Jak należy prowadzić księgowość dla stowarzyszenia?

Jak należy prowadzić księgowość dla stowarzyszenia?

Bardzo często stowarzyszenie zwykłe jest bardzo często mylone ze stowarzyszeniami, które są zarejestrowane w KRS. Jednak są różne organizacyjne formy. Zwykłe stowarzyszenie, z powodu formy prostej nie mają prawnej osobowości. Jednak to nie wyklucza wielu obowiązków, które stowarzyszenia mają. Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie jak prowadzić w zwykłym stowarzyszeniu księgowość?


Kto może zająć się prowadzeniem ksiąg rachunkowych stowarzyszenia?

W stowarzyszeniach, które prowadzą księgi rachunkowe w sposób samodzielny nie ma kompletnie żadnych wymogów oraz ograniczeń, które spełnić musi osoba, która się zajmuje rozliczeniami. Całkiem inaczej to wygląda w przypadku sytuacji, w które zwykłe stowarzyszenie zleca prowadzenie rachunkowych ksiąg firmie, bądź fizycznej osobie. W sytuacji takiej jest niezbędne posiadanie specjalnych uprawnień na prowadzeni usługowe ksiąg rachunkowych.

Czy wiesz jakie obowiązki mają stowarzyszenia względem Urzędu Skarbowego? Jest to bardzo ważne pytanie. Okazuje się, że zwykłe stowarzyszenie pomimo, że jest formą prostszą stowarzyszenia, to jednak ma oczywiście obowiązek składania specjalnych finansowych sprawozdań. Finansowe sprawozdanie zatwierdzone musi być najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od bilansowego dnia.

Czytaj także:

Kolejnym niezmiernie ważnym obowiązkiem, jakim są obarczane zwykłe towarzystwa, jest składanie podatkowych zeznań nawet jeśli wszelkie dochody stowarzyszenia przeznaczone są na jego statutowe cele. Stowarzyszenie dokładnie ma trzy miesiące do końca podatkowego roku na złożenia podatkowego zeznania. Jeśli prowadzenie samodzielne księgowości nie jest dla nas, to raczej powinniśmy kierować się ku współpracy z biurem rachunkowym. Biuro rachunkowe oferuje specjalistyczne oraz profesjonalne usługi księgowe. 


Zwykłe stowarzyszenie a członkowskie składki

Zwykłe stowarzyszenia jak najbardziej mogą korzystać z bardzo różnych źródeł finansowania. Stowarzyszenie pobierać może wszelkie członkowskie składki, spadki, darowizny, zbiórki publiczne, zapisy, publiczne dotacje czy też czerpać dochody z samego majątku stowarzyszenia. Przepisy w żadnym wypadku ne regulują tego, czy zwykłe stowarzyszenie ma obowiązek posiadania bankowego konta. Jednak warto pamiętać, że jest to sposób dużo łatwiejszy dokonywania płatności (na przykład lokal wynajęty), przekazywania zaliczek na poczet dochodowego podatku czy też składem ewentualnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jednak trzeba pamiętać o tym, że zakładając konto stowarzyszenie jest zobowiązuje zgłosić sam numer bankowego rachunku do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, poprzez samo wypełnienie załącznika, który aktualizuje NIP-2.

Zobacz również:

Podsumowanie

Gdy podejmujemy decyzję o rodzaju księgowości prowadzonej, to absolutnie każde stowarzyszenie przeanalizować musi, jaki rodzaj księgowości najbardziej będzie odpowiedni. Należy każdorazowo wziąć pod uwagę specyfikę przez nas prowadzonej działalności. Ewidencja uproszczona dla jednego ze stowarzyszeń może być naprawdę dobrym wyborem, a dla innego, które na przykład ubiegać się chce o dotację, będzie to nietrafny wybór.

Na pewno nie powinniśmy pod uwagę brać tylko i wyłącznie faktu, że przy księgowości uproszczonej nie ma kompletnie żadnego obowiązku sporządzania finansowego sprawozdania. Jest to bardzo częsty argument za decyzją jednak o wyborze UEPiK. Okazać się tymczasem może, że finansowe sprawozdanie bardzo cennym źródłem informacji o tym, co się dzieje w stowarzyszeniu czy też ułatwi znacznie uzyskanie dotacji. Musimy także zaznaczyć, że publikacja finansowych sprawozdań (na przykład na internetowej stronie stowarzyszenia) przyczyni się z pewnością do zwiększenia przejrzystości w zakresie samych finansów, co w oczach darczyńców potencjalnych okazać się może bardzo cennym argumentem za udzieleniem stowarzyszeniu danemu finansowego wsparcia.

Gdy jesteśmy ambitni i wszystkim chcemy się zająć samodzielnie księgowością, to warto poza poznaniem powyższej teorii przygotować się skrupulatnie do swoich zajęć. Nieocenione okażą się internetowe kursy księgowości, które są dostępne dla każdego z nas. Z takiego kursu można skorzystać zarówno w formie zdalnej, jak i także w formie stacjonarnej. Śmiało można pogodzić wzięcie udziału w takowym kursie z pracą. Znajdziemy księgowość szkolenia online dostosowane do naszych potrzeb. Warto skorzystać z usług firmy szkoleniowej, która na rynku jest już długie lata i może się pochwalić sporym doświadczeniem, a do tego pozytywnymi opiniami klientów. Tego rodzaju firm szkoleniowych jest naprawdę sporo. Po pierwsze jest na takie kursy ogromne zapotrzebowanie, a po drugie powstaje coraz więcej stowarzyszeń czy też jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie wymagają skomplikowanych usług księgowych.

Wybierzmy mądrze i edukujmy się. Zapamiętajmy sobie, że na naukę nie jest nigdy za późno. Podejmując się samodzielnie prowadzeniu własnej księgowości jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, a jak wiadomo oszczędności nigdy za wiele.

Usługi