Wiązary dachowe

Wiązary dachowe – co powinniśmy o nich wiedzieć? Dach to konstrukcja nośna, która ma ściśle określoną spadzistość. Składa się zarówno z elementów zewnętrznych, jak i tych wewnętrznych – te drugie nazywane są wiązarami dachowymi. Ich rola wbrew pozorom ma największe znaczenie, bowiem to właśnie one są w stanie utrzymać ciężar dachu, a także wszystkiego, co się na nim znajdzie.

Czym są wiązary dachowe? Gdzie wykorzystywane są wiązary dachowe? Jak wygląda produkcja wiązarów dachowych? Jakie zalety posiadają wiązary dachowe? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe
Wiązary dachowe

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje w tym zakresie, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym dokładnie są wiązary dachowe. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na ich zdefiniowanie, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że są to podstawowe elementy nośne konstrukcji. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia pomiędzy nim, a pozostałą częścią budynku. Co ciekawe, stosowane są one niemalże wszędzie. Doskonale nadają się do dachów o dużej powierzchni i rozpiętości – w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować punkty podparcia, co zwiększa możliwości w zakresie aranżowania poddasza. Wiązary dachowe składają się z pasa górnego i dolnego – są one podparciem dla słupków i krzyżulców. Te pierwsze to element pionowy, który podpiera zewnętrzną konstrukcję dachu w sposób bezpośredni. Jeśli chodzi o krzyżulce, to są to elementy ukośne, które zalecane są dla dachów, których kąt nachylenia jest niewielki. Wiązary dachowe są produkowane z drewna, jednak alternatywnym rozwiązaniem jest również żelbet lub stal – w zależności od możliwości finansowych, konstrukcji budynku i indywidualnych preferencji. W tym miejscu powinniśmy jednak pamiętać o tym, że w obu przypadkach konieczne jest stosowanie ścian nośnych, które są odporne na przeciążenia.

Gdzie wykorzystywane są wiązary dachowe?

Skoro wiemy już, czym dokładnie są wiązary dachowe, warto zainteresować się kwestią tego, gdzie one tak właściwie są stosowane. Otóż tego typu technologię stosuje się do budowy dachów, które mają być odporne na zewnętrzne oddziaływania. Ich koszt jest stosunkowo duży, w konsekwencji jest to technologia popularna w krajach, gdzie średnie temperatury są stosunkowo wysokie. Warto mieć świadomość, że koronnym czynnikiem, który decyduje o zastosowaniu takiego rozwiązania, jest śnieg. Nie jest on usuwany z powierzchni w sposób tak łatwy, jak wygląda to w przypadku deszczu. Dodatkowo podczas roztopów jego masa zwiększa się – prawdopodobieństwo uszkodzenia dachu jest zatem wyższe. Poważnie zagrażającym czynnikiem jest także wiatr. Największy wpływ ma na dachy, które charakteryzują się dużą spadzistością. Wiązary dachowe mają ogromne znaczenie w tego typu konstrukcjach, dlatego też powinniśmy przykuć do nich nasza uwagę w sposób szczególny. 

Jak wygląda produkcja wiązarów dachowych?

Wiązary dachowe produkowane są w zdecydowanej większości przypadków w formie prefabrykatów. Technologia produkcji tych elementów jest dość charakterystyczna – polega na wygładzaniu i przycinaniu drewna. Wykonywane są również gotowe otwory, wgłębienia, a także inne elementy, które ułatwiają złączenie. Pierwszym etapem jest stworzenie projektu. Jest on realizowany z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania, które jest w stanie obsłużyć trójwymiarową technologię. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na podstawie danych z aplikacji specjalista jest w stanie wycenić łączne koszty projektu. Każdorazowo projekt uwzględnia warunki lokalne. Wśród takich czynników wyróżnia się najczęściej położenie geograficzne, wymiary poszczególnych płaszczyzn budynku, rodzaj wykorzystanego pokrycia dachowego, grubość zastosowanej termoizolacji, spadzistość dachu, kształt poszczególnych połaci dachowych. Gdy wiązary dachowe zostaną już obrobione i zabezpieczone, wówczas są przewożone na plac budowy.

Jakie zalety posiadają wiązary dachowe? 

Z wielu powodów wiązary dachowe cieszą się tak dużą popularnością. Liczba zalet tego rozwiązania jest stosunkowo duża, co warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim możemy liczyć na wysoką jakość drewna. Firmy, które produkują więźbę, zatrudniają prawdziwych fachowców. W konsekwencji nie musimy obawiać się tego, że ktokolwiek sprzeda nam produkt za wyższą cenę, niż jest on warty. Warto wspomnieć o dużej dokładności. Okazuje się, że prefabrykowane wiązary dachowe są wytwarzane przez obrabiarki najwyższej jakości. Dzięki temu poszczególne komponenty są ze sobą połączone w sposób prawidłowy. Dodatkowe przycinanie nie jest konieczne. Kolejną korzyścią jest krótki czas realizacji – firmy są w stanie zrealizować duże zamówienia w okresie od dwóch do trzech miesięcy. Wszelkimi pracami zajmuje się jeden wykonawca. Możemy również liczyć na to, że cena produktu jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę, z jaką jakością mamy do czynienia. Wiązary dachowe to również sposób na zmniejszenie konstrukcyjnych wymagań.