Ozonowanie pomieszczenia – jak długo powinno trwać?

W dobie wszechobecnego zapylenia i powtarzających się alertów smogowych lepiej jest zadbać o szczelność pomieszczeń mieszkalnych, co niestety wiąże się z pewnymi niedogodnościami i niebezpieczeństwami. W pomieszczeniach odcinanych od przepływu powietrza, a z wszechobecną wentylacją grawitacyjną, która nie zawsze dobrze sobie radzi z właściwym mieszaniem powietrza, może dochodzić do kumulacji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. W powietrzu, a także na sprzętach domowych, czy biurowych, jak również w autach, czy w restauracjach osadza się nadmiar wilgoci, gromadzą się drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy i jednym ze sposobów, aby temu zaradzić jest zastosowanie ozonowania https://ozonus.pl/ozonowanie-ursynow

Co służy do przeprowadzania ozonowania?

Do przeprowadzania procesu zwanego ozonowanie pomieszczeń na Pradze w Warszawie używane są generatory ozonu, zwane w skrócie ozonatorami. Są to urządzenia elektryczne, w których dochodzi do wyładowań koronowych, inaczej wyładowań elektrycznych, do których dochodzi w momencie jonizacji cieczy lub gazu otaczających przewodnik. Tlen w przyrodzie ma formę O2, czyli składa się z dwóch cząsteczek tlenu, podczas wyładowań koronowych dochodzi zaś do przyłączenia trzeciej cząsteczki i powstaje ozon, czyli O3. Jest to ten sam ozon, który chroni naszą planetę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i który powstaje w naturalnych warunkach w wyniku wyładowań atmosferycznych albo w wyniku oddziaływania promieniowania ultrafioletowego słońca na ziemską atmosferę.

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon jest przede wszystkim ważny globalnie, a więc dla naszego środowiska naturalnego. Bez ozonu nie byłoby pochłaniane szkodliwe dla życia promieniowanie ultrafioletowe. Już od dawna słyszymy o dziurach ozonowych, które są przerzedzeniami warstwy ozonu otaczającego planetę. Jest to nie tylko jedna z przyczyn ocieplania się klimatu, ale również zwiększa ryzyko kancerogenne dla organizmów żywych – powoduje zwiększone zachorowania na nowotwory, w tym nowotwory skóry. Ozon jednakże ma również inne zastosowania i może być wykorzystywany jako bardzo skuteczny środek dezynfekujący. Jego właściwości polegają na wnikaniu w komórki bakterii, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów i ich niszczeniu. Uważa się, ze ozon może być nawet 50 razy skuteczniejszy od chloru, który jest używany m.in. do dezynfekcji wody w basenach, czy powierzchni sanitarnych.

Jednocześnie ozon nie jest toksyczny i może być użyty do ozonowania mieszkania w Warszawie https://ozonus.pl/ozonowanie/ozonowanie-mieszkania, czy restauracji. Ozon może szkodzić, ale wyłącznie w dużych stężeniach, kiedy podczas ozonowania pomieszczenia https://ozonus.pl/ozonowanie-zoliborz narazimy się na jego wdychanie. Wówczas może podrażniać błony śluzowe. Ozon po dosyć krótkim czasie rozpada się na nieszkodliwe, a wręcz niezbędne do życia O2, czyli zwykłe dwuatomowe cząsteczki tlenu, którym oddychamy. Ponadto ozon ma właściwości dezodorujące, może być więc skutecznie użyty do usuwania przykrych zapachów.

Właściwości ozonu służą do:

• dezynfekcji, a nawet sterylizacji pomieszczeń, a także przedmiotów w nich pozostających albo poddawanych ozonowaniu oddzielnie;
  • niszczenia roztoczy, właściwości uczulających pyłków i innych alergenów;
  • zabijania wirusów, w tym koronowirusa SARS-CoV-2 i grypy, również niebezpiecznego wirusa grypy AH1N1, a także innych bakterii chorobotwórczych;
  • odgrzybiania pomieszczeń, wraz z usuwaniem pleśni;
  • skutecznego usuwania nieprzyjemnych zapachów, w tym zapachu dymu tytoniowego, pleśni, czy stęchlizny;
  • odkażania miejsc po podtopieniach, np. piwnic, usuwania zapachu wilgoci;
  • odkażania z wszelkich pozostałości nawiewanego powietrza w klimatyzacji i ciągach wentylacyjnych.

Do czego i jak można zastosować generatory ozonu

Można posiadać własny generator ozonu, jeżeli zastosujemy się do zaleceń przy obsłudze takiego urządzenia i jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie. Cennik ozonowania na Wesołej nie jest jednak przerażający na tyle, aby nie móc sobie pozwolić raz na jakiś czas na np. ozonowanie mieszkania https://ozonus.pl/ozonowanie-bielanyalbo ozonowanie pomieszczenia biurowego. Specjaliści od ozonowania wynajmowani są przy tym do różnorakich dezynfekcji, a cena ozonowania jest uzależniona od kubatury danego pomieszczenia oraz rodzaju obiektu, gdzie ozonowanie ma być zastosowane. Ozonowanie https://ozonus.pl/ozonowanie-wolawykorzystywane jest do dezynfekcji całych układów klimatyzacji w budynkach i domach. Cechą ozonu, w porównaniu do innych, np. mechanicznych metod jest docieranie do najmniejszych zakamarków instalacji. Generatory ozonu można również stosować jako oczyszczacze powietrza i sprawdzają się znakomicie dosłownie wszędzie. Oczywiście cennik ozonowania pomieszczeń będzie inny dla różnego rodzaju obiektów, gdyż zarówno kubatura, jak i ilość sprzętów pozostających do ozonowania może być różna. Ozonowane są mieszkania i domy, szpitale, przychodnie, czy gabinety dentystyczne, a także restauracje i bary, zakłady przemysłowe, biura, czy budynki użyteczności publicznej. Jeżeli pragniemy przeprowadzać ozonowanie często, np. raz w miesiącu, można sobie pozwolić na zakup generatora ozonu. Jednakże cena ozonowania mieszkania nie jest wysoka i wynosi dla powierzchni 40m2 ok. 250 zł. Warto więc zamówić specjalistów, przynajmniej raz na jakiś czas.

Usługi Zdrowie