Kosiarki do trawy – rodzaje

Kosiarki do trawy – rodzaje

Zadbany trawnik w pobliżu domu to naturalna dekoracja, która nigdy nie wyjdzie z mody. Starannie przycięta trawa cieszy oko w każdą pogodę: oświetlona jasnym słońcem, w deszczu, z kroplami rosy, a nawet wyglądająca spod śniegu. Ale piękny trawnik wymaga regularnej pielęgnacji, której najbardziej czasochłonną częścią jest koszenie trawy. Kosiarka to narzędzie do koszenia trawy na prywatnych działkach, w ogrodach miejskich i parkach, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebny jest piękny trawnik. Kosiarka do trawy to urządzenie mechaniczne lub poruszające się na kołach z silnikiem i nożami. Ruch jest kontrolowany przez daną osobę. Wśród różnych modeli można znaleźć opcję dla działek o małej lub dużej powierzchni.

Co to są kosiarki do trawy?

  Zgodnie z metodą ruchu, kosiarki do trawy dzielą się na: ręczne ( przecinarki) trzymane w ręku podczas koszenia, kołowe, samobieżne. W zależności od rodzaju silnika napędowego wyróżnia się kosiarki mechaniczne, spalinowe i elektryczne.

Mechaniczne kosiarki do trawy

  Mechaniczne kosiarki (trymery, podkaszarki) są łatwe w obsłudze, nie potrzebują prądu ani paliwa, ale potrzebny jest znaczny wysiłek fizyczny. Są przyjazne dla środowiska, ciche i umożliwiają dostosowanie wysokości koszenia trawy http://kosiarki.szczecin.pl/kontakt/. Mechanizm tnący to nóż cylindryczny napędzany kołami.Takie narzędzie jest dobre do pielęgnacji młodego trawnika, ponieważ niska prędkość obrotu noża zapobiega wyciągnięciu trawy z delikatnym systemem korzeniowym.Takie urządzenie stosuje się w trudno dostępnych obszarach, w pobliżu drzew i krzewów. Ich zaletą jest to, że są w stanie kosić dość wysoką trawę i mogą być stosowane w opuszczonych i długo nieuprawnych obszarach. Są też wady: po pierwsze, trzeba ją stale nosić, a po drugie, używając trymera, niemożliwe jest uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni trawnika.Taka ręczna kosiarka waży około 8-10 kilogramów i jest łatwa w obsłudze.

Elektryczna kosiarka do trawy

  Najpopularniejsza jest elektryczna kosiarka do trawy, która jest wybierana ze względu na przystępną cenę, mały rozmiar i niską wagę. Jednak korzystanie z tego urządzenia jest ograniczone przez kabel elektryczny, dlatego najczęściej jest używana do pracy na małych obszarach, do 12 akrów. Jak sama nazwa wskazuje, kosiarki elektryczne zużywają prąd do wykonywania zadań związanych z trawnikiem. Główną cechą tych urządzeń jest obecność silnika elektrycznego, dlatego ich wybór zależy od potrzeby uwzględnienia odpowiednich właściwości technicznych.

  Wybierając kosiarkę elektryczną, należy zwrócić uwagę na objętość i dostępność kosza na trawę, szerokość trawnika i wysokość koszenia trawy, a także moc silnika, prędkość i masę produktu. Moc silnika elektrycznych kosiarek waha się od 50 do 2100 watów. Im mocniejszy silnik, tym może być koszona twardsza trawa i w większych ilościach. Warto również wziąć pod uwagę, że istnieje specjalny podgatunek – kosiarka akumulatorowa, która pozwala pracować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do źródła zasilania. Silniki o mocy do 600W nadają się do obszarów o rzadkiej, miękkiej trawie. Jeśli na trawniku sadzi się twardą odmianę trawy i występuje wiele chwastów, wówczas moc silnika powinna wynosić ponad 1000 watów.

Gazowe kosiarki do trawy

  Kosiarki gazowe mają większą mobilność i moc. Są w stanie wykosić duży obszar, na przykład 25 akrów. Zakres takich kosiarek jest duży, są używane nie tylko przez prywatnych właścicieli domów, ale także przez firmy. Ponadto rolnicy dzięki takim kosiarkom mogą zbierać siano. Kosiarki gazowe działają na skroplonym gazie (LPG). W porównaniu z odpowiednikami benzynowymi są cichsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Oszczędność paliwa do 40%. Podczas pracy nie ma emisji toksycznych, kosiarka jest nieszkodliwa dla zdrowia i środowiska.Technologia silnika gazowego ma kilka zalet w porównaniu z odpowiednikami benzynowymi:

  • Skroplony gaz jest przyjazny dla środowiska, ponieważ zmniejsza emisję spalin.
  • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ponieważ w przeciwieństwie do benzynowych silników spalinowych, silniki na gaz płynny wykorzystują paliwo o maksymalnym spalaniu.
  • Silniki gazowe otrzymują mniejsze obciążenie, co oznacza, że nie występuje nadmierne zużycie i problemy mechaniczne.
  • Skroplony gaz nie jest toksyczny dla wód gruntowych i gleby, czego nie można powiedzieć o benzynie.

Spalinowe/benzynowe kosiarki do trawy

  Kosiarki do trawy oparte na silnikach spalinowych są najbardziej wygodne i popularne w życiu codziennym. W przeciwieństwie do jednostek elektrycznych są one autonomiczne i nie ograniczają obszaru pracy do długości przewodu zasilającego http://www.kosiarki.szczecin.pl. Takie modele najlepiej stosować na dużych obszarach. Głównym wskaźnikiem technicznym kosiarki spalinowej jest wielkość silnika. Wynosi od 4 do 1330 cm3 – im wyższy wskaźnik, tym wyższa zdolność urządzenia. Kosiarki do trawy o mocy silnika 1000 W są w stanie poradzić sobie nawet z młodymi pędami drzew. Warto jednak pamiętać, że im mocniejszy silnik, tym większe zużycie paliwa. Kosiarki spalinowe posiadają silniki dwusuwowe z benzyną bezołowiową mieszaną z olejem lub czterosuwowe benzynę bezołowiową 95 z dodatkiem.

 

 

angielski

Usługi