
Poznaj proces produkcji lakierów – w odróżnieniu od dawniej stosowanych metod, które wiązały się z produkcją ogromnej gamy kosmetyków, które mają dekady, a nawet stulecia historii za sobą, lakiery hybrydowe do paznokci są całkiem nowym zjawiskiem, które podbija rynek kosmetyków od nie tak dawna. Emalie lub lakiery jakkolwiek tego nie nazwiemy znane dzisiaj, to wynalazki, które mają zaś oba nie więcej jak 100 lat rozwoju.
Nie chodzi o to, że ludzkość nie znała technik pielęgnacyjnych związanych z upiększaniem paznokci w przeszłości. Nawet jeżeli mówimy o czasach starożytnych. Z pewnych zapisów wiemy, że dobrze usytuowani społecznie ludzie w Egipcie mieli dostęp do henny, której mogli użyć w celu pomalowania paznokci. Ta sama substancja służyła wówczas w społeczeństwie do farbowania włosów. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zapoczątkowały one dzisiejszych substancji chemicznych, których używamy, ponieważ ich skład był bardzo różny.
Technologia chemiczna idzie nieustannie do przodu. Dzisiejszy lakier, który znamy w postaci płynnej emulsji, sprzedawany jest w wygodnych pakunkach. Nakładamy go stworzonym przez producentów pędzelkiem, aby w dokładny sposób pokryć paznokcie podczas rutynowego malowania. Producenci muszą spełniać wiele rygorystycznych wymagań, które wiążą się nie tylko z zachowaniem odpowiedniego składu, ale także działania lakieru hybrydowego. Lakiery muszą wyschnąć w ciągu kilku minut po bezpośrednim nałożeniu. Substancja tworzy wówczas estetyczną powłokę na paznokciach. Jeżeli chodzi o charakterystykę wytrzymałości powstałej powłoki lakieru, powinna ona wytrzymać nawet do kilku dni bez wyraźnych zarysowań, pęknięć lub zadrapań. Wyjątkiem jest uprzednie zmycie lakieru hybrydowego za pomocą zmywacza do paznokci, który zawiera rozpuszczalnik.
Komponenty niezbędne do wykonania nowoczesnego lakieru hybrydowego
Dzisiejszy rynek chemiczny niezwykle poszerzył swoje horyzonty, za czym idzie niezliczona ilość możliwości w branży kosmetycznej. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest fakt dotyczący tego, że nie istnieje jedna jedyna formuła, która stoi za produkcją lakierów hybrydowych. Możemy jednak wyszczególnić najczęściej powielane składniki, które stanowią pewnego rodzaju bazę dla lakieru. Do składników, które możemy wziąć pod uwagę, należą różnego rodzaju środki błonotwórcze, żywica i rozpuszczalniki i oczywiście barwniki. Musimy jednak pamiętać o tym, że sformułowanie pełnej receptury lakieru do paznokci jest tajemnicą firmy, która go produkuje. Dlatego, nawet jeżeli zbierzemy do kupy każdy z potrzebnych składników, nadal obca byłaby nam proporcja, której należy użyć. Proporcje ustalane są przez profesjonalistów za pośrednictwem wieloletnich badań i praktycznych testów. Dodatkowym aspektem związanym ze środkami chemicznymi, które znajdują się w lakierach hybrydowych, są liczne poprawki wprowadzane przez firmy na przestrzeni lat.
Najlepszym przykładem poprawek wśród chemicznych substancji znajdujących się w lakierach jest formaldehyd. Niegdyś był to niemalże obowiązkowy składnik lakieru do paznokci. Dziś nie używa się go tak chętnie. Istnieje jednak pewien niezmienny od lat aspekt w tej kwestii. Jest to składnik znany jako nitroceluloza. Ten składnik jest specyficznym płynem, który powstaje w efekcie zmieszania mikroskopijnych włókien bawełny. Nitroceluloza odpowiada za jedną z najważniejszych charakterystyk lakieru. Nitroceluloza reguluje poziom lepkości końcowego produktu. Związana jest z tym nie tylko jakość, ale także łatwość aplikacji środka.
Żeby lakiery mogły poprawnie działać po ich wyprodukowaniu, muszą być w płynnym, łatwym do rozprowadzenia stanie. Mimo tego już po kilku minutach powinny stwardnieć i odpowiednio chronić paznokcie. Należy pamiętać jednak o tym, że powierzchnia lakieru nałożona na paznokcie nie może też stwardnieć zbyt szybko, ponieważ uniemożliwi to gładkie ułożenie się warstw lakieru. Receptura musi być idealnie wyważona, aby chroniła produkt, a mimo to umożliwiała komfortowe rozprowadzenie w trakcie użytkowania.
Jak producenci dbają o strukturę gotowego produktu?
Na ogół umocnienie lakierów polega na dodaniu żywicy do składu. Nie wiemy jednak w jakiej postaci jest ona dodawana oraz, na którym etapie produkcji. Firmy odpowiedzialne za produkcję lakierów do paznokci muszą także pamiętać o tym, aby zapewnić swojemu produktowi odporność na substancje chemiczne, które nie powinny zmyć warstwy lakieru. Odporny lakier nie tylko zapewnia elastyczność, która zapobiega pęknięciom, ale także zapobiega usuwania warstw przez mycie rąk. Dobrej jakości lakier hybrydowy nigdy nie powinien zostać naruszony przez mydło lub płyny do mycia naczyń.
Znane obecnie na rynku rodzaje żywic i plastyfikatorów najczęściej obejmują produkty typu oleju rycynowego i mieszanki glicerolu, a także kwasów tłuszczowych, octowych. Pamiętajmy jednak, że konsumenci oczekują ogromnej liczby właściwości od produktu. Z kolei barwniki i inne chemiczne składniki mieszanki zawierają grupę elementów, które utrzymują całość w płynnym, żelowym stanie do momentu nałożenia na paznokcie.