Korzyści z dysków SSD – czy są odpowiednie dla każdego? Stosunkowo niedawno pojawił się nowy rodzaj pamięci na rynku komponentów komputerowych, które wkrótce powinny całkowicie zastąpić zwykłe dyski twarde. Nowym kamieniem milowym w rozwoju komputerów osobistych powinny być dyski SSD.
Technologia SSD
Nazwa SSD pochodzi od angielskiego dysku półprzewodnikowego. Na samym początku, gdy tylko pojawiły się na rynku ze względu na niewielką ilość pamięci i bardzo wysoką cenę, nie mogły konkurować ze zwykłym dyskiem twardym. Po krótkim czasie ilość pamięci zaczęła gwałtownie rosnąć, podczas gdy ich cena, wręcz przeciwnie, spadła. Na tle tego, w jaki sposób dyski SSD zaczęły przyspieszać, wielu użytkowników komputerów zaczęło poważnie myśleć o przejściu na same dyski półprzewodnikowe.
Korzyści z dysków SSD
Główną zaletą dysków SSD jest oczywiście szybkość zapisu i transmisji danych. Ponieważ dyski SSD w swojej strukturze są w rzeczywistości pamięcią flash, po prostu wykazują niewiarygodne wskaźniki wydajności do nagrywania i wymiany informacji. Najbardziej oczywistą zaletą dysków SSD w porównaniu z dyskami twardymi jest fakt, że system operacyjny Windows ładuje się kilka razy szybciej po jego zainstalowaniu na dysku SSD. Komputer uruchamia się niemal natychmiast, co ma pozytywny wpływ na wydajność użytkownika i ogólną wydajność systemu. Taki wzrost prędkości komputera nie ogranicza listy zalet dysków SSD w porównaniu z konwencjonalnymi dyskami twardymi. Są znacznie bardziej niezawodne niż dyski twarde, ponieważ ich konstrukcja całkowicie eliminuje wszelkie ruchome elementy. Dyski SSD mogą łatwo wytrzymać wszelkie wstrząsy, wibracje i inne negatywne wpływy fizyczne, które mogą wystąpić podczas transportu.
Wady dysków SSD
Uczciwie należy wspomnieć o pewnych wadach związanych z dyskami SSD. W przeciwieństwie do dysków twardych, dyski półprzewodnikowe są praktycznie niemożliwe do naprawy w przypadku awarii. Dla wielu użytkowników komputerów te funkcje dysków SSD decydują o wyborze dysku twardego, ponieważ utrata danych jest naprawdę poważnym problemem. Aby zminimalizować tę sytuację, zaleca się użytkownikom SSD regularne tworzenie kopii zapasowych wszystkich swoich danych. Oprócz tego warto zauważyć, że zwykłe dyski twarde nie zawsze podlegają naprawie i możliwości odzyskania zapisanych na nich informacji. W oparciu o powyższe informacje, aby zapisać dane, po prostu nie ma innej alternatywy dla archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych danych.
Z własnego doświadczenia każdy użytkownik może upewnić się, że użycie dysku SSD, jako głównego nośnika danych na komputerze znacznie przyspiesza działanie komputera. Dla jasności można porównać dwa identyczne laptopy. Jeden będzie miał dysk SSD o pojemności 250 GB, a drugi dysk twardy o pojemności 500 GB. Oczywiście ilość półprzewodnikowych nośników pamięci jest o połowę mniejsza niż w przypadku tradycyjnego dysku twardego, ale jednocześnie ładowanie systemu operacyjnego na laptopie z dyskiem SSD zajmie mniej niż minutę, a laptop z dyskiem twardym zajmie około 5 minut na uruchomienie systemu Windows.
Dyski SSD i oprogramowanie
Zwiększa się szybkość uruchamiania programów zainstalowanych na komputerze z dyskiem SSD oraz szybkość otwierania stron internetowych w przeglądarce. Warto jednak zauważyć wielokrotny wzrost prędkości archiwizacji danych na dyskach SSD w porównaniu z dyskami twardymi. Jeśli archiwizowanie informacji na dysku twardym zajmie około godziny, to na komputerze z dyskiem SSD te same informacje zostaną zarchiwizowane w ciągu zaledwie 15 minut. Podsumowując wszystkie powyższe informacje, można śmiało powiedzieć, że dysk SSD znacznie ułatwia pracę z komputerem i szybkość przetwarzania dużej ilości danych.
Wykorzystanie dysków SSD w życiu codziennym
Pomimo tego wszystkiego i ogromnych zalet dysków SSD w porównaniu z konwencjonalnymi dyskami HDD, nie były one jeszcze powszechnie stosowane w strukturze serwerów i dużych baz danych, które zawierają cenne informacje wymagają niezawodności. Wszystko to wynika głównie z wysokiego kosztu dysków półprzewodnikowych w porównaniu z dyskami twardymi HDD. A także z faktu, że dyski SSD nie mogą się jeszcze pochwalić dobrymi wskaźnikami trwałości i niezawodności przechowywania ważnych danych.
Dla wszystkich stało się już oczywiste, że w najbliższej przyszłości dyski SSD staną się znacznie tańsze, gdy ich pojemność wzrośnie. Jeśli chodzi o parametry techniczne, teraz dyski SSD kilkukrotnie wyprzedzają dyski twarde HDD pod każdym względem, co czyni je bardzo atrakcyjnymi w oczach wielu użytkowników komputerów PC.
Powyższe wady i zalety pozwalają stwierdzić, czy dysk SSD jest odpowiedni dla konkretnego użytkownika, czy nie. Każdy, kto potrzebuje szybkiego komputera osobistego, który jest w stanie przetwarzać ogromne ilości informacji w jak najkrótszym czasie, powinien wybrać dyski SSD. Ale ci, którym zależy na wielkości nośnika pamięci, jego niezawodności, a także koszcie, mogą nadal korzystać z tradycyjnych dysków twardych HDD. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych i informacji, bez względu na rodzaj nośnika pamięci, każdy użytkownik komputera nie może zapominać o tworzeniu kopii zapasowej ważnych informacji.