Zanim wypierzesz dywan lub wykładzinę

Zanim wypierzesz dywan lub wykładzinę

Pranie wykładzin i dywanów może przebiegać na różne sposoby. Najprostszym podziałem jest czyszczenie na mokro i na sucho. W dzisiejszym tekście precyzujemy, na czym polegają zabiegi pielęgnacyjne z użyciem piany, doradzamy, jak właściwie suszyć dywan, jeśli wybieramy metodę na mokro oraz dzielimy się garścią uniwersalnych wskazówek.

Pranie wykładzin i dywanów pianą – jakie zalety ma ta metoda?

Pranie suchą pianą to opcja, która świetnie sprawdza się, jeśli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na czyszczenie dywanu na mokro. Coraz więcej profesjonalnych firm oferujących pranie wykładzin i dywanów wzbogaca swoją ofertę o taki wariant, bo jest on bardzo wygodny dla klientów. W większych miastach znajdziemy usługodawców, którzy są w stanie przyjechać do klienta w umówionym terminie i na miejscu wyczyścić w ten sposób dywan. Główną zaletą tego wariantu jest to, że proces nie zajmuje zbyt dużo czasu. To dość ważne, bo w końcu nikt nie chce przez pół dnia gościć w swoim mieszkaniu specjalistów od prania wykładzin. W większości przypadków w tej metodzie wykorzystuje się profesjonalne maszyny – szorowarki z wytwornicami piany. Oprócz tego, po takim praniu pianą dywan jest właściwie gotowy do użytku. Nie trzeba go suszyć, możemy po nim swobodnie chodzić i nie zmieniać swojego rytmu dnia tylko dlatego, że ten element wystroju akurat dzisiaj poddawany był profesjonalnej pielęgnacji. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, możemy spróbować skorzystać z piany samodzielnie.

Czyszcząc dywan samodzielnie, pianę będziemy musieli nanieść ręcznie. Cały proces polega na tym, że związki zawarte w preparacie powlekają cząsteczki brudu, znajdujące się między oraz na włóknach dywanu. W efekcie ów cząsteczki brudu odrywają się, przez co łatwo można je usunąć. Wystarczy jedynie odczekać tyle czasu, ile sugeruje producent (każdorazowo warto zapoznać się z etykietą), a następnie dokładnie odkurzyć dywan lub wykładzinę.

Co po praniu wykładzin i dywanów na mokro? Kilka kwestii związanych z suszeniem

Ważną kwestią jest suszenie mokrego dywanu lub wykładziny. Przede wszystkim po wilgotnym dywanie nie należy chodzić. Jeśli jednak pojawia się konieczność przejścia po nim, należy zdjąć buty. Brud z ich podeszwy może bowiem wniknąć bardzo głęboko w wilgotne włókna, co wiąże się z poważnymi problemami z późniejszym wyczyszczeniem takich zabrudzeń. Warto również zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym schnie dywan, bo to znacznie przyspieszy cały proces. Otwórzmy więc okna, drzwi oraz, jeśli rozkład mieszkania na to pozwala, spróbujmy wytworzyć przeciąg między pomieszczeniami.

Tutaj warto zaznaczyć, że świeże powietrze jest kluczowe dla prawidłowego wyschnięcia dywanu. Zdecydowanie lepiej więc przeprowadzać takie zabiegi pielęgnacyjne, gdy na zewnątrz nie jest zbyt zimno. Warto oprzeć się pokusie prania dywanu zimą, chociaż można sądzić, że odkręcone ogrzewanie centralne i ciepłe warunki w mieszkaniu to świetne środowisko dla schnącego dywanu. W rzeczywistości może to jednak doprowadzić do powstania pleśni. Jeśli nie mamy możliwości właściwie wysuszyć dywanu, a zdecydowanie potrzebuje on odświeżenia, najlepszą opcją będzie skorzystać z usług firmy zajmującej się praniem wykładzin i dywanów.

Oprócz wspomnianej wcześniej usługi, polegającej na przyjeździe do klienta i podjęciu się prac pielęgnacyjnych na miejscu, takie przedsiębiorstwa oferują jeszcze jedną opcję. Polega ona na odebraniu w wyznaczonym terminie i o konkretnej godzinie dywanu z mieszkania, a następnie na wyczyszczeniu go w stacjonarnej siedzibie firmy. Po całym procesie dywan jest zwracany – czysty i suchy – a my nie musimy martwić się niedogodnościami, kwestiami czyszczenia oraz prawidłowego suszenia.

Przydatne wskazówki, które mogą przydać się podczas prania wykładzin i dywanów

Efekty naszej pracy w ogromnym stopniu zależą od stopnia zabrudzenia dywanu, materiału, z którego jest on wykonany oraz od używanych przez nas środków czyszczących. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które można zastosować w każdym przypadku i tym samym zwiększyć szansę na spektakularny rezultat. Po pierwsze, zawsze starajmy się czyścić dywan od strony wyczyszczonej w kierunku tej zabrudzonej. W słonecznym pokoju warto zacząć czyszczenie od strony dywanu, która znajduje się bliżej okna, a następnie przesuwać się w stronę cienia. Kolejka wskazówka przyda się właścicielom zwierzaków. Sierść z powodzeniem można bowiem ściągnąć z powierzchni dywanu z pomocą zwykłych, gumowych rękawiczek. Aby dopieścić efekt i uzyskać stan nieskazitelnej czystości, warto po tym zabiegu przejechać jeszcze po dywanie klejącą rolką do usuwania sierści. Kolejna wskazówka dotyczy tego, jak pozbyć się plam. Powinniśmy powstrzymać się przed pokusą wszorowywania środka czyszczącego w plamę. To sprawi, że brud wnika jeszcze głębiej w strukturę dywanu i w poszczególne włókna. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przykładanie do plamy (pokryte uprzednio odplamiaczem lub innym środkiem czyszczącym) wilgotnego kawałka materiału.

Usługi