Jak znaleźć buty do jazdy konnej?

Jak znaleźć buty do jazdy konnej?

Każdy jeździec wie, że właściwe buty do jazdy konnej są kluczowe – niezależnie od tego, czy jeździsz amatorsko, czy wyczynowo. Dobre buty zapewniają ochronę i stabilność. Dzięki temu jazda będzie bezpieczna i szczęśliwa. Nie tylko rodzaj butów jest ważny, ale również ich dopasowanie. Źle dopasowane buty mogą nas rozpraszać. Będą też niewygodne i niebezpieczne. Takie buty może zakupić w sklepie jeździeckim https://www.truerider.eu/ z artykułami jeździeckimi.

Rodzaje butów

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czy będziemy jeździć dla przyjemności, czy startujemy w zawodach jeździeckich.

Wysokie angielskie buty do jazdy konnej dostępne są w kilku różnych wersjach. Są zaprojektowane specjalnie do tego typu, dlatego spełniają wszystkie potrzeby jeźdźców.

Dobre obuwie jest bardzo ważne. Chroni stopy i zapobiegają przesuwaniu się stóp w strzemionach. Japonki, wysokie obcasy, sandały, drewniaki, kalosze i płócienne buty do biegania zdecydowanie odpadają. Nawet gumowe buty nie zapewniają wystarczającej ochrony. Przy wyborze butów do jazdy konnej, zawsze zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo.

Czego nie można nosić do jazdy konnej?

Buty do jazdy konnej występują w kilku różnych stylach. Jakikolwiek styl wybierzemy, pamiętajmy, że buty powinny mieć mały bieżnik i pietę, o wysokości 2,5-4 cm. Dzięki temu buty nie będą się zsuwać ze strzemion. Buty o grubych lub ciężkich bieżnikach, np. turystyczne lub śnieżne, nie nadają się do jazdy konnej, chociaż mogą być odpowiednie przy pracy w stajni. Te buty są najczęściej szerokie, z dużym, pudełkowatym miejscem na palce, co oznacza, że może być problem z włożeniem ich w strzemiona. Mają także dużą przyczepność, co jest ważną zaletą podczas wędrówki, ale niekoniecznie podczas jazdy konnej. Ciężko bowiem będzie nam później zejść z konia.

Buty w stylu western

To, czy wybierzemy buty w stylu angielskim, czy western, zależy od nas. Buty w stylu western mają zazwyczaj nieco wyższy obcas. Mogą mieć krepowane podeszwy, dlatego nie będą się zsuwać łatwo ze strzemion. Możemy również znaleźć buty do kostek. Takie buty są wygodniejsze, zapewniają dobrą stabilność i ochronę.

Wiele tańszych butów ma cholewki z winylu. Dlatego mogą być mniej wygodne i wytrzymałe. Nie będą też tak oddychać, jak skóra, ale za to łatwiej je wyczyścić, jeśli się wybrudzą.

Ostatnio tego typu buty stały się bardzo modne. Poza atrakcyjnym wyglądem są funkcjonalne. Świetnie sprawdzają się podczas jazdy konnej, pracy w stodole i chodzenia. Są wytrzymałe i zapewniają dobre wsparcie podczas jazdy, ale jednocześnie nie są tak poręczne, jak buty w stylu angielskim.

Buty w stylu angielskim

Występują w kilku różnych stylach. Tradycyjne buty są wysokie i czarne. Możemy je zobaczyć w scenach myśliwskich w starych angielskich filmach. Są nadal powszechne w ujeżdżaniu. Można ich używać w prawie każdej angielskiej dyscyplinie. Niektórzy jeźdźcy uważają, że są wygodne i zapewniają ochronę i wsparcie, inni zaś twierdzą, że są za gorące i kłopotliwe. Te buty są sznurowane nad podbiciem. Często są noszone przez myśliwych. Wybierzmy je, jeśli mamy stopy z wysokim podbiciem. Są bardzo wygodne. Ponadto koronka ułatwia ubieranie i ściąganie. Możemy wybrać, czy chcemy, by miały zamek, czy też nie.

Jeśli znajdziemy świetną parę butów, ale trudno jest je założyć, możemy wszyć zamki błyskawiczne lub zamienić na nowe.

Materiały

Buty do jazdy konnej mogą być wykonane z różnych materiałów, z płótna bawełnianego, materiału syntetycznego lub skóry. Oczywiście skórzane buty są znacznie droższe i wymagają od nas większej ostrożności. Włóżmy najpierw droższe buty, a później tańsze i na pewno poczujemy różnicę w komforcie i wsparciu. Dobra para butów jest inwestycją, ale za to jest zdecydowanie bardziej wytrzymała. Jeśli chcemy kupić dobre buty, ale mamy ograniczony budżet, szukajmy przecen.

Zarówno buty w stylu angielskim, jak i western, mogą być wykonane z syntetycznych materiałów. Głównym ich problemem jest to, że szybko się nagrzewają i zatrzymują wilgoć. Bardzo ciężko jest je zdjąć. Możemy jednak o nich pomyśleć, gdy lubimy jeździć w wilgotnych warunkach lub tylko na małych pokazach, a nie stać nas na skórzane buty.

Wielu zawodników ma dwie, a nawet więcej par butów, w zależności od tego, jak jeżdżą. Jeśli startujemy w zawodach, najprawdopodobniej będziemy mieć jedną parę do ćwiczeń, a drugą na pokazy. Oczywiście pamiętajmy, że każda dyscyplina wymaga innej pary butów. Jeśli lubimy jeździć zimą, wybierzmy ciepłe buty do jazdy konnej. Możemy również znaleźć buty do polo lub wysokie czarne buty z brązowym, lub czarnym kołnierzem u góry. Są dobre, o ile zapewniają bezpieczeństwo i wygodę.

Krótkie podsumowanie

Przy wyborze butów do jazdy konnej pamiętajmy o odpowiednim bieżniku i pięcie. Nie mogą być też za duże dla strzemienia. Powinny dobrze pasować i wspierać stopę. Kozaczki z zamkiem wzdłuż wewnętrznej strony łydki się nie sprawdzą. Zawsze przy kupnie butów, zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo. Jest to o wiele ważniejsze niż wygląd.

Zawsze możemy zapytać instruktora jazdy konnej lub iść do profesjonalnego sklepu jeździeckiego https://www.truerider.eu/kategoria/kurtki . Taka pomoc może być bardzo przydatna.

angielski

Hobby