Jak zdobyć licencje na transport międzynarodowy?

Jak zdobyć licencje na transport międzynarodowy?

Jeśli chcemy międzynarodowo przewozić przedmioty bądź osoby o masie większej niż 3,5 tony, wówczas nie obędzie się bez specjalistycznej licencji wspólnotowej. Jest to pewien dokument, który uprawnia do wykonywania przewozów na terenie Unii Europejskiej w celach zarobkowych. Co powinniśmy wiedzieć o licencji na transport międzynarodowy? Jakie zezwolenie jest niezbędne do uzyskania licencji? Jakie warunki musimy spełnić, aby zdobyć licencję? Ile wynosi koszt związany z licencją transportową? Po jakim czasie dokument ten jest realizowany? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Zezwolenie na wykonywanie zawodu związanego z przewoźnictwem drogowym

Warto w pierwszej kolejności zdawać sobie sprawę z tego, że licencja na transport międzynarodowy wydawana jest na podstawie specjalnego zezwolenia. Umożliwia ono wykonywanie zawodu związanego z przewoźnictwem drogowym. Jest to powszechnie znana licencja krajowa. Jeśli chcielibyśmy wykonywać międzynarodowy transport drogowy, wówczas konieczne okaże się uzyskanie wcześniejszego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Możliwe jest wnioskowanie o to zezwolenie, jednakże nie obędzie się bez spełnienia kilku podstawowych warunków. Przede wszystkim musimy posiadać stałą siedzibę w państwie członkowskim. Dodatkowo musimy cieszyć się ponadprzeciętną reputacją, a także posiadać odpowiednią zdolność finansową. Ostatnim wymaganiem jest posiadanie kompetencji zawodowych. 

Zobacz, jakie kontenery są przydatne w transporcie międzynarodowym:

Jakie warunki musimy spełnić, aby zdobyć licencję?

Oprócz wcześniej wspomnianych kwestii, musimy wziąć pod uwagę jeszcze inne warunki, które okażą się niezbędne do uzyskania licencji transportowej. Przede wszystkim obowiązek posiadania licencji wynika z rozporządzeń. W praktyce jednak każde państwo, które należy do wspólnoty Unii Europejskiej, może określić własne wymagania względem tych podmiotów, które są zainteresowane zdobyciem tytułowej licencji. Polska wspomina o dwóch dodatkowych warunkach, które każdorazowo musimy brać pod uwagę. Okazuje się, że kluczowe jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Dodatkowo nie możemy zapominać o konieczności uiszczenia opłaty, która zależna jest od długości okresu ważności danej licencji. 

Ile wynosi koszt licencji transportowej?

kontener-magazynowy-izolowany-10dc-nowySkoro wiemy już, jakie dokładnie warunki musimy spełnić, aby móc cieszyć się z licencji na transport międzynarodowy, warto chwilę zastanowić się nad kwestią opłat, które wbrew pozorom są bardzo ważne. Jeśli zależy nam na licencji i o zezwolenie na wykonywanie zawodu, wówczas uiszczenie opłaty jest niezbędne. Co godne podkreślenia- cena zależna jest od okresu ważności. Przykładowo zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika to około 1000 zł. Jeśli chodzi o licencję międzynarodową, to do 5 lat zaprosimy 4000 zł, dodatkowo musimy wziąć pod uwagę 440 zł za ewentualny wypis z licencji. Powyżej 5 lat do 10 lat zapłacimy 8000 zł. Całkowity koszt jest jednak uzależniony od ilości pojazdów i dodatkowych ubezpieczeń. Przykładowo ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej przewoźnika to około 270 zł. Warto wziąć również pod uwagę ewentualnych kosztów powiązanych z wynajmem czy też leasingiem pojazdu. Często ponosimy także koszty za uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Tak więc jest to dość kosztowna kwestia, jednakże inwestycja ta jest bardzo opłacalna, biorąc pod uwagę, jak wiele możemy z tego tytułu zyskać. 

Po jakim czasie realizowana jest licencja transportowa?

Poznaliśmy już warunki otrzymania licencji na transport międzynarodowy, a także dowiedzieliśmy się, ile mogą wynosić przykładowe koszty. Warto jeszcze wziąć pod uwagę terminy realizacji tejże licencji. W pierwszej kolejności musimy zdawać sobie sprawę z tego, że procedura uzyskania transportowej licencji wiąże się z tym, że konieczne okaże się spełnienie wielu formalności. Są one bardzo wnikliwie sprawdzane przez pracowników, dlatego też nie uda nam się niczego pominąć. W przypadku nawet niewielkiej pomyłki musimy liczyć się z tym, że nasz wniosek może zostać odrzucony, w konsekwencji konieczne okaże się ponowne rozpoczęcie procesu. Ubieganie się o to zezwolenie zajmuje maksymalnie 30 dni. Dokładny czas zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób funkcjonuje konkretne starostwo. Zdarzają się sytuacje, że wszelkie kwestie formalnościowe jesteśmy w stanie załatwić w okresie wynoszącym około 14 dni. W przypadku, kiedy działalność prowadzona jest również poza terenami Polski, wówczas dochodzi kwestia uzyskania licencji wspólnotowej. Jej wydaniem zajmuje się GITD. Teoretycznie rozpatrzenie wniosku nie powinno zająć dłużej niż 30 dni, jednakże w niektórych przypadkach czas oczekiwania jest nieco dłuższy, dlatego też uzbrojenie się w cierpliwość to właściwie konieczność. Dodatkowo w dokumencie mogą pojawiać się błędu, wówczas po ponownym złożeniu wniosku trafiamy na koniec kolejki. Tak więc jest to dość czasochłonny proces – warto wziąć to pod uwagę.

Transport