Nieruchomości na sprzedaż. W zależności od sprzedawanej nieruchomości - mieszkanie http://inhouse.szczecin.pl/mieszkania/sprzedaz , dom lub działkę –…

Sketchnoting myślenie wizualne
boja12 - 28 października 2022Sketchnoting myślenie wizualne – człowiek jest w stanie wyrażać swoje myśli czy emocje na różne sposoby. Najczęściej posiłkuje się słowem mówionym bądź pisanym, jednak w niektórych przypadkach próbuje również rysunku. Wyrazem tego jest sketchnoting, czyli myślenie wizualne, które zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. W jakich sytuacjach wykorzystuje się sketchnoting i czym właściwie cechuje się ta forma przekazu?
Rysunek zamiast słowa
Sketchnoting to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego, które w wolnym tłumaczeniu oznacza notowanie szkicem. Innymi słowy, w tej formie nie sięgamy po słowo, a po rysunek. Inna nazwa to myślenie wizualne – ta o wiele lepiej przyjęła się w polskich warunkach. Sketchnoting bazuje na przekonaniu, że rysunek jest znacznie efektywniejszy, niż długi tekst. Potencjalni odbiorcy są z niego w stanie więcej wyciągnąć, niż w przypadku, gdy mają do czynienia nawet z dobrze sformatowanym tekstem. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że sketchnoting nie skupia się na jakości rysunku, a na jego przekazie. W praktyce oznacza to, że z tej formy są w stanie korzystać nawet osoby, które nie mają dużego talentu artystycznego. Nie chodzi tutaj o tworzenie dzieł – wręcz przeciwnie, gdyż im prościej, tym lepiej.
Polecamy szczególnie:
Czym jest myślenie wizualne?
Wiemy już, czym jest sketchnoting i na czym dokładnie bazuje. Niemniej jednak skupmy się na jeszcze jednym aspekcie, a mianowicie na myśleniu wizualnym, które jest integralną jego częścią. W Polsce pojęcie sketchnoting i myślenie wizualne są utożsamiane, choć w rzeczywistości nie oznaczają one do końca tego samego. Okazuje się, że myślenie wizualne to umiejętność przeniesienia pozyskanych informacji na papier nie w formie słownej, a obrazkowej. W praktyce musimy najpierw wiedzieć, co chcemy narysować, a dopiero później przejść do realizacji zadania. Wiele osób twierdzi, że to właśnie umiejętność myślenia w kontekście wizualnym jest tutaj najtrudniejsza. Musimy bowiem trafnie zamienić słowo w obraz. Niektórzy wręcz rodzą się z taką umiejętnością – bez większego problemu reagują na wyrazy, które w ich głowie tworzą konkretne grafiki. Niemniej jednak takich ludzi jest stosunkowo niewielu, dlatego w większości przypadków sztuki myślenia wizualnego trzeba się po prostu nauczyć.
Jak nauczyć się myślenia wizualnego?
Nauka myślenia wizualnego nie jest łatwa – przede wszystkim musimy dużo ćwiczyć, aby z czasem wejść w pewien schemat tworzenia. Ważna jest tutaj nasza wyobraźnia, ale i umiejętność wczucia się w potrzeby innych, zwłaszcza jeśli tworzymy notatkę na potrzeby grupy. Obecnie możemy spotkać nauczycieli myślenia wizualnego, którzy skupiają się właśnie na sketchnotingu. Niemniej jednak takich osób jest stosunkowo niewiele, tak więc samodzielnie musimy podejmować próbę notowania rysunkiem. Jak wspomniano, najważniejsza jest tutaj praktyka. Na początek przeczytajmy krótką notatkę i spróbujmy przenieść ją na papier ponownie, lecz tym razem w formie obrazu. Z pewnością nie będzie to łatwe, a samo sporządzenie jej może zająć nam nawet kilkadziesiąt minut, i to w przypadku bardzo krótkiego tekstu. Niemniej jednak nie powinniśmy się poddawać – z czasem na pewno zaczniemy osiągać lepsze rezultaty i to w coraz krótszym czasie. Nauka myślenia wizualnego stanowi swego rodzaju proces, a okres jest trwania jest zależny od naszych indywidualnych predyspozycji. Specjaliści są jednak zdania, że zdecydowana większość osób jest w stanie myśleć wizualnie, trzeba jedynie dać sobie nieco więcej czasu.
W jakich dziedzinach przydaje się sketchnoting?

Sketchnoting myślenie wizualne
Wiele osób z pewnością zastanawia się, po co właściwie uczyć się myślenia wizualnego? Być może jest ono rozwijające samo w sobie, jednak czy w jakikolwiek sposób przydaje się w codziennym życiu? Otóż przydaje się, i to w wielu jego aspektach. Najprostszym przykładem jest tworzenie notatek wizualnych w szkołach, zamiast notować całą godzinę lekcyjną słowa nauczyciela. Podobnie sprawa ma się w przypadku szkoleń, kursów czy zajęć na studiach wyższych. Tworząc notatki słowne, zwykle niewiele wynosimy z samego wykładu. Każdy z nas z pewnością złapał się na tym, że po zakończonej lekcji czy sesji musi samodzielnie pracować z materiałem i sporządzonymi notatkami. Tymczasem myślenie wizualne pomaga skupić się na konkretnym temacie, a następnie odzwierciedlić go na kartce papieru. Brzmi to bardzo interesująco, lecz wiele osób już przekonało się, że to nie tylko czcze obietnice. Rysunek może nam dostarczyć wielu cennych informacji, a my możemy skupić się na tym, co najważniejsze, a nie na samym notowaniu. Ponadto sketchnoting coraz częściej praktykujemy w korporacjach, na przykład podczas konferencji czy spotkań służbowych. Tam zatrudnienie znajdują nawet specjalnie przeszkolone osoby, których zadaniem jest sporządzanie profesjonalnych notatek wizualnych. Pamiętajmy, że sketchnoting daje nam wiele możliwości – wykorzystamy go zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W większości przypadków musimy jedynie przekonać się do tej formy i do korzyści, jakie może nam przynieść w codziennym życiu.
Inne ciekawe artykuły
-
Nieruchomości na sprzedaż
-
Ciekawe miejsce na Sardynii
Ciekawe miejsce na Sardynii - w Europie znajduje się masa miejsc, w które warto się…
-
Jakie auto wypożyczyć na wakacje?
Jakie auto wypożyczyć na wakacje? Rynek motoryzacyjny jest bardzo zróżnicowany, co można zaobserwować, przechadzając się…
-
Ubrania dla dziecka na każdą porę roku. Na co uważać?
Ubrania dla dziecka na każdą porę roku. Na co uważać? Dla wszystkich rodziców, dziecko to…
-
Czym zajmuje się podolog?
Czym zajmuje się podolog? Podolog to specjalista, którego zadaniem jest kontrola stanu zdrowia stóp. W…
Archiwa
- wrzesień 2023
- sierpień 2023
- lipiec 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- marzec 2023
- styczeń 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- październik 2022
- sierpień 2022
- czerwiec 2022
- kwiecień 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- sierpień 2021
- lipiec 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- marzec 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- październik 2020
- wrzesień 2020
- sierpień 2020
- lipiec 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- marzec 2020
- luty 2020
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- lipiec 2019
- czerwiec 2019
- maj 2019
- kwiecień 2019
- luty 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- październik 2018