W jaki sposób pozbyć się uzależnienia? Uzależnić możemy się od niemal wszystkiego. Kofeina, alkohol, narkotyki, dopalacze, praca, seks – to tylko niektóre, popularne nałogi. W momencie, w którym zorientujemy się, że jesteśmy uzależnieni, chcemy jak najszybciej pozbyć się nałogu. W jaki sposób możemy to zrobić? Czy pozostaje nam jedynie wizyta w centrum psychoterapii? A może warto leczyć się na własną rękę? Odpowiadamy.
Świadomość choroby
Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest uświadomienie sobie, że mamy problem z jakimś nałogiem. Musimy nie tylko rozpoznać u siebie uzależnienie, ale również zaakceptować to, że jesteśmy chorzy. Wbrew pozorom to właśnie z akceptacją mamy największe problemy. Tymczasem bez niej nasze leczenie alkoholizmu może okazać się nieskuteczne. Terapia uzależnień bazuje bowiem na uświadomieniu sobie swojego stanu i negatywnych skutków, jakie wywołuje. Bardzo często osoby chore mają, w pewnym sensie, świadomość tego, że ich uzależnienie jest złe. Niemniej jednak wcale nie oznacza to, że chcą się leczyć. Uważają, że porzucenie nałogu jest bardzo proste – wystarczy nie sięgać po używki czy wcześniej wychodzić z pracy. Tymczasem okazuje się, po jakimś czasie albo do nałogu wracamy albo zaczynamy zastępować go innym uzależnieniem.
Leczenie na własną rękę
Bardzo wiele osób uzależnionych podejmuje leczenie na własną rękę. Często wynika to z faktu, iż nie mają one czasu pójść na terapię dla osób uzależnionych. Rzeczywiście, leczenie uzależnień https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ w specjalistycznej klinice trwa dosyć długo. Co więcej, musimy dostosować się do godzin przyjęć, jakie proponuje nam lekarz. Dlatego też tak bardzo chcemy leczyć się samodzielnie. Czy w ogóle jest to możliwe? Generalnie specjaliści radzą, aby szukać pomocy właśnie u nich. Niemniej jednak w początkowej fazie uzależnienia możemy próbować leczyć się samemu. Wtedy jeszcze, przynajmniej w pewnym stopniu, kontrolujemy swój stan. Pamiętajmy jednak, że samodzielne leczenie wymaga ogromnego samozaparcia i silnej woli. Musimy przestrzegać ścisłych zasad, aby nie wrócić do nałogu. Przede wszystkim musimy porzucić na dobre używki. O ile w przypadku papierosów czy kofeiny może się to okazać wykonalne, o tyle w przypadku pracy lub seksu jest już nieco trudniej. Do pracy przecież chodzimy codziennie, dlatego trudno nam ją w jakiś sposób ograniczyć. Samodzielne leczenie często polega na znalezieniu jakiegoś substytutu dla używek. Niektórzy znajdują ukojenie w medytacji, inni w jodze. Jeszcze inni muszą zmienić otoczenie, aby wydostać się z patologicznego towarzystwa, przez które wpadli w nałóg. Samodzielne wychodzenie z uzależnienia nie jest niemożliwe. Przykładem są osoby, które po latach palenia rzucają papierosy. Choć nie jest im łatwo, dają radę.
Wsparcie innych osób
Doskonałym sposobem na wychodzenie z nałogu jest skorzystanie z pomocy grup wsparcia, które działają przy ośrodkach odwykowych. Grupy wsparcia tworzą osoby, które tak jak my borykają się z uzależnieniem. Bardzo często na spotkania przychodzą także ci, którym już udało się wyjść z nałogu. Uczęszczanie na meetingi jest dobrowolne. Nikt nie rozlicza nas z tego, na ile spotkań przyjdziemy. Możemy za to posłuchać historii innych osób uzależnionych. Dowiemy się również, jak wygląda życie po wyjściu z nałogu. Grupy wsparcia często prowadzą doświadczeni terapeuci. Spotkania mają formę rozmowy – mówią osoby, które chcą. Pamiętajmy, że nikt nie zmusza nas do tego, abyśmy zabierali głos na spotkaniach. Możemy być ich biernymi uczestnikami. Wszystko tam naprawdę zależy od nas. Niemniej jednak grupy wsparcia stanowią jedynie dodatkową formę terapii. Same w sobie pomagają leczyć uzależnienie, lecz nie zastępują wytężonej pracy nad sobą i swoim nałogiem.
Leczenie u specjalisty
W niektórych przypadkach leczenie uzależnień na własną rękę jest po prostu niemożliwe. Dotyczy to w szczególności osób, które od dawna są uzależnione. Także ci, którzy wrócili do nałogu, powinni skorzystać z pomocy specjalisty. Zakłady leczenia uzależnień działają w ramach publicznej służby zdrowia. Możemy również znaleźć prywatne ośrodki. zajmujące się leczeniem uzależnień. Niektóre z nich mają charakter zamknięty. Pacjent przebywa wtedy z dala od swojego domu, od swoich bliskich. W ten sposób najczęściej leczy się narkomanię oraz alkoholizm. Niemniej jednak istnieją również zamknięte ośrodki leczenia na przykład uzależnienia od internetu. Leczenie specjalistyczne polega przede wszystkim na intensywnej psychoterapii. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się także detoksyfikacja organizmu. Wtedy też chory zostaje poddany odtruciu. Leczenie w centrum psychoterapii trwa zwykle od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z nałogiem, warto zgłosić się po pomoc do profesjonalisty. We własnym zakresie trudno nam pokonać nałóg, w szczególności, gdy nasze uzależnienie trwa od dawna. Niemniej jednak pamiętajmy, że psychoterapia oznacza wytężoną pracę nad sobą i swoją psychiką. Specjalista może nas nakierować na pewne rozwiązania, jednak musimy przede wszystkim chcieć wyjść z nałogu.