Stomatolog Wrocław

Stomatolog Wrocław

Paniczny strach przed odbyciem wizyty u stomatologa z Wrocławia, nazywa się dentofobią. Co bardzo ciekawe, badania pokazują, iż na to schorzenie cierpi prawie połowa polskich obywateli. Strach przed stomatologiem, zauważa się nie tylko pośród najmłodszych, ale również wśród dorosłych, którzy nierzadko przekazują swoje uprzedzenia dalszym pokoleniom, co wzmaga strach. Osoby, które mierzą się z lękiem przed dentystą, odwiedzają gabinety możliwie jak najrzadziej. Niestety, ale tego rodzaju postępowanie doprowadza do tego, iż nawet obecność niewielkiej próchnicy, może zaatakować tak doszczętnie zęby, iż niezbędne stanie się tak zwane leczenie kanałowe. Jak można pokonać swój strach przed stomatologiem i dlaczego nie powinniśmy się go obawiać?

Dentofobia – czym dokładnie jest?

Dentofobia jest panicznym lękiem przed udaniem się do gabinetu stomatologicznego, jak również przed przeprowadzeniem jakichkolwiek zabiegów w obrębie jamy ustnej. Źródło strachu, stanowić może sam widok dentysty i jego gabinetu, odgłosy pracujących urządzeń, zapach, czy też wiele innych kwestii. To niesłabnący problem, który dotyczy sporej ilości osób. Lęk w tej sytuacji sprawia, iż pacjenci odwiedzają gabinety stomatologiczne zwykle dopiero w wypadku odczuwania dolegliwość bólowych albo też innej konieczności, takiej, jak chociażby presja innych osób. Co warto podkreślić, na taką przypadkowość cierpi naprawdę spora część rodaków.

Jakie mogą być przyczyny dentofobii?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym, nie jest zaliczana do przyjemnych doświadczeń. Dentyści przekraczają intymne granice ludzi, którymi są twarz i jama ustna, co niemalże praktycznie od razu wzbudza uczucie zagrożenia. Ponadto, w czasie wizyty jesteśmy narażeni na różnego typu dźwięki, jak również innego rodzaju niezbyt miłe doznania. Obawa przed wizytą u stomatologa, nierzadko jest wyolbrzymiany i nijak się ma do stanu rzeczywistego. Faktycznie, dolegliwości bólowe w czasie borowania mogą być nieprzyjemne, niemniej jednak współczesna medycyna korzysta z wielu technik, takich jak chociażby gaz rozweselający albo bezbolesne znieczulanie. Nierzadko, przyczyn dentofobii można się doszukiwać w okresie dzieciństwa. Jeszcze nie tak dawno, pacjenci nie mogli korzystać z aż tak wielu rozwiązań, jak na przykład wymienione wyżej znieczulenie, dlatego też lęk przeniósł się na kolejne pokolenia.

Jak pokonać strach przed dentystą? – po pierwsze należy pytać

Najbardziej obawiamy się tego, co nie jest przez nas poznane. Dlatego jeżeli mamy choćby niewielkie wątpliwości czy pytania odnośnie zabiegu, któremu mamy być poddani albo stanu naszych zębów, wystarczy zadać po prostu pytanie swojemu dentyście. Odpowiedni specjalista, nie będzie unikał odpowiedzi na pytania i udzieli wszelkich informacji, które mogą być niezbędne pacjentom. Jeżeli naprawdę nowiny się odbycia wizyty w gabinecie stomatologicznym, wchodząc do niego – po prostu poinformujmy o tym dentystę. Dentyści bardzo dobrze wiedzą, iż wiele osób ma podobne obawy do naszych i biorąc to pod uwagę, dbają o ich komfort.

Dolegliwości bólowe u stomatologa – konieczne jest znieczulenie

Istnieje niewiele zabiegów dentystycznych, które wykonywane są bez użycia znieczulenia – w tej grupie znajdują się przede wszystkim zabiegi, które same z siebie sprawiają ból. Wszelkie mogące przyczyniać się do odczuwania dyskomfortu, poprzedza się znieczuleniem ogólnym albo miejscowym. To, jaki typ znieczulenia będzie użyty, na pewno będzie omówione podczas wizyty, która poprzedza przeprowadzenie zabiegu. Zatem przekonanie na temat tego, iż z wizytą u dentysty łączy się niezaprzeczalnie ból, jest nieuzasadnione.
Nie zwlekajmy z udaniem się do dentysty

Jeżeli nie chcemy obawiać się wizyt u stomatologa, odwiedzajmy go regularnie. Kontrola stanu zębów na bieżąco, tzn. minimum raz do roku, prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych problemów, które wymagać będą poważnego zabiegu stomatologicznego. Ponadto, regularnie odrywane wizyty u dentysty, potrafią nas oswoić z gabinetem i samym badaniem, co minimalizuje obawy przed nieznanym.

Przyjazna klinika stomatologiczna w naszej okolicy

Na pewno większość z nas, czuje się zdecydowanie lepiej w zadbanym wnętrzu, w którym będą pracować nastawione przyjaźnie do pacjentów osoby, przedstawiające medyczne informacje w zrozumiały i merytoryczny sposób. Zatem, jeżeli boimy się udać na wizytę do stomatologa, warto abyśmy poszukali we własnym otoczeniu gabinetu albo kliniki stomatologicznej, która takie standardy będzie spełniać. Dobrym rozwiązaniem, będzie skorzystanie z opinii innych pacjentów, jak i kierowanie się renomą, jaką ma wybrane przez nas miejsce. Wizyty w profesjonalnie działających klinikach dentystycznych, umawiane są na konkretne godziny, dlatego nie będziemy zmuszeni do spędzania stresujących i długich chwil w poczekalni. A nawet, jeżeli zajdzie konieczność poczekania dłuższą chwilę na swoją kolej, przyjemna atmosfera panująca w klinice, na pewno nam to skutecznie wynagrodzi.

Zdrowie