Z jakich usług korzystają seniorzy w prywatnych domach opieki?

Z jakich usług korzystają seniorzy w prywatnych domach opieki? Prywatne domy opieki są nie tylko sposobem poprawienia komfortu życia starszym schorowanym ludziom, ale nieuchronnością, bo w dzisiejszych czasach jest to często najwygodniejsza i najbardziej praktyczna opcja. W domach opieki opiekunowie są obecni przez 24 godziny, świadcząc wysokiej jakości usługi rehabilitacji fizycznej i psychicznej oraz stwarzając warunki niezbędne do wygodnego życia swoim bliskim.

Prywatne domy opieki – z czego korzystają seniorzy?

W dzisiejszych czasach istnieją prywatne domy opieki, których specyfika funkcjonowania spełnia potrzeby osób u schyłku swojego życia. Teraz osoby starsze mogą znajdować się pod stałą opieką i nadzorem wykwalifikowanego personelu. Tutaj mogą nadal żyć pełnią życia i robić to, co kochają. Obecnie prawie każdy taki dom oferuje listę standardowych warunków:

  • Po pierwsze osoby starsze są pod całodobowym nadzorem pielęgniarek
  • Po drugie, badanie lekarskie przeprowadzane jest systematycznie
  • Kontrola przyjmowania leków
  • Doskonałe warunki życia
  • Spędzanie czasu w gronie innych seniorów i spacery na świeżym powietrzu.

Dom opieki to przede wszystkim okazja dla osób starszych do zachowania aktywnego życia towarzyskiego. Pokoje mogą być zaprojektowane na różną liczbę miejsc, bardziej przypominają pokoje hotelowe niż oddziały szpitalne, posiadają wszystkie udogodnienia.

Zobacz także:

Co oferują prywatne domy opieki?

Osoby starsze będą cieszyć się ekscytującymi i różnorodnymi zajęciami rekreacyjnymi. Można tu spędzać czas na świeżym powietrzu, odwiedzić czytelnię, spędzić czas przed telewizorem i grając w gry. Ponadto cyklicznie organizowane są dodatkowe ciekawe wydarzenia. Doświadczony personel zapewnia rehabilitację po przebytych chorobach lub urazach. Wiele placówek przeznaczonych jest dla osób z chorobą Alzheimera lub np. cierpiących na stwardnienie rozsiane i inne schorzenia wymagające dodatkowej uwagi i opieki. Jedną z głównych zasad działalności prywatnych domów opieki jest bezpieczeństwo i wygoda. Dlatego infrastruktura jest przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Do aranżacji zastosowane jest zintegrowane podejście, dlatego mieszkanie w takim miejscu to harmonia między komfortem a sprzętem medycznym.

Jadzie udogodnienia oferują prywatne domy opieki?

Korytarze posiadają antypoślizgową powłokę na podłodze, co chroni seniorów przed upadkami. Budynek jak również cały teren wyposażony jest w poręcze.   Przede wszystkim zadbano o bezpieczeństwo łazienek. Poręcze są zainstalowane wokół umywalki, obok prysznica i toalety. Konstrukcja poręczy jest prosta, ale najważniejsze jest to, że naprawdę działają. Po pierwsze chronią przed upadkami i urazami. Ale to także szansa dla seniorów na odrobinę niezależności. W placówkach nie trzeba tracić energii na schody, zamontowane są wygodne windy. Ale w razie potrzeby personel jest zawsze gotowy do pomocy.

Spacery na świeżym powietrzu zawsze wywołują zadowolenie wśród seniorów

Gdy krewny długo leżał w łóżku, jego organizm uległ osłabieniu. W tym procesie napięcie mięśni zmniejsza się, zostaje zaburzona elastyczność skóry. Przyczyną jest brak światła słonecznego i świeżego powietrza, które jest jednym z ważnych składników wpływających na zdrowie. W rezultacie możliwe jest zaostrzenie chorób przewlekłych. Należą do nich na przykład odleżyny. W efekcie następuje przyspieszenie procesu starzenia. Podczas gdy leżący pacjenci mogą tylko korzystać z wietrzenia pomieszczenia, bardziej mobilni starsi ludzie mogą chodzić na spacery. Dla dobrego samopoczucia pożądane są spacery kilka razy dziennie.

Opieka higieniczna dla osób starszych

Higiena osób starszych powinna być dokładniejsza niż w jakimkolwiek innym wieku. Jednak z biegiem czasu osobom starszym coraz trudniej jest sprostać podstawowym normom higieny.

Główne rodzaje zabiegów higienicznych w prywatnych domach opieki:

  • Ochrona skóry.
  • Monitorowanie codziennych czynności higieny jamy ustnej
  • Higiena kończyn dolnych.

Wraz z wiekiem skóra staje się mniej elastyczna. W rezultacie mogą wystąpić podrażnienie skóry. Podstawą pielęgnacji jest wycieranie lub higieniczne kąpiele. Powinny być przyjmowane codziennie. Tylko w ten sposób można uniknąć infekcji grzybiczych i odleżyn.

Dieta dla osób starszych

Stosowanie zbilansowanej diety jest ważne w starszym wieku. Odpowiednie menu pomaga promować zdrowie i dobre samopoczucie. Jednocześnie ważne jest, aby nie zapominać, że jedzenie powinno sprawiać przyjemność. W jadłospisie obowiązkowo znajdują się dania z następujących produktów, które mają szczególne znaczenie dla organizmu w starszym wieku:

  • Świeże warzywa i owoce
  • Jagody i miód
  • Cebula, pietruszka, koperek
  • Jajka
  • Masło i olej roślinny (w rozsądnych ilościach)
  • Zboża i makaron
  • Chude mięso, ryby
  • Nabiał.

Kucharze wybierają metody gotowania zapewniające maksymalne zachowanie składników odżywczych (gotowanie, duszenie). Wyklucza się potrawy wędzone, tłuste, pikantne lub nadmiernie słone, ponieważ nie przynoszą one korzyści organizmowi. Posiłki to proste i swojskie dania: zupy, płatki zbożowe, kotlety, sałatki, desery owocowe itp. Każde danie przygotowywane jest z troską o seniorów, dokładane są wszelkie starania, aby potrawy były apetyczne i zdrowe.