjenta jest poniżej normy, okulista dobiera korekcję okularową – przymierza próbne szkła do chwili dobrania szkieł, w których badany widzi najlepiej.

Inne badania okulistyczne

Bardzo ważnym badaniem jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest mierzone tonometrem. W  zależności od rodzaju tonometru może ono odbywać się bezdotykowo (tzw. ”dmuchniecie w oko”) lub w  bezpośrednim kontakcie z okiem. W drugim wypadku pacjent wymaga miejscowego znieczulenia. Prawidłowe ciśnienie  to 10-21 mmHg. Dokładne badanie wzroku, w którym okulista ocenia poszczególne odcinki oka, następuje za pomocą urządzenia zwanego lampą szczelinową. Badanie jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu. Należy czoło i brodę oprzeć na specjalnej podpórce i wtedy okulista bada przedni i tylny odcinek oka. Procedura trwa kilka minut i jest jednym z najlepszych narzędzi diagnostycznych, jakie oferuje współczesna okulistyka.  Badanie  w lampie szczelinowej pozwala na rozpoznanie takich schorzeń oka jak:  uszkodzenie rogówki, odklejenie siatkówki, zmiany zwyrodnieniowe plamki ocznej, objaw suchego oka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zlecana jest dodatkowa diagnostyka, np.: USG gałki ocznej, angiografia fluoreseinowa – kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka, OTC. Jednym z najczęściej stosowanych narzędzi diagnostycznych jest badanie dna oka, które wykrywa bardzo groźne choroby, np: nowotwory błony naczyniowej, krwotoki do siatkówki, jaskrę, choroby plamki ocznej. Badanie dna oka służy także do oceny stanu zaawansowania wielu chorób: cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia.

Współczesna okulistyka Szczecin http://okulista-szczecin.com zaleca szczegółowe badanie wzroku osobom  po 40 roku życia przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli pacjent choruje przewlekle, wtedy konieczna jest częstsza wizyta u okulisty, nawet co 3-6 miesięcy. Wizyty u okulisty nie powinno odkładać się na później, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pacjent dostrzega problemy ze wzrokiem.