Kompendium wiedzy o kontenerach morskich chłodniczych. Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy kontenery morskie to najczęściej wykorzystywana metoda transportu ładunków. Dużą popularnością cieszą się kontenery morskie chłodnicze, które najczęściej są wykorzystywane w sytuacjach, kiedy konieczny okazuje się transport towarów, które wymagają stałej temperatury. Jakie jest zastosowanie kontenerów morskich chłodniczych? W jaki sposób one działają? Co dokładnie można w nich przechowywać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Kontener chłodniczy – do czego służy?

Kontenery morskie chłodnicze mają szeroki zakres zastosowań, dlatego też uważane są za bardzo kompleksowe. Przede wszystkim zostały stworzone po to, aby bez problemu transportować ładunki niezależnie od warunków atmosferycznych. Mają za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, która to jest przyjazna przechowywanym produktom. Co ciekawe coraz częściej są także rozwiązaniem do magazynowania produktów. Niektóre przedsiębiorstwa, które w sposób szczególny muszą zwracać uwagę na odpowiednie temperatury, korzystają z tego typu przedmiotów jako alternatywa skutecznie zastępująca korzystanie chociażby z chłodni. Jest to na tyle popularne rozwiązanie, że ma bardzo szerokie zastosowanie także w przestrzeni komercyjnej. 

W jaki sposób działa kontener chłodniczy?

kontener-morskiJak to jest możliwe, że kontenery morskie chłodnicze są w stanie utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz, pomimo tego, że na zewnątrz mogą panować różne warunki atmosferyczne? W tym przypadku wszystko zawdzięczamy izolacji termicznej. Kontener wyposażony jest w pewien system chłodzeniu. Umożliwia on utrzymywanie dowolnej temperatury, którą możemy w każdej chwili zmienić w razie takiej potrzeby. Kluczem do prawidłowego działania jest przepływ powietrza wewnątrz. W żaden sposób nie może zostać zablokowany, dlatego też tak ważne jest, aby w sposób szczególny zwrócić uwagę na linie, które to wyznaczają pewne granice załadunku, których nie można przekroczyć. W przeciwnym wypadku będziemy mieć do czynienia z nieprawidłowym przepływem powietrza, co w konsekwencji spowoduje, że kontener morski chłodniczy nie będzie działał tak, jak powinien. Warto także wspomnieć o specjalnie przystosowanej podłodze. Wyposażona jest w profile typu T, które wykonane są z aluminium. To właśnie dzięki temu możliwy jest także swobodny przepływ powietrza również pod produktami, aby utrzymywanie odpowiedniej temperatury było jeszcze bardziej skuteczne. Tego typu “pojemniki” swoją popularność zyskały przede wszystkim ze względu na ogromną skuteczność przechowywania wszelkich produktów. Oczywiście oprócz odpowiednich przepływów powietrza, konieczne jest zastosowanie powłok izolacyjnych wewnątrz, które umożliwiają utrzymywanie temperatury. Dodatkowo znajdziemy tam także sprzęt, który odpowiedzialny jest za dokonywanie wszelkich pomiarów temperatury. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w niektórych egzemplarzach mamy nawet do czynienia ze specjalnymi klimatyzatorami.

Kontenery morskie chłodnicze – co można przechowywać?

kontenery-morskie-wynajemNie da się ukryć, że kontenery morskie chłodnicze to najbardziej optymalne rozwiązanie dla produktów, które łatwo się psują, tych mrożonych, a także tych, które wymagają określonych, nietypowych, stałych temperatur. Z pewnością wśród nich możemy zaliczyć chociażby owoce i warzywa. Jak wiadomo, transport międzykontynentalny jest bardzo czasochłonny, a zerwany owoc w temperaturze pokojowej jest świeży tylko przez pewien czas. Jednak, jeśli będzie przewożony w odpowiednich warunkach, jego świetność będzie trwała znacznie dłużej. Podobnie jest w przypadku mięsa, drobiu, owoców morza, ryb, napojów i produktów mlecznych. Są to typowe produkty, które przechowujemy w lodówkach bądź zamrażarkach, aby ich spożywanie mogło odbyć się kilka dni po zakupie. Nawet część produktów chemicznych i farmaceutycznych musi znajdować się w optymalnej temperaturze. Nie można zapominać o kwiatach, roślinach i wyrobach czekoladowych. W niskiej temperaturze przez cały czas muszą być także przechowywane lody, które w przypadku nadmiernego ciepła rozpuszczają się, rozpływają i deformują, czego oczywiście koniecznie trzeba unikać. Każdy z kontenerów morskich chłodniczych jest zaprojektowany przez najbardziej doświadczonych inżynierów, dlatego użytkownik może być pewny, że spełniają one wszelkie normy i standardy. Dzięki temu mamy pewność, co do poziomu wydajności, a także trwałości urządzeń.

Przykładowe wymiary kontenerów chłodniczych

Wyróżniamy kontenery chłodnicze 20-stopowe, 40- stopowe, 40- stopowe podwyższone, a także 45-stopowe podwyższone. Te pierwsze ważą ponad 3 tony, natomiast są w stanie przetransportować nawet 27 ton produktów. Ich długość wewnątrz to dokładnie 5,44 m, szerokość 2,29 m, natomiast wysokość- 2,27 m. Jeśli chodzi o kontener 40-stopowy charakteryzuje się większą długością, bowiem wynosi ona aż ponad 11 metrów! Dodatkowo ważą znacznie więcej, bowiem w tym przypadku jest to około 4 480 kg, natomiast ich ładowność wynosi 29 520 kg.