Oświetlenie w sypialni. Relaksacyjne walory lamp

Oświetlenie w sypialni. Relaksacyjne walory lamp

Dobrze urządzona i oświetlona sypialnia będzie miejscem zapewniającym wypoczynek i oderwanie się od codziennych trosk. Jak sprawić, aby sypialnia była twoim ulubionym miejscem w domu? Dziś skupimy się na aspekcie oświetlenia, które może spełniać szereg funkcji: od relaksacyjnej do użytkowej. W Internecie znajdziesz ogromną ilość inspiracji, mających na celu pomoc w doborze rodzaju oświetlenia, m.in. lampy stojące. Wybór oświetlenia warto rozpocząć już na etapie projektowania.

Lampy stojące designerskie

Dobrze dobrane lampy potrafią wykreować wnętrze, w którym po prostu chce się przebywać. Szukając lamp pomyślmy, jakie funkcje ma spełniać: nawet najpiękniejsza lampa może okazać się bezużyteczna, więc przemyślmy dobrze zakup. Chcesz mieć warunki do czytania w łóżku? Nie wybieraj lampy z rozproszonym, przygaszonym światłem lub z kloszem otwartym ku górze, bo nie będzie spełniać swojej funkcji i stanie się jedynie niepotrzebnym akcesorium. Takie światło będzie za to świetnym rozwiązaniem, jeżeli pragniesz stworzyć klimatyczne i odprężające wnętrze.

Oświetlenie już od dawna przestało pełnić jedynie funkcję użytkową, a niektóre lampy stojące dostępne w sklepach są istnymi dziełami sztuki ozdabiającymi pomieszczenie równie efektownie co najpiękniejszy obraz. Designerskie lampy stojące są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Projektanci mają mnóstwo pomysłów jak przystosować lampy stojące do charakteru przeróżnych pomieszczeń, co jest dobrą informacją dla miłośników konkretnej stylistyki w domu.

Lampy stojące do czytania

Do czytania używaj lamp stołowych ze światłem punktowym, które dobrze oświetlą karty książki i będą łagodne dla oczu. Lampy tego typu kojarzą się często z mało atrakcyjnymi wizualnie lampkami biurkowymi, ale wchodząc do sklepów pozytywnie się zaskoczymy: wiele modeli wygląda niezwykle elegancko. Poszukując lampki biurkowe uwzględnijmy położenie naszego miejsca pracy. Idealnym rozwiązaniem będzie usytuowanie biurka blisko okna, aby maksymalnie wykorzystać w pracy światło dzienne.

Lampy podłogowe

Podłogowe lampy są popularnym akcentem w polskich domach. I słusznie: dobrze dobrane oświetlenie tego typu może być wystarczającym źródłem oświetlenia w sytuacjach, kiedy np. chcemy odprężyć się przy ulubionym serialu. Przy poszukiwaniach lampy podłogowej przemyślmy jej usytuowanie, dobry dostęp do kontaktu i zmierzmy powierzchnię, na której będzie stała. Dzięki temu unikniemy niespodzianek i nietrafionych zakupów.

Nowoczesne lampy stojące z nietypowych materiałów

Beton? Marmur? A może miedź? Okazuje się, że z każdego z tych materiałów można wyprodukować przepiękne lampy. Łączenie nietypowych materiałów daje niejednokrotnie zaskakująco trafioną, spójną kompozycję. Nietypowa lampa będzie też ładnie kontrastować z minimalistycznym wnętrzem. Istnieją projekty, w których akcent pada na żarówkę, często w nietypowym kształcie lub z przyciągającego uwagę szkła (przydymionego, ze złotym lub srebrnym odbłyśnikiem etc.).

angielski

Wnętrze