Ach, śpij kochanie

Ach, śpij kochanie

Pierwsze chwile z dzieckiem to piękne i niezapomniane przeżycia. Maleństwo lubi kołysanie i zasypia w ramionach mamy lub taty. Noworodek i niemowlę usypiają po kąpieli i karmieniu. Do zaśnięcia potrzebują zapachu rodzica, ulubionego kocyka lub lekkiej kołderki, czułego przemawiania mamy lub taty. Inaczej mówiąc, potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Maluszek najchętniej zasypia przy piersi lub na rękach, jednak trzeba je odłożyć do łóżeczka i zapewnić komfortowe warunki snu.

Pościel dla dziecka

Na spokojny i wygodny sen małego człowieka składa się kilka czynników. Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i bliskość rodziców. Noworodek i niemowlę boi się niektórych odgłosów z otoczenia i jest to jeden z powodów, przez które budzi się w nocy. Drugim istotnym czynnikiem jest odpowiednia temperatura w pokoju. Optymalna to 18-21 stopni.  Bardzo ważna jest wygodna pościel dla dzieci, to znaczy dla niemowląt rożek lub kocyk, ewentualnie cienka kołderka, dla dzieci powyżej roku kołderka „ubrana” w ładną poszwę. Kocyki dla niemowląt, zwłaszcza o rozmiarze 90×120 można powlec w poszwę i mieć piękną pościel dla dzieci chroniącą kocyk przed zabrudzeniem.

Bawełna – królowa pościeli dziecięcej

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do szycia  pościeli dziecięcej jest bawełna. To rewelacyjna tkanina.  Jej włókna charakteryzują się higroskopijnością i dobrym przewodzeniem ciepła. Poza tym jest na rozciąganie i nie uczula. Jeżeli ktoś zauważy objawy uczulenia na bawełnianą pościel dla dzieci to jest to sprawka barwników. Pościel dla najmłodszych z bawełny  się nie elektryzuje i bez problemów można ją wyprasować. Wyróżnia się jednak wiele rodzajów bawełny. Do produkcji pościeli wykorzystuje się satynę, korę, adamaszek, perkal. Pościel satynowa sprawdzi się w lecie, a flanelowa i adamaszkowa w chłodne zimowe noce. Kora to z kolei materiał całoroczny.

Kołysanki i rytmiczne kołysanie

Badania naukowe udowodniły, że kołysanie dziecka ma nie tylko działanie uspokajające, ale także pozytywnie wpływa na rozwój zmysłu równowagi i rozwój intelektualny oraz wzmacnia więzi dziecka z rodzicami. W trakcie kołysania powinno się maluszkowi śpiewać, ponieważ mały człowiek lubi głos rodziców, nawet kiedy nie mają talentu wokalnego. Aby po odłożeniu do łóżeczka, maluch nie obudził się można, je przykryć  kocykiem lub lekką kołderką powleczoną w pościel dla dzieci. Otulone kocykiem lub kołderką,  szybciutko zasypia. Nawet niemowlęciu można czytać przed snem krótkie książeczki.

Usypianie kilkulatka

pościel dla dzieci

 Nasza pociecha rośnie, odkrywa świat i ma swoje własne zdanie. Niektóre wzory pościeli dla dzieci podobają się dziecku bardziej niż inne.  Podobnie, jak dorośli chce wybrać pościel, pod którą będzie spało. Warto uwzględnić gust pociechy, jeżeli chodzi o motyw. Wtedy dziecko z przyjemnością kładzie się w swoim pokoju i zasypia. Nawet złe sny nie są straszne, kiedy pociecha śpi przykryta pościelą dla dzieci z misiami, kotkami, czy piłkarzami.  Najważniejszym rytuałem, który sprzyja rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu dziecka jest czytanie książek przed snem. Czytanie wycisza, wprowadza atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. Kiedy pociecha zaśnie, wystarczy przykryć dziecko śliczną pościelą dla dzieci. Mamy wtedy pewność, że dziecko rano obudzi się wypoczęte, radosne i chętne do poznawania świata. Dzieciaczki lubią otaczać się ładnymi przedmiotami. Pościel dziecięca z wizerunkiem ulubionego bohatera bajek sprawi potomkowi mnóstwo radości.

Czy warto kupować pościel dziecięcą?

Dziecko ma swój świat: zabawki, kolorowanki, książeczki, ubrania. Maluch, przedszkolak i młodszy uczeń lubi, kiedy jego otoczenie jest kolorowe. Barwy pomagają dziecku uporać się ze smutkami, inspirują do zabawy. W momencie, kiedy mama wyciąga piękną, kolorową pościel dla dzieci, to daje znak, że pora uśpić zabawki i iść spać.  Ścielenie łóżka może być rytuałem. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że wtedy kończy się zabawy i pora położyć się spać. Warto, aby maluch samodzielnie wybrał wzór pościeli, wtedy rodzic ma pewność, że dziecko chętnie pójdzie spać i dobrze czuje się w swoim łóżku. Kupno pościeli dla dzieci to znakomita inwestycja w spokojny sen małego człowieka. Pościel dla dzieci młodszych ma specjalne rozmiary dostosowane do wzrostu użytkownika. Pościel w rozmiarach dla dorosłych można kupić dziecku po 8 roku życia. Bez problemu wśród kompletów pościeli w rozmiarze 140×200 znajdziemy wzory dziecięce i młodzieżowe.  Dziecko po 12 roku życia zazwyczaj już nie chce pościeli dziecięcej.

 Ogromny asortyment pościeli dziecięcej sprawia, że młodzi rodzice są zdezorientowani. Wszystkie komplety są piękne i w sklepie lub na stronie internetowej prezentują przepięknie, kusząc  rodziców kolorami i wzorami. Najlepiej jest postawić na jakość, bo to jest gwarancja, że produkt nie tylko pięknie wygląda, ale jest także przyjazny dla skóry. Warto kupić pościel dla dzieci choćby po to, aby każdego wieczoru widzieć uśmiech na  twarzy dziecka. Nie ma nic piękniejszego na świecie niż radosna buzia małego człowieka.

angielski

Wnętrze