Jaki wpływ ma witamina B na nasz organizm? Nie od dziś wiadomo, że witaminy pełnią wiele ważnych funkcji z organizmie człowieka. Nie możemy pomijać witamin z grupy B, jakie są dostarczane do organizmu z pożywieniem i suplementacją. Ważne jest to, aby wybierać składniki zdrowie i działające skutecznie. Istotne jest to, że niedobory mogą wpływać na pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, znużenie i apatię. W takim wypadku konieczny jest zakup suplementów, w których znajdują się witaminy z grupy B. Czym cechują się te związki? O czym warto wiedzieć? Jakie funkcje pełni witamina B w naszym organizmie? Dlaczego jest tak ważna dla zachowania zdrowia?
Witaminy z grupy B
Witaminy tego typu mają ważne znaczenia dla metabolizmu organizmu. Najczęściej nie można przedawkować takich witamin, jednakże nadmiar prowadzi do zawrotów głowy, nadpobudliwości lub osłabienia. Jest to szkodliwe dla człowieka. Związki rozpuszczają się w wodzie – nie mogą być magazynowane w organizmie i są wydalane razem z moczem. Warto poznać poszczególne rodzaje witamin z tej grupy i ich działanie, co da nam cenne informacje. Poza odpowiednią dietą, możemy dobrać suplementy dla całej rodziny.
Warte uwagi:
Najpopularniejsze rodzaje witamin z grupy B
Jeśli chodzi i najpopularniejsze rodzaje witaminy z grupy B, są to przede wszystkim:
-
-
- Witamina B1 – to jedna z najważniejszych witamin, jaka jest nazywana tiaminą. Odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie organizmu i wspomaga działanie układu nerwowego. Co ciekawe, wspomaga też pamięć i koncentrację. Gdzie znajdziemy witaminę B1? Głównie z fasoli, grochu, mleku sojowym, orzechach laskowych, kaszy gryczanej, pestkach słonecznika, wątróbce wieprzowej, czy arbuzach.
- Witamina B2 – to inaczej ryboflawina. Uczestniczy ona w metabolizmie i pozwala przetwarzać energię z pożywienia, jaka jest przydatna w organizmie. Warto podkreślić, że ten związek jest polecany osobom, które mają problemy z utrzymaniem wagi. Związek zadba o wzrok. Witaminę B2 znajdziemy w bananach, ziemniakach, fasoli, soczewicy, mleku, migdałach, serze twarogowym itp.
- Witamina B3 – wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Odpowiada za zwalczanie szkodliwego cholesterolu o bierze udział w tworzeniu progesteronu oraz estrogenu. Nie zapominajmy o tym, że reguluje poziom cukru we krwi. Źródłem witaminy B3 są orzeszki ziemne, drożdże, ryż, łosoś, tuńczyk, wątroba, grzyby, kasza gryczana.
- Witamina B5 – to kwas pantotenowy. Jest ona niezbędna do właściwego rozkładu składników pokarmowych i dostarczania energii z pożywienia. Bierze udział w regeneracji tkanek i komórek skórnych. Witaminę tego typu znajdziemy w grzybach, jajach, orzechach włoskich, śledziach, suszonych owocach, dziczyźnie.
- Witamina B6 – to bardzo ważny związek, jaki wpływa na cały organizm. Wspomaga rozkład aminokwasów, bierze udział w produkcji hemoglobiny i dba o odporność organizmu. Ponadto, dzięki witaminie B6 są tworzone przeciwciała. Witaminę dostarczymy za pomocą ryb, mięsa, produktów drożdżowych, płatków kukurydzianych, orzechów włoskich, ciecierzycy, szpinaku, bananów i awokado.
- Witamina B7 – jest nazywana biotyną. Odpowiada za zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów. Ponadto, może poprawić witalność i dobre samopoczucie. Stabilizuje poziom glukozy, co jest ważne dla diabetyków. Związek znajdziemy przykładowo w bananach, winogronie, migdałach, orzechach włoskich, grzybach, ziemniakach, szpinaku, żółtkach jaj.
- Witamina B9 – jest to kwas foliowy. Odkrywa istotne funkcje dla kobiet w wieku rozrodczym. Dba o prawidłowy rozwój płodu i przebieg ciąży. Suplementacja pozwoli poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, jelit, żołądka i wątroby. Kwas foliowy znajduje się głównie w brukselce, brokułach, jajach, sałacie, serach, otrębach pszennych, wątróbce.
- Witamina B12 – to ceniony związek, który odpowiada za produkcję czerwonych krwinek. Dzięki temu można przeciwdziałać anemii i zachować dobry nastrój. Przy udziale witaminy B12 jest tworzony materiał genetyczne. Produktami, które zawierają B12, są ryby, baranina, sery żółte, mięso wołowe i wieprzowe, drób, żółtka jaj.
-
Jak widać, witaminy z grupy B pełnią niezwykle ważne role i są potrzebne każdemu człowiekowi. Niedobory zauważymy bardzo szybko. Mogą one wiązać się z pogorszeniem się stanu psychicznego, złym nastrojem, apatią, znużeniem, zmęczeniem i rozdrażnieniem. W takiej sytuacji konieczny jest zakup suplementów diety, jakie dobierzemy z pomocą specjalisty.
Suplementacja witaminy B
Jak wybrać suplementy diety z witaminą B? Proces zakupu nie jest łatwy, gdyż na rynku znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań. Sięgajmy po takie produkty, jakie mają naturalny skład i dadzą nam pewność skutecznego działania. Inne preparaty wybierze kobieta w ciąży, a inne osoba osłabiona i zmęczona. Na szczęście szeroki wybór daje wiele możliwości. Witaminy z grupy B są niezbędne w organizmie człowieka. Oddziałują one na układ nerwowy i działanie różnorodnych organów. Jeżeli nie wiemy, jakie suplementy będą dla nas odpowiednie, skorzystajmy z pomocy lekarza lub farmaceuty. Doświadczona osoba pomoże nam dobrać idealne preparaty.