Jak zrobić worek plecak?

Jak zrobić worek plecak?

Plecak worek to bardzo ciekawy i użyteczny dodatek do stylizacji. Świetnie się prezentuje, a przy tym pozwala na schowanie i zabranie ze sobą najpotrzebniejszych bibelotów. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno jako plecak dla osób dorosłych, ale także dla dzieci, ponieważ wykonując go samodzielnie możemy wybrać materiał z dowolnym wzorem, jaki tylko uda nam się zakupić. 

Co jest potrzebne do przygotowania worko-plecaka?

 • dwa kawałki materiału. Ich wymiary powinny być odpowiednie do rozmiaru plecaka, który chcemy zrobić. Dla przykładu, mogą to być dwa prostokąty o wymiarach 45 x 32 cm. Należy pamiętać, aby podczas docinania materiału dodać około 2 centymetry na szwy. W przypadku materiałów jednolitych można przygotować jeden, długi kawałek, wówczas nie będzie później potrzeby zszywania dołu plecaka.
 • 2 niewielkie kawałki materiału, na przykład o wymiarach 6 x 4 cm. Rozmiar jest zależny od grubości sznurka – powstałe prostokąciki będą szlufkami na sznurek.
 • 2 sznurki po około 150 cm długości
 • nożyczki
 • szpilki
 • nici w wybranym kolorze
 • agrafka

Jak zrobić worek plecak krok po kroku?

 1. Na każdym z prostokątów zagiąć krawędzie na bokach i na dole prostokąta. Można sobie pomóc szpileczkami oraz zaprasować zagięte krawędzie. Dzięki temu, materiał nie będzie się w środku sypał
 2. Na górze każdego prostokąta należy zrobić tunel na sznurek. W tym celu trzeba zagiąć około 5 cm materiału (w zależności od grubości sznurka) i przeszyć zagięcie. To samo należy wykonać na drugim prostokącie.
 3. Prostokąty należy ze sobą złożyć, wzorem do siebie, tak aby pracować na lewej stronie. 
 4. Przygotowane wcześniej niewielkie prostokąty na szlufki złożyć na pół i włożyć je po bokach, około 2 cm od dołu plecaczka, w miejsce szwu. Szlufki będą wystawać po odwróceniu plecaczka na właściwą stronę, zatem podczas szycia powinny być niewidoczne i włożone równo pod materiał. 
 5. Aby szlufki się nie przesuwały, można wspomóc się szpileczkami. 
 6. Następnie należy zszyć boki i dół plecaczka. Szycie zaczynamy od miejsca, w którym skończył się wcześniej przygotowany tunel. 
 7. Tak zszyty worek możemy odwrócić na prawidłową stronę.
 8. Sznurek przewlec przez szlufki plecaczka. Aby sobie pomóc, można wbić agrafkę w końcówkę sznurka.
 9. Przewlekamy sznurek przez szlufkę, a na dole, za szlufką robimy supełek. Następnie przewlekamy sznurek przez jeden tunel, potem przez drugi i wracamy do szlufki. Po przewleczeniu, robimy supeł na drugim końcu sznurka.
 10. Tą samą czynność wykonujemy przewlekając sznurek przez drugą szlufkę.
 11. Plecak jest gotowy do użytku.

Jaki materiał wybrać na worek plecak?

Wybór materiału na worek plecak powinien być dopasowany do przeznaczenia. Jeśli taki plecaczek będzie podarowany dziecku, najlepiej wybrać solidne i wodoodporne materiały. Wówczas, plecak będzie o wiele lepiej przystosowany do dziecięcych przygód. Zasadniczo, im bardziej trwały i odporny na ciężary ma być plecak, tym solidniejszy powinien być materiał. Warto też uwzględnić warunki atmosferyczne. Wybierając materiały wodoodporne nie musimy się martwić o zawartość plecaczka.

Zobacz koniecznie:

Dlaczego warto zrobić dla siebie worko-plecak? 

Największym atutem worko-plecaka jest wygoda. W sytuacjach, w których chcemy komfortowo się przemieszczać, taki plecaczek jest bardzo przydatny. Wygodnie się go nosi, a przy tym nasze ruchy nie są skrępowane, gdyż mamy obie ręce wolne. Jest to szczególnie ważne podczas wycieczek na łono natury, ale również podczas przebijania się przez miasto. Z takiego plecaczka w szczególności mogą skorzystać rodzice. Mogą go wówczas wygodnie nosić na plecach, bądź też powiesić na wózku. Worko-plecak przydaje się również na szybkich zakupach, dlatego z powodzeniem można zaliczyć go do tzw. eko rozwiązań. Dzięki niemu, nie musimy nosić zakupów w dłoni, co jest szczególnie ważne podczas długich dystansów, czy poruszania się komunikacją miejską. 

Worek plecak – dodatek w wymarzonym stylu 

Często zdarza się, że chcemy tak dobierać dodatki, aby nasze stylizacje były gustowne i oryginalne. Zdarza się, że mamy jakąś wizję tego, jak chcemy się ubrać, jednak torebki i plecaki, które mamy już w szafie nie pasują do naszej koncepcji. Wówczas, bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie własnego worko-plecaka, który dokładnie odzwierciedli nasz styl. W związku z ogromnym wyborem różnego rodzaju materiałów, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też i w Internecie, mamy możliwość stworzenia pięknego, oryginalnego plecaka w kilka chwil i z odrobiną cierpliwością. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić dla siebie kilka plecaków w różnych wzorach, dzięki czemu będziemy mogli wybrać stylowe i wygodne dodatki do każdej koncepcji ubraniowej.

Własnoręcznie wykonany worko-plecak  to pomysł na wyjątkowy prezent

Najlepsze prezenty to takie, które zrobiliśmy własnoręcznie. Worko-plecaki to dodatki, które przydadzą się każdemu. Mogą być wykorzystane jako torba na zakupy, plecaczek do pracy, czy na wycieczkę, dlatego wykonanie ich jako prezent będzie bardzo dobrym pomysłem, niezależnie od wieku osoby, którą pragniemy obdarować. Znając preferencje tej osoby, możemy również wybrać odpowiedni wzór materiału związany z jej pasją, ulubionym kolorem, kwiatami, czy też zwierzętami.

Moda