Niezbędne produkty dla małego dziecka – wyprawka

Niezbędne produkty dla małego dziecka – wyprawka

Wielu młodych rodziców łączy ten sam problem, mianowicie jak skompletować wyprawkę dla dziecka. W natłoku porad udzielanych przez najbliższą rodzinę i przyjaciół, poradników czy reklam, często rodzice kupują za dużo rzeczy lub zapominają o niektórych produktach, które są niezbędna dla małego dziecka. Jak sobie z tym poradzić? Nie ma na to dobrej recepty, ale pomimo emocjonalnej karuzeli, która nas nawiedza, podczas próby skompletowania wyprawki, powinniśmy spróbować stworzyć plan działania i jak najlepiej się go trzymać. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w stworzeniu listy ważnych produktów dla małego dziecka.

Meble dla małego dziecka

Podstawowym zakupem jest odpowiednie łóżeczko. Wymiary łóżek dla małych dzieci oscylują w granicach 120 x 60 cm. Ich wyposażenie jest podobne i głównie opiera się na tym czy mają i jeśli tak, to ile, dodatkowych szuflad na akcesoria i pościel. Ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy łóżeczko ma regulowaną wysokość (możliwość obniżenia materaca) oraz wyjmowane środkowe szczeble (dla dziecka, które będzie już mogło samo wychodzić z łóżka).  Tego typu łóżeczko jest uniwersalne i posłuży dużo dłużej, niż modele, które nie mają takich możliwości.

Drugim ważnym zakupem jest materac i pościel. Warto, aby materac był twardy i płaski. Jest to o wiele lepsze i zdrowsze dla dziecka. Wśród najlepszych materiałów, możemy wyróżnić materace wykonane z pianki, z trawy morskiej, kokosowe czy gryczano-kokosowe. Natomiast pościel powinna być wykonana z oddychających, antyalergicznych materiałów. Należy wystrzegać się pościeli wypełnianych pierzem.

Kolejnym podstawowym produktem dla dziecka, o którym powinniśmy pamiętać, jest przewijak. Możemy wybrać z dwóch podstawowych modeli: pierwszy to przewijak składany, nakładany na łóżeczko, a drugi, to komoda z wbudowanym przewijakiem. Oba modele spełniają swoją funkcję, a wybór zależy główne od tego, ile miejsca znajduje się w pokoju i czy chcemy mieć pod ręką wszystkie ubranka dla dziecka. Przewijaki mogą być pokryte tylko ceratką lub na ceratce może znajdować się jeszcze pokrowiec z materiału (odpinany do prania).

Co ciekawe, rodzice często zapominają o zakupie wanienki. A jest ona potrzebna od samego początku, już w pierwszych dniach. W przypadku wanny, wybór jest bardzo duży i zależy od tego, co rodzice uznają za najwygodniejsze rozwiązanie. Niektóre wanienki dla małych dzieci posiadają korki i można z nich wygodnie wypuścić wodę, inne mają specjalne uchwyty do montażu na wannie, a jeszcze inne stanowią wbudowaną część komody z przewijakiem.

Zobacz koniecznie:

Akcesoria dla małego dziecka

pościel-minkyWśród pozostałych produktów, bez których nie może się obejść dziecko, należy wymienić rożek. Powinien być wykonany z jak najmilszego materiału dobre jakości. Dobrze, jeżeli jest oznaczony jako materiał hipoalergiczny. Obwinięcie dziecka w rożek albo kocyk zapewni mu ciepło i bezpieczeństwo. W przypadku rożka i kocyka warto zainwestować w jak najlepszy materiał, ponieważ są to akcesoria, które muszą być często prane. Poza tymi produktami, warto kupić jeszcze ręczniki przeznaczone dla dziecka, najlepiej z frotte i porządną myjkę z materiału, który można wyprać w wyższej temperaturze. Prześcieradła powinny być z ceratki lub gumowane i najlepiej, z wszytą gumką. To będzie najwygodniejsze rozwiązanie, które zapewni ochronę materaca przed zamoczeniem.

Nieczęsto używanym, ale przydatnym produktem dla małego dziecka, jest elektroniczna niania. Nadajnik montuje się w pokoju dziecka, przy łóżeczku, a odbiornik można zabrać ze sobą w każde miejsce w domu. Dzięki temu podczas gotowania czy sprzątania, rodzic może usłyszeć kiedy dziecko się obudziło czy zaczęło płakać.

Ubranka dla małego dziecka

Często zdarza się, że świeżo upieczeni rodzice wydają mnóstwo pieniędzy na pierwsze ubranka dla dziecka i kupują ich o wiele za dużo. Dziecko bardzo szybko wyrośnie z ubranek, więc warto na początku wybrać tylko kilka podstawowych zestawów, które zapewnią wygodę dziecku i będą łatwe w założeniu. Warto, aby ubranka były z naturalnych, oddychających materiałów, takich jak bawełna. Dobrze, aby były w pastelowych kolorach, ponieważ do uzyskania takich kolorów zużywa się mniej barwników, co jest bezpieczniejsze dla dziecka.

Aby nie przesadzić z ilością ubrań, warto zrobić listę podstawowych produktów i sztywno się jej trzymać. Na początku należy kupić kaftanik, bluzki z długim lub krótkim rękawem, nie więcej niż cztery sztuki. Dalej kilka par body z długim lub krótkim rękawem (body są bardzo wygodne do zakładania). Kilka sztuk śpioszków i pajacyków (pajacyki są grubsze, idealne na zimę) oraz cienką czapeczkę bawełnianą jako ochronę przed chłodem i słońcem. Sweterek na chłodniejsze dni oraz ciepły kombinezon. Dalej należy pamiętać o bieliźnie, takiej jak skarpetki i rajstopy. Niektórzy decydują się również na zakup pieluch wielorazowego użytku z naturalnych materiałów, które są bardziej ekologiczne i tańsze, niż pieluchy jednorazowe kupowane w paczkach.

angielski

Dzieci Wnętrze