Jaki typ oprogramowania antywirusowego będzie dla nas najlepszym wyborem? Zadaniem programów antywirusowych jest wykrywanie oraz eliminowanie wszelkiego złośliwego oprogramowania, które dostało się na nasz komputer. O ile w przeszłości używane były główne programy wyłącznie z taką funkcją, obecnie o wiele popularniejsze są o wiele szersze pakiety zabezpieczające.
Oprócz ochrony przeciwwirusowej oferują możliwość włączenia kontroli rodzicielskiej, filtra antyspamowego, czy też zapory sieciowej. Niezależnie od wybranego przez nas programu antywirusowego, musi posiadać dwa kluczowe moduły. Pierwszym z nich jest skaner, którego zadaniem jest dokładne zbadanie wybranego przez nas pliku, folderu lub dysku. Wykryje wszelkie wirusy komputerowe oraz niechciane oprogramowania reklamowe (adware). Oprócz tego skuteczny program antywirusowy musi posiadać działający w tle monitor – na bieżącą sprawdza wszelkie ściągane pliki oraz uruchamiane aplikacje pod kątem obecności złośliwego oprogramowania. Skuteczność programu zależy w dużej mierze od tego, czy posiada dostęp do najnowszych informacji o zagrożeniach komputerowych i wirusach. Tradycyjnym rozwiązaniem było systematyczne aktualizowanie bazy wirusów. Obecnie coraz więcej programów antywirusowych korzysta z zawsze aktualnej bazy danych znajdujących się w chmurze. Niestety wymaga to stałego połączenia z internetem.
Kto powinien używać programów antywirusowych?
Każdy właściciel komputera z dostępem do internetu powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojej maszyny. Chociaż korzystanie z programów antywirusowych nie daje nam stuprocentowej pewności, że uchronimy się przed infekcją wirusem komputerowych, z pewnością znacznie redukuje szanse takiego zdarzenia. Nie chcemy przecież, aby osoby trzecie uzyskały dostęp do naszych prywatnych zdjęć oraz plików. W przypadku przedsiębiorców, przepisy RODO zmuszają do skutecznego chronienia posiadanych danych osobowych. Wszelkie przecieki mogą wiązać się z kosztownymi karami. O ile więc osoby prywatne nie muszą inwestować w kosztowne programy antywirusowe, firmy znajdują się w zupełnie innej sytuacji. Kreatywność cyberprzestępców sprawia, że używanie przestarzałych programów nie zapewni skutecznej ochrony.
Czym wyróżniają się płatne programy antywirusowe?
Większość prywatnych komputerów ogranicza się do darmowego oprogramowania antywirusowego, które możemy bez problemu znaleźć w sieci. Takie rozwiązanie wystarcza wtedy, gdy nie przechowujemy na naszym komputerze poufnych danych oraz często robimy kopie zapasowe danych. Z kolei komputery służbowego powinny być wyposażone w płatne antywirusy. Koszty utraty dostępu do firmowych dokumentów, czy też ujawnienia tajemnic firmowych cyberprzestępcom znacznie przewyższają cenę nawet najdroższego programu antywirusowego. Wydając nasze pieniądze na takie oprogramowanie, mamy pewność, że baza danych o wirusach jest regularnie aktualizowana. Użytkownicy płatnych licencji jako pierwsi uzyskują dostęp do aktualizacji powiązanych z najnowszymi zagrożeniami. Tym samym płatne programy są o wiele skuteczniejsze. Niektóre z dostępnych na rynku produktów używają zaawansowanych technologii przeznaczonych do walki z nietypowymi zagrożeniami. Zazwyczaj przewyższają także darmowe programy pod względem ilości oferowanych funkcji oraz zakresu wsparcia technicznego.
Czy antywirusy spowalniają pracę naszego komputera?
Aby były skuteczne, programy antywirusowe muszą stale funkcjonować w tle. Tym samym nie unikniemy ograniczenia mocy obliczeniowej naszego komputera. Wysokiej jakości programy cechują się tym, że w ich przypadku takie ograniczenie jest stosunkowo mało odczuwalne dla użytkownika. Wiele z darmowych programów antywirusowych zawiera specjalny kod pozwalający ich twórcom na testowanie nowych funkcji przed ich wdrożeniem do wersji płatnych. Oprócz tego mogą zbierać dużej ilości danych telemetrycznych i wysyłać je następnie do twórców danego oprogramowania. Wszystko to dodatkowo spowalnia pracę systemu operacyjnego. Jest to kolejny powód, dla którego płatne programy są zazwyczaj lepszym rozwiązaniem.
Przykłady wydajnego oprogramowania antywirusowego
Użytkownicy Windows 10 powinni rozważyć zakup programu ESET NOD32. Nie tylko zapewnia ona wysoki poziom ochrony dla naszego komputera, ale dodatkowo nie obciąża znacząco jego pracy. Chroni nie tylko przed popularnymi wirusami komputerowymi, ale także wszelkimi programami szpiegującymi, czy też ransomware. Ten ostatni typ jest szczególnie niebezpiecznych dla dużych przedsiębiorstw. Używany jest on do szyfrowania plików o dużym znaczeniu dla danej firmy. Następnie cyberprzestępcy żądają okupu za odblokowanie dostępu. Z kolei osoby prywatne docenią to, że program przechodzi w bardzo dyskretny tryb podczas grania w gry komputerowe. W minimalnym stopniu ogranicza moc obliczeniową procesora. Jeżeli jesteśmy posiadaczem komputera z systemem operacyjnym macOS, to warto przyjrzeć się programowi antywirusowemu Norton Security. Bardzo szybko wykrywa wszelkie szkodliwe pliki i zabezpiecza poufne informacje przed dostępem ze strony niepowołanych osób. Dostępny jest w kilku wersjach – Standard, Deluxe oraz Premium.