Wynajem autolawety- ceny i warunki

Wynajem autolawety- ceny i warunki

Użytkując na co dzień samochód mogą się zdarzyć różne sytuacje, w którym będzie konieczne skorzystanie z usług wynajmu lawety lub autolawety. Warto wiedzieć o kilku ważnych aspektach, które rządzą rynkiem wynajmu pojazdów, żeby nie zostać zaskoczonym. Niektóre zasady są takie same dla każdego rodzaju wynajmu samochodów.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie autolawety?

Autolawety wynajem
Wynajem autolawet

Jednym z ważniejszych czynników na jakie musimy zwrócić uwagę jest jej wyposażenie. Sprawdźmy czy posiada klimatyzację, nawigację, radio oraz opony zimowe lub letnie w zależności od pory roku. Ponadto przez przyjęciem samochodu sprawdźmy czy posiada w zabudowie „koguty” (lampy ostrzegawcze), wyciągarkę wraz z pilotem, sprawdźmy czy posiada komplet pasów zabezpieczających, najazdy oraz krótkie najazdy do pojazdów z obniżonym zawieszeniem, poduszki pneumatyczne tylnej osi. Przed wynajęciem pojazdu powinniśmy spisać protokół przejęcia, w którym wyszczególnimy wszystkie możliwe usterki, braki i niedociągnięcia. Nie warto się spieszyć, trzeba pojazd dokładnie obejrzeć i uwzględnić w protokole wszystkie niedociągnięcia za które możemy być bezpodstawnie obciążeni. Sprawdźmy też bardzo dokładnie dokumenty  jakie posiada autolaweta oraz czy ma aktualne badania techniczne. Pamiętajmy, że przy kontroli będziemy jako kierowcy odpowiadać za brak aktualnych badań, a poza tym musimy być odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Pojazd, który jest potencjalnie niesprawny stwarza duże ryzyko i zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego.

Wynajem autolawety – cena

Ceny wynajmu wahają się w zależności do tego w jakim rejonie wynajmujemy, na jaki czas oraz czy jest to wynajem bez limitu kilometrów czy z limitem. Ceny zaczynają się już od 150 zł netto za 4 lub 6 godzin do 400 zł za dobę bez limitu kilometrów. W zależności od firmy, która wynajmuje cennik jest uzależniony od różnych czynników. Niektóre firmy nie dają zapisów o limicie kilometrów tylko podają cenę za określony czas wynajmu np. za 4 godziny, 6 godzin, jedną, dwie, trzy, cztery i więcej dób oraz dodatkową opłatę za kierowcę np. 2 zł. za kilometr. Niektóre firmy podają cennik za wynajem z limitem kilometrów i bez limitu. Ceny za wynajem z limitem kilometrów są zwykle bardziej korzystne, więc powinniśmy rozważyć taką opcję jeżeli jesteśmy pewni, że nie przekroczymy z góry określonego limitu kilometrów. Większość wypożyczalni pobiera kaucję zwrotną w wysokości około 1000 zł., co ma być zabezpieczeniem na drobne usterki, które powstały z winy wypożyczającego pojazd. Część firm w swojej ofercie posiada także usługę podstawienia autolawety https://www.readyrent.pl/wynajem-autolawet-szczecin.html pod wskazany adres. Firmy oferują także wynajem długoterminowy oraz rabaty cenowe dla stałych klientów. Jeżeli wynajmujący sam nie zaproponuje programu lojalnościwowego postarajmy się negocjować cenę.

Jakie są warunki wynajmu autolawety?

Podstawowym warunkiem wynajmu jest podpisanie umowy najmu. Z reguły firmy wymagają uiszczenia z góry opłaty za deklarowany okres wynajmu oraz kwoty zwrotnej kaucji. Powinniśmy pamiętać o spisaniu protokołu odbioru pojazdu. Co ciekawe większość firmy nie wypożyczy lawety osobie poniżej 21 roku życia oraz takiej, która posiada prawo jazdy krócej niż 2 lata. Taki warunek jest jak najbardziej zrozumiały, ponieważ wynajmujący chcą maksymalnie ograniczyć ryzyko kolizji drogowej, więc stawiają na kierowców z doświadczeniem i z mniejszą skłonnością do ryzyka, co wiąże się też z wiekiem. Wynajmujący powinien przy podpisaniu umowy wylegitymować się dwoma ważnymi dokumentami np. dowodem osobistym i prawem jazdy.

Kiedy przyda się wynajem autolawety?

Przede wszystkim trzeba znać różnice jakie są pomiędzy lawetą oraz autolaweta http://transport-autolaweta.pl/#oferta, bo to nie są takie same pojazdy wbrew obiegowej opinii. Laweta mówiąc obrazowo jest przyczepą do przewozu samochodów. Z kolei autolaweta ma na swoim wyposażeniu specjalistyczną platformę, która służy do przewozu samochodów. Najbardziej kluczową zaletą autolawety jest fakt, że może ją prowadzić każdy kto posiada prawo jazdy kategorii B i nie musi posiadać żadnych dodatkowych, specjalistycznych uprawnień. Poza tym autolaweta spala dużo mniej paliwa od lawety i z tego względu wynajem jest bardzo korzystny cenowo i mało problematyczny. Autolawetę wynajmujemy wtedy, gdy chcemy przetransportować niesprawny samochód z miejsca gdzie się znajduje do miejsca przeznaczenia. Można wynająć autolawetę, żeby przetransportować samochód do naprawy do innego miasta gdzie jest dużo taniej, pomimo poniesienia kosztu wynajmu lawety. Przykładowo w Warszawie za poważną naprawę samochodu zapłacimy 3000 zł., a w Kielcach za tą samą naprawę 1800 zł. Wynajmując autolawetę https://www.readyrent.pl na 4 godziny za 100-150 zł. i tak zyskujemy znaczną gotówkę. Poza tym możemy wypożyczyć autolawetę razem z kierowcą, żeby przewieźć samochód z miejsca wypadku do warsztatu.  Idealnie, jeżeli firma, która wynajmuje lawetę http://transport-autolaweta.pl/ lub autolawetę posiada także swój warsztat. Zwracajmy uwagę na opinie jakie ma firma, która wynajmuje pojazdy. Najlepiej, żeby była już osadzona na rynku od jakiegoś czasu. 

angielski

Motoryzacja