Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne coraz częściej stają się elementem współczesnego wystroju domu. Znajdują zastosowanie w kuchniach, łazienkach, garażach, przedpokojach i wielu innych pomieszczeniach. Warto podkreślić, że sprawdzają się nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Jakie są cechy płytek? Jakie rodzaje płytek możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak szybko i sprawnie je zaplanować? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Jakie są cechy płytek?

Główną cechą płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl jest ich ponadprzeciętna trwałość. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy najpierw zapoznać się z podstawowymi parametrami. Dzięki temu będziemy mogli wybrać projekty, które spełnią nasze najśmielsze oczekiwania. Nie można zaprzeczyć, że płytki są dziś często wybieraną metodą dekoracji wnętrz. Mogą być malowane, szkliwione, prasowane, nieszkliwione – wybór zależy od naszych preferencji. W zdecydowanej większości są one wykonane z mieszanki gliny i krzemionki z dodatkiem barwników. Produkty te są nietoksyczne, nienasiąkliwe i niepalne. Może działać z powodzeniem przez długi czas.

Jakie rodzaje płytek możemy wyróżnić?

Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne

Warto wspomnieć, że płytki można stosować zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Zdecydowanie częściej jednak spotyka się modele podłogowe, co wiąże się bezpośrednio z ponadprzeciętną uniwersalnością. Znajdują zastosowanie w łazienkach, kuchniach, przedpokojach i tarasach. Pamiętajmy, że liczy się nie tylko to, gdzie się znajdują, ale także konkretny typ. Najbardziej popularna jest terakota, czyli płytki ceramiczne wypalane z gliny. Można je układać wewnątrz i na zewnątrz. Nie nadają się jednak do dekoracji ścian, ponieważ nie są wystarczająco odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Często terakotowych wojowników kojarzymy z tradycyjnymi aranżacjami. Drugi to glazury – są to cienkie płytki, które w zdecydowanej większości są szkliwione. Są wysoko cenione ze względu na swoje walory estetyczne. Materiał ten charakteryzuje się atrakcyjną trwałością i łatwością obróbki. Nie zmienia to jednak faktu, że dotyczą one głównie wnętrz mieszkalnych. Na uwagę zasługuje porcelana, która wyróżnia się najwyższą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Płytka może być zastosowana w prawie każdym pomieszczeniu, także w tych, które są często używane. Możemy odróżnić porcelanę od kamionki technicznej. Podczas gdy ta pierwsza jest przeszklona, ​​obie są mrozoodporne, co jest zdecydowanie dużym plusem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek?

W praktyce wybór płytek nie należy do najłatwiejszych. Tryb to tak naprawdę tylko jeden z etapów. Należy wziąć pod uwagę różne parametry – świadczą o trwałości i jakości płytki. Jedną z najważniejszych kwestii jest klasa jakości płytek. To parametr, na podstawie którego możemy dowiedzieć się, na ile producent dopuszcza potencjalnie wadliwe produkty. Pamiętaj, niestety płytki są podatne na uszkodzenia. Jeśli zależy nam na idealnym wyglądzie, wybierz pierwszą klasę. Drugą klasę można dokupić, gdy uwzględnimy drobne wady. Ważna jest również absorpcja wody. Jest wyrażony w procentach – im mniejszy, tym lepiej dla użytkownika. Ważna jest również waga wymiarowa. Warto wspomnieć o grubości płytek – zwykle waha się ona od 6 do 16 mm. Najpopularniejsze grubości części wahają się od 9 do 12 mm. Najcieńszy model jest używany do ścian wewnętrznych.

Polecamy ofertę wyprzedaż płytek ściennych https://ceramixplytki.pl/3-plytki-scienne

Jak układać płytki?

Wbrew pozorom układanie płytek ceramicznych https://www.mojecafe.pl/kafelki-ceramiczne/ nie należy do najłatwiejszych zadań. W pierwszej kolejności należy ocenić podłoże – powinno być zwarte i każdorazowo gwarantować mocną przyczepność. Dzięki temu mamy pewność, że elementy nie odkształcą się nawet pod dużym obciążeniem. Jeśli uznamy, że powierzchnia jest odpowiednia, odtłuścimy ją i odkurzymy. Teraz możemy rozpocząć proces dokręcania. Wcześniej jednak warto zastanowić się, jak ustawią się w szeregu i jak chcielibyśmy je rozmieścić. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko nieestetycznego przycięcia płytek, czego oczywiście każdy z nas chciałby uniknąć. Zastanówmy się, który układ jest w naszym przypadku najbardziej optymalny. Pamiętaj jednak, że na krawędziach powinny być mniejsze niż połowa ich szerokości. Z powodzeniem możemy samemu ułożyć płytki – praktyka czyni mistrza. Oczywiście warto zwrócić uwagę na ten materiał.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl