Rehabilitacja – szkolenia z terapii manualnej

Rehabilitacja – szkolenia z terapii manualnej

Terapia manualna zajmuje się leczeniem czynnościowych zaburzeń narządów ruchu. Sama nazwa pochodzi od sposobu przeprowadzania terapii – rehabilitant uciska odpowiednie punkty na ciele pacjenta, dzięki temu przywracana jest równowaga mięśniowa. To bardzo popularny sposób leczenia dolegliwości kręgosłupa i stawów – z tego względu każdy rehabilitant powinien rozważyć poszerzenie swoich kwalifikacji w tej dziedzinie.

Siedmiomodułowe szkolenie Terapia manualna, jak sama nazwa wskazuje, w stu procentach skupia się na poszerzeniu wiedzy rehabilitantów odnośnie terapii manualnej. Rehabilitacja kursy https://www.fizjosystem-szkolenia.pl/ odbywa się w pięciu miastach: Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Jego koszt to 2000 złotych; można zapisać się na szkolenie w języku polskim lub prowadzone po niemiecku, z pomocą tłumacza. Udział w szkoleniu mogą wziąć zarówno terapeuci, jak i lekarze.

Szkolenie zostało opracowane wspólnie z Niemieckim Związkiem Fizjoterapeutów, a dokładniej – jego instytucją edukacyjną, Akademią Fizjoterapeutów z Wremen http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/kontakt/. Na kursie rehabilitanci uczą się, jak diagnozować i leczyć zaburzenia strukturalnych narządów ruchu (stawów, mięśni, nerwów). Metody pochodzą z systemu niemieckiego; podczas szkolenia kursanci nauczą się, jak skutecznie przeprowadzić dobry wywiad z pacjentem, a poprzez to stwierdzić, które struktury i w jakim stopniu zostały uszkodzone.

Każdy z siedmiu modułów, z których składa się szkolenie, trwa pięć dni – łącznie kurs trwa 240 godzin (lekcyjnych, czyli 45 minut), dzięki czemu rehabilitanci mogą mieć pewność, że dokładnie zgłębią tajniki terapii manualnej. Żeby upewnić się, że każdy odpowiednio przyswoi wiedzę, kolejne moduły rozpoczynają się od powtórzenia dotychczasowych, zaś ostatni moduł to powtórzenie całego materiału. Pierwsze sześć modułów przedstawia się następująco:

  • Kręgosłup szyjny obręcz barkowa (w tym wprowadzenie do terapii manualnej i podstawy biomechaniki)
  • Kręgosłup (stawy głowy, przejście szyjno-piersiowe), kończyna górna (bark, łokieć, dłoń)
  • Kręgosłup (odcinek lędźwiowy, przejście piersiowo-lędźwiowe), stawy krzyżowo-biodrowe, kończyna dolna (biodro)
  • Kręgosłup (odcinek piersiowy), kończyna dolna (kolano, stopa)
  • Kurs kliniczny (bóle głowy, zawroty głowy), cieśnie, nietypowe obrazy kliniczne
  • Medyczny Trening Funkcjonalny (w tym praca praktyczna z przyrządami i maszynami treningowymi)

Szkolenia rehabilitacja https://www.fizjosystem-szkolenia.pl/kursy/ kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, a uzyskany dyplom jest wysoko ceniony w gabinetach zarówno w Polsce jak i zagranicą, jako że oznacza wysoki poziom kompetencji posługującego się nim rehabilitanta. Cały kurs trwa do trzech lat, jako że w ciągu roku odbywają się maksymalnie trzy, zazwyczaj dwa moduły.

Jeżeli bardziej interesujesz się samym zagadnieniem Medycznego Treningu Funkcjonalnego, na szkolenie pod tą samą nazwą również masz okazję zapisać się w 2019 roku. Jest ono przeprowadzane w Krakowie i Warszawie i trwa przez pięć dni – łącznie 44 godziny lekcyjne. Tak jak w Terapii manualnej, tak i ten kurs przeznaczony jest i dla fizjoterapeutów, i dla lekarzy.

Szkolenie skupia się na takich tematach jak nauka o ruchu, plany treningowe, metody treningu, fizjologia mięśni czy trening na urządzeniach – kursanci przyswoją z tego zakresu wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną.

Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę na temat metodyki treningu i nauki o ruchu, podstawach treningu na urządzeniach z indywidualnie określonym celem, a także przeciwwskazaniach to przeprowadzenia tego rodzaju rehabilitacji. Jeżeli chodzi zaś o same umiejętności, kursanci nauczą się określać siły działające na mięśnie i stawy, określać indywidualne cele w rehabilitacji czy jak stosować urządzenia treningowe zależnie od konkretnych wskazań. Koszt udziału w szkoleniu to równe 2000 złotych.

Nieco inaczej niż u osób dorosłych terapia manualna wygląda u dzieci http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/masaz-leczniczy/. Specjalistyczny kurs Terapia manualna u dzieci pozwala pogłębić wiedzę na temat dziecięcej anatomii, rozwoju motorycznego czy dziecięcych schorzeniach, które można wyeliminować z pomocą terapii manualnej.

Poruszane podczas kursu zagadnienia pogłębiają wiedzę i teoretyczną, i praktyczną uczestniczących w nim fizjoterapeutów.

Szkolenie jest prowadzone we Wrocławiu i Krakowie, a język prowadzenia to niemiecki (z polskim tłumaczeniem). Prowadzącymi są dwie uznane niemieckie fizjoterapeutki, znawczynie terapii manualnej Petra Hasselhoff-Styhler i Petra Kruse-Bothe.

Kurs trwa łącznie cztery dni. Jego koszt to ok 2100 złotych.

angielski

Usługi Zdrowie