Jak przekonać rodziców na cosplay. Przeciętny uczeń w Europie w wieku od 14 do 17 lat decyduje się na cosplay. Ale działalność ta wymaga dobrego wsparcia finansowego. Młodzież w wieku szkolnym rzadko ma możliwości samodzielnego zarabiania, więc muszą po pomoc udać się do rodziców, którzy na pewno będą mieli pytanie o to, na co w rzeczywistości ukochane dziecko potrzebuje pieniędzy. Wtedy rozpoczyna się najciekawszy proces wyjaśniania pojęcia tego terminu starszemu pokoleniu.
Jak przekonać rodziców na cosplay?
Negocjacje z rodzicami to także sztuka. Zwłaszcza, jeśli chce się poprosić ich o kupienie kostiumu cosplay lub materiałów na jego uszycie albo pomoc w jego wykonaniu. Do każdej prośby trzeba podejść jak do ważnego projektu: przemyśleć plan, wymienić wszystkie korzyści i obliczyć budżet. Należy spróbować przekonać rodziców, że cosplay to hobby i jest naprawdę ważne. Jeśli nadal rodzice nie będą widzieli sensu w cosplayu, warto spróbować przekonać ich, że cosplay to cała masa przydatnych czynności na raz:
- Opanowanie umiejętności szycia
- Tworzenia wszelkiego rodzaju detali i dekoracji
- Rozwijanie umiejętności aktorstwa i fotografowania.
Cosplay ma ogromny potencjał, który pozwoli stać się bardziej otwartym na ludzi i kreatywnym. Jeśli rodzice odmawiają zamówienia kostiumu, bo jest za drogi, można spróbować poszukać alternatywy i wybrać strój z tańszych materiałów. Albo spróbować zrobić cosplay własnymi rękami, zakupić tylko materiały do cosplay w dobrej cenie a potem po prostu stworzyć strój dostosowując go do postaci. Uda się zaoszczędzić pieniądze i zdobyć doświadczenie w tworzeniu kostiumów.
Jak wytłumaczyć rodzicom, że cosplay to świetne hobby?
Cosplay to zabawa w kostiumy, w przybliżeniu wiele osób odnosi się do cosplayu, jako balu maskowego. Inni uważają to porównanie za podobne do poglądu, że anime to japońskie kreskówki, a manga to komiksy dla dzieci. Wydaje się, że fundamentalne spory na ten temat nigdy się nie skończą, ale istnieje definicja, którą podali twórcy gatunku.To oczywiste, ale każdy z kolei stara się sformułować to w wygodniejszej i bardziej zrozumiałej formie.
Cosplay to gra kostiumowa odtwarzająca bohaterów mangi, gier komputerowych czy też strojów historycznych.Ten nurt w wielu krajach jest ściśle połączony z miłośnikami tematyki science fiction. Społeczność fantastyki przyjęła cosplay i zaczęła korzystać z jego założeń, co zaczęło dawać wiele przyjemności. W Japonii cosplay jest od dawna nie tylko częścią kultury narodowej, ale również życia codziennego.
Na przykład cosplay odbywa się na prezentacjach gier wideo, na różnych świętach narodowych i dziecięcych, na festiwalach filmowych i różnych wydarzeniach, głównie poświęconych anime. W Polsce entuzjaści własnymi siłami przygotowują kostiumy dla siebie, często szyją i wykonują atrybuty własnymi rękami. Niektórzy odkładają kieszonkowe, aby zakupić materiały na cospleye a następnie z przyjaciółmi lub rodzicami opracowują i wykonują kostiumy. Rodzice również często chodzą z dziećmi na cosplay.
Jakie atuty cosplay pomogą przekonać rodziców?
Problem nie tkwi w braku zrozumienia rodziców, ale w tym, jak dzieci im to przedstawiają. Chyba na początek naprawdę warto zapoznać ich ze zdjęciami lub filmami z udziałem prelegentów, tłumacząc, że to rodzaj mini-teatru. Wielu nastolatków od razu tłumaczy rodzicom, że dopóki nie zobaczą, nie zrozumieją. Dlatego zabierają ich na przedstawienia czy festiwal cosplay i oglądając wspólnie tłumaczą rodzicom, skąd się wzięło ich zamiłowanie do odtwarzania ulubionych postaci. Najczęściej wszystko się udaje, rodzice nie tylko rozumieją zapał swojego dziecka, ale również proponują pomoc w tworzeniu stroju na cosplay i dokupują różne dodatki i rekwizyty.
Często rodzice podziwiają swoje pociechy na scenie i cieszą się z ich talentu aktorskiego, kreatywności i wytrwałości w dążeniu do celu. To jest naprawdę wspaniałe, gdy rodzina rozumie, co nastolatek robi i co to dla niego znaczy. I często nie potrzebują dużego wsparcia finansowego, ale wystarczy wsparcie moralne.
Jakie korzyści może uzyskać młody człowiek z cosplay?
Cosplay to trend, w którym ludzie w różnym wieku przebierają się w kostiumy swoich ulubionych postaci. To dla dorosłych rodzaj powrotu do dzieciństwa, kiedy można było odgrywać różne role. Tak, więc dorosły może żyć życiem swojego ukochanego bohatera przez cały dzień, ponieważ cosplay obejmuje:
- Strój postaci prezentowanej przez osobę.
- Jego zachowanie i slang.
- Styl życia postaci.
- Cele, pragnienia lub kierunek działania, podobnie jak charakter.
- To jak festiwal lub karnawał.
Osoba w każdym wieku może na krótki czas zrezygnować z kłopotliwego życia i zacząć żyć tak, jak by chciała. Jeśli to życie uosabia słynny bohater, można go całkowicie skopiować. Czy rodzice, którzy zobaczyli przedstawienie cosplay mogą zatęsknić za postaciami, które sami kiedyś uwielbiali? Oczywiście, że tak. Dlatego dobre zaprezentowanie rodzicom cosplay może spowodować, że stanie się on wspólną pasją całej rodziny. Dzięki cosplay młodzi ludzie stają się bardziej samodzielni, potrafią wyrażać siebie poprzez kreowanie roli i wcielanie się z bohatera z kreskówki.
Zaistnienie w grupie, znalezienie przyjaciół, którzy go rozumieją i mają wspólne pasje jest największym argumentem przemawiającym za tym, że cosplay jest dobrym sposobem spędzania wolnego czasu. Rodzice, jako dorośli ludzie przeciążają się troskami, zapominając, że w środku na zawsze pozostają dziećmi, którymi kiedyś byli. Wielu psychologów zaleca, aby nie tracić umiejętności uszczęśliwiania siebie. Każdy staje się osobą dorosłą, ale trzeba pozostać twórcą własnego szczęścia, tak jak robiło się to, jako dziecko. Czy takie słowa mogą przekonać rodziców na cosplay?