Co to jest uzależnienie od hazardu?

Co to jest uzależnienie od hazardu?

Bardzo dużo osób, piszemy to zaś z bólem serca, musi udać się na odwyk hazardowy… Czym w ogóle cechuje się ten właśnie kłopot? Jak uzależnienie od hazardu przekłada się na nasze codzienne życie? Gdzie można uzyskać pomoc? Czy ośrodek uzależnień od hazardu to będzie dobre rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym wpisie.

Od czego można się uzależnić?

Generalnie na odwyk od hazardu muszą zgłaszać się rozmaite osoby. Wszak ten problem dotyka coraz więcej ludzi. Czym to wszystko cechuje się jednak w praktyce? Nie da się ukryć, że ośrodek leczenia hazardu to często odwiedzane miejsce przez osoby, które nałogowo wydają pieniądze w celu wygrywania jeszcze większych sum gotówki. Tutaj mianownik jest jeden. Chodzi o to, że nałogowiec inwestuje na przykład swoje oszczędności, by zarobić sporo „kasy”. Chce spełnić swoje albo bliskich marzenia. To nie wszystko. Poza tym chce mieć jak najwięcej emocji w swoim życiu, bo mu tego po prostu na co dzień zaczyna brakować. Ogólnie coraz więcej osób decyduje się na przykład na nałogowe kupowanie zdrapek, granie w lotto, czy obstawianie spotkań piłkarskich. Od czego można się jeszcze uzależnić? Wymienimy na potrzeby tego artykułu najczęstsze kłopoty na tej właśnie płaszczyźnie. Paradoksalnie można uzależnić się nawet od typowania wyścigów konnych, psich zaprzęgów, a także od grania w gry cylindryczne (jest to chociażby ruletka). Co jeszcze dodatkowo powoduje kłopoty w ramach tego aspektu? Chodzi również o zbyt częste granie w karty, na automatach, czy nałogowe odwiedzanie kasyn (a tam jak wiadomo pokus nie brakuje…). Warto wyraźnie podkreślić, że problemem może być gra w kości, czy zbyt częste branie udziału w konkursach SMS-owych (aktualnie zaś nie brakuje stacji radiowych organizujących takie akcje). Co jeszcze przyczynia się do rozwoju takiego kłopotu, jak uzależnienie od hazardu? Warto zwrócić uwagę na to, że nawet granie na giełdzie może być przyczyną rozmaitych kłopotów. Szczególnie, jak tego wszystkiego nie do końca kontrolujemy. To chyba zaś generalnie najlepiej pokazuje, że uzależnienie od hazardu przybiera zasadniczo rozmaite postacie.

Jakie niesie to za sobą skutki?

Nieprzypadkowo coraz częściej jest potrzebne leczenie uzależnień od hazardu… To bowiem metoda pozwalająca na wyjście z impasu i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Przynajmniej pod tym kątem. W zależności od skali problemu, mogą występować zaś rozmaite sytuacje. Często w ogóle uzależnienie od hazardu rozpoczyna się od serii… wygranych. Paradoksalnie to zaś najgorsze, co może przytrafić się osobie wchodzącej do tego groźnego świata. Niektórzy zaczynają wierzyć, ze świat leży u ich stóp. A rzeczywistość jest zdecydowanie inna. Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Potem rozpoczynają się porażki. Niektórzy nie są w stanie tego kontrolować. Nie mogą przyjąć ich z pokorą. To powoduje, że zaczynają przegrywać coraz więcej i więcej… To zaś sprawia, że kłopoty się nawarstwiają. O czym należy tutaj bez wątpienia wspomnieć? Sporym problemem jest między innymi to, że dana osoba zaczyna mieć coraz większe kłopoty w życiu prywatnym oraz tak samo zawodowym. Ta sprawa nie jest zaś w ogóle przypadkowa. Przez uzależnienie od hazardu Pacjent traci w pewnym sensie kontakt z rzeczywistością. Zaczyna zaś zaniedbywać obowiązki domowe oraz w pracy. Jego kontakty z najbliższymi pogarszają się dzień po dniu… O czym jeszcze warto wspomnieć? Osoba uzależniona od hazardu posiada po swojej stronie szereg innych kłopotów. Chodzi o to, że zaczyna mieć coraz mniej pieniędzy na koncie bankowym, czy karcie kredytowej… Najgorsze jest to, że gdy kończą się oszczędności, chory zaczyna pożyczać pieniądze od najbliższych, czy chętnie odwiedza instytucje pozabankowe (tak zwane parabanki). To zaś generalnie nie może prowadzić do niczego dobrego, ponieważ długi zaczynają się robić coraz większe i większe. Warto zwrócić uwagę na aspekt, że uzależnienie od hazardu objawia się tym, że zaniedbujemy nie tylko członków rodziny, czy przyjaciół. Świat kręci się tylko wokół grania, obstawiania itp. Przez to zaniedbujemy także siebie. Chodzi o to, że przykładamy coraz mniejszą uwagę do snu, jakości spożywanych na co dzień posiłków oraz tak samo do aktywności fizycznej…

W jakich miejscach można uzyskać pomoc?

Masz takie właśnie kłopoty? A może ktoś z Twojego bliskiego otoczenia? Nie da się ukryć, że generalnie najlepszym rozwiązaniem będzie tak czy siak ośrodek leczenia uzależnień od hazardu… Z czego to jednak ogólnie wynika? Minimum z kilku względów. Pierwsza istotna sprawa jest taka, że pracują tam wykwalifikowane osoby. Posiadają one zaś nie tylko odpowiednio dużo wiadomości teoretycznych, ale tak samo praktycznych. Innymi słowy, nie brakuje im tak ważnego na tej płaszczyźnie doświadczenia i umiejętności nawiązywania relacji z Pacjentami. Wszak na początku osoby mające uzależnienie od hazardu muszą zrozumieć swój problem. To połowa sukcesu. Terapie indywidualne, a potem grupowe mają doprowadzić także do tego, by zrozumieć, co się traci. Przedstawione są skutki uzależnienia nie tylko pod kątem Pacjentów, ale także ich najbliższego otoczenia. Ważne jest tutaj nie tylko podstawowe leczenie, ale także podtrzymujące.

Zdrowie