Sesje ślubne. Jak wybrać fotografa

Sesje ślubne. Jak wybrać fotografa

Przygotowanie ślubu i wesela to niekończące się koszta, które mogą przyprawić o niemały zawrót głowy. Wszystkie kwestie wymagają odpowiedniego zaplanowanego budżetu, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, że para młoda, może pozwolić sobie na swobodne dobieranie wszystkiego pod swoje upodobania, bez zwracania uwagi na cenę. Jednym z podstawowych kosztów, jakie należy brać pod uwagę w trakcie organizacji ślubu, zaraz po sukni oraz Sali weselnej jest fotograf. Jego poszukiwania warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby móc korzystać swobodnie z usług osoby, która w pełni spełni nasze oczekiwania.

Dlaczego warto mieć fotografa na własnym ślubie

Sesje ślubne
Sesja ślubna

Niektóre osoby uważają, że w dobie nowoczesnych urządzeń, aparatów lustrzanych na wyciągnięcie ręki i innych dobrodziejstw technologii, fotograf na weselu to zbędny wydatek. Przecież wujek Władek weźmie swój aparat i będzie cykał fotki. Czy, aby na pewno? Pomysł ten być może pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale nerwy związane z nim nie SĄ z pewnością tego warte. Po pierwsze z całym szacunkiem dla pana Władka ile ślubów fotografował wujek? Jeśli będzie to jego pierwsza taka okazja to warto zwrócić uwagę, że fotografia ślubna nieco różni się od amatorskich zdjęć robionych przy rodzinnym stole. Wymaga nieco więcej wprawy operowania odpowiednim kadrem oraz światłem. Po drugie nasz przysłowiowy wujek jest przecież też jednym z gości i z pewnością chciałby się bawić także jak pozostałe osoby na naszym weselu, zamiast biegać z aparatem i robić zdjęcia. W efekcie może się okazać, że z wesela mamy tylko kilka zdjęć, z czego trzy są prześwietlone, dwa rozmazane, a reszta to zdjęcia jego żony z córką i syna z synową. To raczej nie dobra pamiątka z tak ważnego dnia. Po trzecie, to rodzina, a rodzinie wolno więcej, więc jeśli na przykład okaże się, że zdjęcia są niezadowalającej jakości, będziemy mogli mieć tylko i wyłącznie pretensje do siebie oraz do pieniędzy w kieszeni, które nie zostały wydane na profesjonalistę. Niepotrzebny stres z pilnowaniem czy aby wujek, na pewno zrobił zdjęcia, może zrujnować cały dzień parze młodej, a także pozbawić ich pięknych pamiątek w postaci fotografii ślubnej.

Ile kosztuje profesjonalny fotograf

Kwota, jaką należy przeznaczyć na profesjonalne fotografie ślubne zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim kluczowym czynnikiem jest doświadczenie oraz jakość świadczonych usług przez daną osobę. Jeśli oferuje ona kompleksowe usługi wraz z wykonaniem fotoksiążki to przełoży się na wyższą cenę usługi. Sprzęt używany przez fotografa to także jedna z kwestii, jaka ma wpływ na końcową kwotę. Im nowszy i bardziej profesjonalny sprzęt tym cena może być wyższa, jednak nie zawsze jest to reguła. Nie bez wpływu także pozostaje lokalizacja ceremonii, w mniejszych miastach usługi fotografów ślubnych z uwagi na dużą konkurencję, często są wycenianie o wiele niżej niż w metropoliach. Wiele osób odnosi mylne wrażenie, że fotografowie, nad wyceniają swoje usługi, ale jeśli wziąć pod uwagę koszty wymiany sprzętu, oprogramowania do obróbki zdjęć, dyski do archiwizacji danych oraz inne koszta związane z działalnością gospodarczą finalnie dla fotografa nie zostaje na „czysto” zbyt dużo pieniędzy. Bez względu na to warto przeznaczyć około 5% budżetu ślubnego na pamiątkowe fotografie ślubne. Taka kwota pozwoli na dobranie odpowiedniej osoby, bez zbędnego szukania w miarę najtańszej opcji.

Oferta przedstawiana przez fotografa powinna jednak zawierać nie tylko cenę, ale także szczegółowy opis tego, co zawiera dana usługa. Wszelkiego rodzaju wątpliwości związane z wykonaniem zdjęć należy zawsze wyjaśniać przed podpisaniem umowy, tak, aby uniknąć problematycznych niedomówień. Częstą praktyką, z która mogą spotkać się pary młode to kilka pakietów usług w różnych cenach, które w swoim składzie zawierają na przykład zróżnicowana ilość zdjęć, jakie otrzymają oni finalnie po ślubie, czas przebywania fotografa na imprezie, a także formę przekazania fotografii.

Fotografie plenerowe

Pary młode decydują się na fotografie w plenerze, powinny przede wszystkim zdecydować się na tego samego fotografa do ich wykonania, który uwieczniał sam ślub i wesele. Pozwoli to uzyskać spójny stylistycznie efekt, który będzie prezentował się doskonale w rodzinnym albumie. Coraz częściej fotografowie proponują także wykonanie takich zdjęć w odroczonym terminie, na przykład miesiąc po samym ślubie. To rozwiązanie pozwala na skupienie się w pełni na samej ceremonii, a także nie zmusza państwa młodych do opuszczania gości w trakcie wesele. Poza tym zdjęcia wykonywane po całym zamieszaniu są bardziej precyzyjne i ładniejsze, gdyż nie towarzyszy im stres związany ze ślubem. Ostatnia zaleta takiego rozwiązania jest możliwość wybrania dowolnej lokalizacji w plenerze, oddalonej nawet setki kilometrów od miejsca zamieszkania. Wszystkie te aspekty powodują, że decyzja o wynajęcie profesjonalisty do wykonywania fotografii ślubnej, staje się w pełni słuszna i nie jest zbędnym wydatkiem, który może dać pozorne oszczędności.

 

angielski

Usługi