Jak wykonać masaż twarzy? Masaż ciała jest bardzo popularny. Stosuje się wersje relaksacyjne oraz takie, które uśmierzają ból. Znacznie mniej popularne jest wykonywanie masaży twarzy. Ten zabieg również ma wiele zalet. Nie tylko pozwala się odprężyć i skoncentrować, ale również znaczącą wpływa na wygląd skóry. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje na temat masażu twarzy.
Zalety wykonywania masażu twarzy
Jest co najmniej kilkanaście powodów, dla których warto zdecydować się na regularne masowanie twarzy. Ta czynność pomaga w dbaniu o zdrowie psychiczne oraz zdrowy wygląd skóry.
Odprężenie i redukcja stresu
Masaż twarzy przyczynia się do utrzymania dobrego samopoczucia. Natłok obowiązków i brak czasu powoduje odczuwanie stresu. Wiąże się to ze wzrostem poziomu kortyzolu w organizmie. Prawidłowo wykonany masaż jest w stanie obniżyć hormon stresu, zastępując go serotoniną i dopaminą. Ponadto, stres przekładać się może na bóle mięśni w różnych częściach ciała. Relaksacyjny masaż rozluźnia zesztywniałe mięśnia. Odpoczynek połączony z przyjemnym masażem sprawia, że mózg odpoczywa. W efekcie po jego wykonaniu jest się bardziej skoncentrowanym. To oczywiście przekłada się na lepszą jakość snu.
Efekt odmłodzenia
Masaż twarzy znacząco poprawia kondycję skóry. Dlatego też szczególnie polecany jest dla osób starszych. Wraz z wiekiem, w skórze zaczyna być produkowana mniejsza ilość kolagenu. W wyniku tego skóra przestaje być jędrna i napięta. Masaż pobudza głębsze warstwy skóry, dzięki czemu owal twarzy zostaje widocznie poprawiony. Wyrównuje się także koloryt skóry. Odpowiednie ruchy na twarzy dotleniają ją. To wszystko za sprawą pobudzenia krążenia w naczyniach krwionośnych. Takie ruchy umożliwiają pozbycie się nagromadzonej limfy. Zastoje limfy w tkankach podskórnych powodują nieestetyczne obrzęki na twarzy oraz worki pod oczami. Dodatkowo, masaż to skuteczna broń w pozbyciu się nagromadzonych toksyn. Te ostatnie niestety towarzyszą każdemu ze względu na częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku.
Sprawdź koniecznie:
Kto nie powinien korzystać z takiego masażu?
Masaż twarzy mimo swoich wielu zalet nie powinien być wykonywany u każdego. Istnieje kilka poważnych przeciwskazań, które należy u siebie wyeliminować przed skorzystaniem z zabiegu. Do takich zdecydowanie należą stany zapalne, występujące w okolicach twarzy. Przeciwskazanie to także trądzik i opryszczka. Niebezpieczne może okazać się masowanie twarzy, gdy ma się podwyższoną temperaturę oraz różnego rodzaju infekcje. Powiększone węzły chłonne lub nadciśnienie tętnicze to kolejne przeszkody, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do zabiegu. Również kilka dni po usuwaniu zęba nie warto decydować się na taki masaż.
Akcesoria przydatne podczas masażu twarzy
Masaż twarzy można wykonać używając wyłącznie rąk. Jednak aby wzmocnić efekt można zastosować któryś z przewidzianych do masażu twarzy akcesoriów. Podstawowym elementem jest olejek, który odżywia skórę. Warto zdecydować się na 100% naturalny produkt. Do najpopularniejszych olejków należą: arganowy, jojoba, lawendowy, kokosowy oraz olejek z awokado. Użycie olejku to szybki sposób na podniesienie poziomu nawilżenia skóry. Ponadto, do masażu można użyć specjalnego kamienia GUA SHA. Za jego pomocą możliwe jest poprawienie krążenia krwi w obrębie twarzy. Podobnym gadżetem jest kwarcowy roller. Aby jego działanie było jeszcze lepsze, warto przed użyciem schłodzić go w lodówce. Coraz większą popularność wśród miłośników pielęgnacji twarzy zyskują silikonowe płatki. Służą do mycia twarzy ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także do masażu. Nieco mniej popularnym dodatkiem są bańki silikonowe. Stosowanie ich wcale nie należy do najtrudniejszych. Poleca się użyć ich na skórze, która najpierw pokryta została olejkiem. Do tak przygotowanej powierzchni wystarczy przycisnąć bańkę i ją puścić. Przyssaną bańkę można powoli przesuwać po twarzy.
W jaki sposób wykonywać masaż twarzy?
Profesjonalny masaż twarzy składa się z kilku kroków. Proces zacząć należy od ostukiwania twarzy opuszkami palców. Masaż wykonywać należy od żuchwy do górnych partii twarzy. Następnie wprowadzić można okrężne ruchy palców na całej skórze twarzy. Nie warto pomijać również etapu uciskania partii skóry, w tym brody, wokół warg, skroni i przy brwiach. Istotne dla ujędrnienia skóry wokół oczu są okrężne ruchy. Powinno się je wykonać na dolnej powiece od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Tę samą czynność powtórzyć można na powiece górnej. Jednak ruch powinien odbywać się w przeciwnym kierunku niż poprzednio. W ostatnim już kroku można skupić się na delikatnych ruchach, które mają przynieść skórze ukojenie. Dzieje się to za pomocą głaskania skóry twarzy całą dłonią. Takie ruchy najlepiej wykonywać zaczynając od dolnych partii twarzy.
Częstotliwość robienia masażu twarzy
Częstotliwość wykonywania takiego masażu zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby. Jednak najważniejsze jest, aby przy tego typu zabiegach zachować regularność. Tylko wtedy można będzie zaobserwować zauważalne efekty. Masaż dobrze jest robić 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej wykonywać tę czynność wieczorami po nałożeniu kosmetyków pielęgnacyjnych. Zaleca się, aby trwała co najmniej 10 minut.