
Samodzielne projektowanie i aranżowanie wnętrz. Posiadanie własnej i przede wszystkim nowej nieruchomości w postaci mieszkania lub domu, to oprócz dużej satysfakcji, także wielkie wyzwanie. Prywatni inwestorzy kupujący nowe mieszkanie lub dom, muszą przede wszystkim zadbać o jego komfortowe i możliwie jak najbardziej funkcjonalne wyposażenie. Aranżowanie wnętrz, może być bardzo przyjemne, choć jednocześnie też wymagające, a stałe elementy takie jak na przykład okna, stanowią często podstawę do tworzenia całych projektów.
Układ pomieszczeń
Rozpoczynając planowanie i projektowanie aranżacji poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu, należy dokładnie przemyśleć cały układ. Okna i drzwi najczęściej mają stałe miejsce wyznaczone już w projekcie architektonicznym i mają duży wpływ na układ pomieszczenia oraz możliwości jego aranżacji. Okna, które wychodzą na piękne i naturalnie zielone otoczenie, mogą z powodzeniem stanowić jeden z głównych elementów w pomieszczeniu. W takim przypadku nie warto tego typu okna zasłaniać niepotrzebnymi meblami lub innym wyposażeniem, lecz jak najbardziej wyeksponować piękny widok. W pomieszczeniach, w których okna nie zapewniają pięknych krajobrazów, warto traktować je wyłącznie jako funkcjonalny element wyposażenia, który niekoniecznie jest atrakcyjny i dekoracyjny. Jeśli okna znajdujące się w nieruchomości zapewniają duży dostęp do naturalnego światła, nie należy zasłaniać ich zbyt ciemnymi zasłonami lub grubymi firanami. Naturalne światło wpadające do wszystkich pomieszczeń przez okna, może tworzyć piękne kompozycje światłocieni, które zaaranżowane w odpowiedni sposób, wspaniale ubarwią i poprawią wizualne efekty aranżacji wnętrz. Naturalne światło to także szansa na mniejsze zapotrzebowanie na światło sztuczne, które nie jest tak bardzo korzystne. W pomieszczeniach ciemnych, oświetlenie powinno być dobrane świadomie, dzięki czemu zapewni jak najbardziej naturalny i korzystny efekt.
Kolory
Kolory używane w aranżacjach wnętrz mają ogromne znaczenie. W przypadku mieszkań lub domów, w których okna zapewniają duży dostęp do światła naturalnego, kolory mogą być ciemniejsze i tym samym bardzo odważne. Natomiast stosowanie odważnych i ciemnych farb lub elementów wyposażenia w pomieszczeniach z utrudnionym dostępem do naturalnego światła, może przynieść nieciekawe efekty. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się kolory jasne i stonowane, które dodatkowo odbijają światło i zapewniają przytulny klimat. Brak okna w niektórych pomieszczeniach i pokojach nie musi oznaczać skazania domowników na ciemności. Zastosowanie barw jasnych, które świetnie współgrają z zastosowanym systemem oświetleniowym, pozwolą na stworzenie pięknych i jasnych aranżacji. Inwestorzy, którzy nie są przekonani do jasnych pomieszczeń, które w ich opinii mogą być nudne i za bardzo stonowane, powinni przemyśleć zastosowanie bardziej odważnych i wymyślnych dodatków oraz elementów dekoracyjnych. Samodzielne projektowanie wnętrz w nowym mieszkaniu lub domu to dla wielu inwestorów trudne zadanie, którego efekty będą wpływać na komfort codziennego życia. Zestawianie ze sobą poszczególnych kolorów, faktur i dopasowywanie ich do naturalnego lub sztucznego światła nie jest proste, jednak z pewnością bardzo satysfakcjonujące.
Meble
Wybór mebli do nowego mieszkania lub domu to kolejne wyzwanie, którego rezultaty mają bardzo duży wpływ na późniejsze, codzienne życie. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Odpowiednie dopasowanie mebli do indywidualnych potrzeb, a także możliwości aranżacyjnych poszczególnych pomieszczeń, wymaga dużej ostrożności i rozsądnych decyzji. Wiele mebli dostępnych na rynku spełnia wymagania estetyczne i doskonale wpisuje się w wizje aranżacji pomieszczenia, jednak nie zawsze okazuje się być funkcjonalnymi i przydatnymi na co dzień. Użytkowanie mebli ładnych, lecz niefunkcjonalnych, może bardzo szybko przyczynić się do niezadowolenia oraz frustracji, a w konsekwencji konieczności zakupienia innych elementów. Meble do kuchni i łazienki to szczególnie duże wyzwanie, ponieważ codzienne użytkowanie i trudniejsze warunki panujące w tych pomieszczeniach, mogą przyczyniać się do szybszego zużycia mebli. Wilgoć, para wodna i zanieczyszczenia wpływają bezpośrednio na stan i wygląd mebli, które nie będą już zachwycały i wpisywały się w całą aranżację.
Koszty
Samodzielne projektowanie poszczególnych aranżacji, to także ryzyko niedoszacowania kosztów ich wykonania. Pomysł na konkretną i stylową aranżację, może niestety oznaczać także konieczność zainwestowania dużych sum pieniędzy w poszczególne elementy. Dlatego też etap planowania wyposażenia i wykończenia nowego mieszkania lub domu, powinien opierać się na dostępnych na rynku rozwiązaniach oraz ich cenach, dzięki czemu możliwe będzie bardzo dokładne i szczegółowe oszacowanie ostatecznych kosztów. Wydawanie zbyt dużych, a także zbyt małych kwot na wyposażenie, może powodować brak zadowolenia i duże wątpliwości u inwestora. Zbyt tanie rozwiązania mogą szybko ulec zniszczeniu, natomiast bardzo drogie rozwiązania, które nie będą praktyczne i funkcjonalne, powodują uczucie straty pieniędzy na niepotrzebne elementy.