Jak zapewnić sobie intymność we własnej łazience?

Łazienka jest miejscem, które każdy z nas odwiedza i co do którego ma się największe oczekiwania i wymagania. To w niej bowiem liczymy na największy z możliwych poziom intymności i to w niej musimy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Słowem: w pełni prywatnie. Jak jednak zapewnić sobie w niej intymność? Który element aranżacyjny wpłynie na nią najbardziej? W co powinniśmy zainwestować, by być w pełni usatysfakcjonowanymi z tego właśnie pomieszczenia?


Co liczy się najbardziej w każdej łazience?

Istnieje wiele powodów, dla których to łazienka przez wielu uważana jest za jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. To w niej statystycznie w skali roku spędza się najwięcej czasu i to ona „odpowiedzialna jest” za naszą higienę, dobre samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa. W dobrze zaprojektowanej łazience mamy do czynienia z:

  • prywatnością na najwyższym poziomie – zamykając się w łazience możemy być pewni tego, że nikt nie ma do niej dostępu, ale też nie jest w stanie zajrzeć do niej; musimy nie tylko zadbać o to, by było to technicznie niemożliwe, ale i o to, by łazienka dawała nam tego poczucie; 
  • odpowiednią kolorystyką – rzeczą niemal kluczową w łazience jest właśnie ona; liczy się ona przede wszystkim ze względów technicznych – odpowiednio dobrana, jest w stanie powiększyć optycznie niewielką łazienkę i nadać przytulności tej ogromnej; od kolorystyki zaczyna się też atmosfera intymności;
  • możliwym do regulacji oświetleniem – prawdą jest, że rano chcemy widzieć wszystko jak na dłoni; wieczorem jednak, gdy pragniemy relaksu, z pewnością będziemy chcieli zaczerpnąć nieco bardziej stonowanego i ciepłego światła;
  • właściwie dobranymi dodatkami – istnieją dodatki większe, jak rolety, które w Krakowie i innych miastach można zakupić w mnóstwie różnych wariantów, ale i te mniejsze, które świetnie współgrają z łazienką, nadając jej wyrazu, ale i przy okazji poprawiając nasze poczucie intymności;
  • atmosferą przytulności – ta jest osiągana na wiele różnych sposobów, których dobór jest sprawą czysto indywidualną.

Zobacz więcej:

Łazienka to zatem niekoniecznie najdroższe płytki, najbardziej zmyślny sufit podwieszany oraz drogi grzejnik o najmniej szablonowym kształcie. To przede wszystkim atmosfera, którą tworzymy poprzez dobieranie rzeczy podobających się nam. Takich, z którymi częste obcowanie nie będzie dla nas w żadnym stopniu nieprzyjemne.

Które elementy łazienki mają największy wpływ na poczucie prywatności?

Prywatność to słowo, które jest nieodzownym kompanem łazienki. To w niej wolelibyśmy zachować jej jak najwięcej – to z kolei zależy od nas samych i od rozwiązań, na których implementację się zdecydujemy.

Podstawą dobrze zaaranżowanej łazienki są rolety. Kraków, Warszawa, Łódź – rolety łazienkowe można kupić absolutnie wszędzie, a są one odpowiedzialne za zapewnienie nam prywatności w bardziej zewnętrznym kontekście. Potrafią ochronić nas przed wzrokiem sąsiadów – wbrew pozorom, nie tylko przy mieszkaniu w zabudowie wielorodzinnej. Spełniają również rolę funkcjonalną – pozwalają nam regulować napływ słońca do łazienki. Pełnię możliwości w tym kontekście osiągają w łazienkach z oknami na wschód lub zachód (to rano i wieczorem spędzamy najwięcej czasu właśnie w tym pomieszczeniu).

W łazience liczą się również i drzwi – te powinny sprawiać wrażenie solidnych (i, oczywiście, być takowymi). Wyloty na przebieg powietrza muszą być subtelne i nie za duże – w przypadku przesadzenia z ich rozmiarem, mogą prowadzić do niepokoju związanego z możliwością bycia podejrzanymi. Jeżeli już decydujemy się na drzwi z szybami, powinniśmy (a wręcz musimy) postawić na mleczny ich wariant.

Czytaj także:

Bardzo przydatnym, choć możliwym do zaimplementowania w każdej chwili, elementem dobrze wykonanej, stwarzającej warunki intymności i prywatności łazienki jest dobry głośnik. Muzyka pozwoli nam odprężyć się i odstresować. W wielu sytuacjach umożliwi nam też poczucie większej swobody.

Aranżując własną łazienkę warto zadbać o to, by mieć miejsce do położenia w niej zapasu ręczników, papieru toaletowego i innych środków higieny osobistej, po które musimy sięgać, a które od czasu do czasu trzeba wymieniać. Nie ma nic bardziej stresującego, niż zorientowanie się po kąpieli, że nie ma się żadnego czystego ręcznika. To krępuje, ale i stresuje – zwłaszcza jeśli niekoniecznie chcemy paradować po mieszkaniu czy domu nago. Poczucie intymności w łazience zaczyna się od spokoju – również o to, że nie zostaniemy zaskoczeni w ten dość nieprzyjemny sposób. Musimy przed sobą przyznać – jeśli to się zdarza (a zdarzyło się każdemu), zazwyczaj jest za późno na to, by wyjść z tego w sposób absolutnie satysfakcjonujący.

Podsumowanie

Łazienka jest pomieszczeniem, które powinno stanowić dla nas priorytet przy aranżowaniu naszego własnego domu czy mieszkania. Jest bowiem miejscem, do którego zaglądamy bardzo często, a które wręcz musi budować w nas poczucie bezpieczeństwa, prywatności oraz dawać nam możliwość odstresowania się i zapomnienia o świecie zewnętrznym. To wszystko zaczyna się właśnie od jej projektu, a kończy na małych rzeczach, które choć wydają się być niewiele znaczące, okazują się w tym wręcz kluczowe.

Usługi Wnętrze