Jak przygotować się do operacji plastycznej? Praktyczne porady

Jak przygotować się do operacji plastycznej? Praktyczne porady: przeprowadzenie operacji z zakresu chirurgii plastycznej to bardzo poważna decyzja. Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować – i nie chodzi tu wyłącznie o przeprowadzenie wcześniej wszystkich koniecznych badań, czy odpowiednie przygotowanie organizmu. Nie mniej istotne jest wybranie dobrego lekarza, który w profesjonalny sposób przeprowadzi operację.

Pierwszym krokiem jest znalezienie chirurga. Najlepszym sposobem jest korzystanie z doświadczeń innych pacjentów danych gabinetów  i bazowanie na wystawionych opiniach oraz zdjęciach rezultatów. Jeżeli takich brak, nie świadczy to dobrze o danym gabinecie – w końcu nic innego lepiej nie potwierdzi umiejętności i kwalifikacji danego chirurga. Oczywiście należy również upewnić się, że dany lekarz jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej, jako że jest to poświadczenie o odpowiednim wykształceniu.

Rozmowa z chirurgiem plastycznym

Jak przygotować się do operacji plastycznej? Praktyczne porady

W procesie wyboru równie istotna jest sama rozmowa z lekarzem. Profesjonalista poinformuje pacjenta o dokładnym przebiegu operacji, wymieni możliwe powikłania, a także poda szczegóły rekonwalescencji. Unikaj chirurgów, którzy jedynie zachwalają swoje metody i sprzęt, nie dopuszczając, że podczas zabiegu może stać się coś złego. Chirurgia plastyczna to wciąż medycyna, do tego operacje mocno ingerują w organizm, dlatego nawet przy najlepszym przygotowaniu zabiegu i ogromnym doświadczeniu lekarzy ryzyko wystąpienia powikłań nigdy nie będzie zerowe. Zadaniem dobrego chirurga jest przygotowanie na to pacjenta, jak również skierowanie na badania, które potwierdzą, że stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie operacji.  Nie umawiaj się na zabieg u chirurga, który jest gotów przeprowadzić operację „od ręki” – takie podejście nie jest ani trochę bezpieczne.

Po przejściu odpowiednich badań i potwierdzeniu, że kwalifikujesz się do danego zabiegu, nastąpi wybranie terminu. Zazwyczaj na operację czeka się około miesiąca, jako że przez kilka tygodni należy przygotowywać organizm do zabiegu. Jedną z konieczności jest rezygnacja z palenia papierosów oraz picia alkoholu na trzy tygodnie przed przeprowadzeniem operacji. Należy również przeprowadzić zmianę w diecie – ważne jest ograniczenie spożywania salicylanów. Znajdują się one w herbacie, winie, ziemniakach, orzechach czy grzybach. Także nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do spożycia na krótko przed operacją i należą do nich: ogórki, zielona papryka, rzodkiewki, pomidory, rodzynki, jabłka, melon, jeżyny, wiśnie czy winogrona. To całkiem długa lista produktów, na szczęście jednak nie powinno to zbyt mocno komplikować codziennej diety. Jednym z plusów diety niskosalicylanowej jest fakt, że czekolada dozwolona jest w każdej postaci! (O ile, oczywiście, nie zawiera wcześniej wymienionych składników.)

Uważaj na leki przed operacją

Jeżeli przyjmujesz jakieś leki na stałe, skonsultuj się z chirurgiem, kiedy należy je odłożyć. Niektóre preparaty możesz przyjmować do dwóch tygodni przed operacją, niektóre należy odłożyć na tydzień przed, jeszcze z innych nie musisz w ogóle rezygnować. Do bardzo indywidualna, ale jednocześnie ogromnie ważna kwestia; dla pewności możesz również skontaktować się z lekarzem, który przepisał te leki – również może ci doradzić, czy przyjmowanie ich przed zabiegiem chirurgii plastycznej jest dopuszczalne.

Dwa tygodnie przed operacją to także czas, kiedy należy zacząć przyjmowanie witamin zaleconych przed chirurga plastyka. Zazwyczaj są to witaminy A i C, z kolei często nakazane jest zrezygnowanie z przyjmowania witaminy E oraz produktów, które ją zawierają. Przez ostatnie przedoperacyjne 14 dni nie wolno zażywać leków zawierających aspirynę, jako że rozrzedzają one krew (z tego samego względu odradza się przyjmowanie aspiryny podczas miesiączek).

Tydzień przed operacją to czas, kiedy znów należy podporządkować się pewnym restrykcjom. Po pierwsze – ograniczyć spożywanie sody. Zamiast tego zaleca się jedzenie dużych ilości owoców i warzyw oraz picie ponad 2,5 litrów wody dziennie. Nie wszyscy pacjenci pamiętają, żeby leki przeciwbólowe i inne, potrzebne po operacji preparaty najlepiej jest wykupić jeszcze przed samym zabiegiem – dla pomyślnej rekonwalescencji należy je stosować w zaleconych odstępach czasu i tak, żeby nie odczuwać bólu po ustąpieniu środków przeciwbólowych, dlatego nie ryzykuj, że możesz mieć trudności z dostaniem leków.

Nie zapominaj o wcześniejszym zajęciu się mniej medycznymi, a bardziej praktycznymi kwestiami. Ponieważ podczas pierwszych dni po operacji należy ograniczyć jakikolwiek ruch, upewnij się, że jest ktoś, to zajmie się twoimi zwierzętami – na tak wczesnym etapie nawet spacer z psem może stanowić problem. Produkty pierwszej potrzeby, jak telefon z ładowarką, leki przeciwbólowe i woda zostaw przy łóżku, dzięki czemu nie możesz ograniczyć aktywność fizyczną do minimum.

Na dzień przed operacją nie pij i nie jedz; w razie dużego pragnienia możesz poratować się zwilżeniem warg wodą. To ważne, żeby operacja odbyła się na całkowicie pusty żołądek. Poza tym wypocznij – porządnie się wyśpij, tak żeby podczas operacji być w jak najlepszej kondycji.

I, co najważniejsze, nie stresuj się. Będziesz w rękach profesjonalistów, którzy upewnią się, że operacja przebiegnie bezproblemowo – z doskonałym efektem końcowym.