Rodzaje ośrodków rehabilitacyjnych

W życiu każdego człowieka bez względu na wiek, młodego, czy to też bardziej doświadczonego czasem i doświadczeniami, następuje taki moment, kiedy należy szczególną uwagę zwrócić na swoje zdrowie, które przestaje funkcjonować w należyty sposób. Czasem wszelkiego typu dysfunkcje organizmu są wynikiem najzwyczajniej w świecie, „zużycia materiału”. Organizm ludzki w końcu to najdoskonalsza maszyna, która każdego dnia działa bez przerwy, dwadzieścia cztery godziny na dobę, łącząc kilkaset procesów w jednym czasie. Dlatego też jego nieprawidłowe funkcjonowanie może pojawiać się w sposób naturalny wraz z wiekiem. Czasem jednak niektóre dolegliwości są skutkiem nienależytej profilaktyki, brakiem ruchu lub określonych sytuacji, których to wypadkowe, odbijają się na zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu osób. Bez względu na przypadki dysfunkcji ciała ludzkiego, czy też ich przyczyny w takim momencie życia dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ośrodków rehabilitacyjnych, które oferują profesjonalne rozwiązania każdego problemu.

Czym jest ośrodek rehabilitacyjny.

W zależności od specyfiki problemu ośrodki rehabilitacyjne można podzielić na dwa rodzaje. Ośrodki pobytu tymczasowego, gdzie wykonywane zabiegi odbywają się w ciągu wizyty w takim miejscu, bez konieczności, pozostawania w nim na kilka dni. Tego typu ośrodki rehabilitacyjne to wszelkiego rodzaju gabinety fizjoterapeutyczne, gabinety specjalistyczne kręgarzy lub masażystów. Można w nich uzyskać pomoc w przypadku danego problemu, czy schorzenia, poprzez zastosowanie rehabilitacji odbywającej się w przedziale kilku godzin w ciągu dnia, przez określony czas. Takie rozwiązanie, nie zmusza osób korzystających z ośrodków rehabilitacyjnych do rezygnacji z codziennych aktywności życiowych, takich jak praca czy też normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ośrodki rehabilitacyjne mają za zadanie za pomocą grupy odpowiednio dobranych w indywidualny sposób ćwiczeń i zabiegów, przywrócić stan zdrowia do pełnej sprawności lub polepszyć funkcjonowanie organizmu. Wszelkiego rodzaju czynności wykonywane w nich są przez w pełni wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają nie tylko niezbędną wiedzę, ale także doświadczenie. Czas rehabilitacji w takich miejscach zawsze jest ściśle uzależniony od stopnia niepełnosprawności lub dysfunkcji osoby zgłaszającej się do leczenia.

Drugim rodzajem ośrodka rehabilitacyjnego są miejsca, gdzie w sposób zorganizowany łączy się rehabilitacje wraz z wypoczynkiem osoby korzystających z danych usług. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju sanatoria i uzdrowiska, a także szpitale. Pobyt w takim ośrodku rehabilitacyjnym nazywany jest najczęściej turnusem. Turnusy są najczęściej zorganizowane dla osób z podobnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, przez co można dopasować rodzaj rehabilitacji do danego typu potrzeb większej ilości osób. W ośrodkach rehabilitacyjnych tego typu odbywają się nie tylko zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej, ale także psychicznej. Ponadto, kuracjusze, mogą zawiązywać nowe znajomości i nie są wykluczeni przez swoje problemu z życia społecznego, co ma bardzo pozytywny wpływ na całkowity proces rehabilitacji. Długość turnusów waha się mniej więcej od 7 dni do nawet pół roku, wszystko jest uzależnione od potrzeb danej osoby, diagnozy i zaleceń lekarzy kierujących daną osobę do ośrodka rehabilitacyjnego. Podstawową różnicą tych dwóch ośrodków rehabilitacyjnych jest konieczność noclegu w danym miejscu.

Jak skorzystać z usług ośrodka rehabilitacyjnego

Każda osoba chcąca skorzystać z usług ośrodka rehabilitacyjnego ma do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który to określa rodzaj dysfunkcji, schorzenia lub niepełnosprawności i zakwalifikuje ją do danego procesu rehabilitacyjnego. Następnie na podstawie skierowania od lekarza, należy udać się do takiego ośrodka i umówić wizyty. Całość kosztów jest w takim przypadku refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak kolejki do ośrodków rehabilitacyjnych, skutecznie odstraszają osoby będące w potrzebie. Drugą metodą jest skorzystanie z usług rehabilitantów w ośrodkach rehabilitacyjnych na własną rękę pokrywając wszelkie koszta z własnych środków finansowych. Większość ośrodków rehabilitacyjnych umożliwia takie rozwiązanie, co sprawia, że niektóre osoby decydują się właśnie na taki krok. Niestety ta opcja jest możliwa często tylko i wyłącznie przy niewielkich kłopotach ze zdrowiem, kiedy to kwot do zapłaty za rehabilitację lub zabiegi specjalistyczne nie przekracza średnio tysiąca złotych, gdy profesjonalna rehabilitacja na przykład urazów po wypadku komunikacyjnych to nierzadko koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego niestety wiele osób decyduje się na skorzystanie z ustawowo zagwarantowanego rozwiązania, jakim jest publiczna opieka zdrowotna.

 

W Polsce ze względu na sprzyjające warunki naturalne można znaleźć bardzo wiele ośrodków rehabilitacyjnych, ulokowanych w pobliżu jezior lub lasów czy gór, dzięki czemu leczenie można połączyć z przyjemnym dla ucha kontaktem z naturą.